BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 14-15 КВІТНЯ 2001 року |

Електротранспорт може зупинитися

Студенти та електротранспортники обговорили проблеми пільгового проїзду за "круглим столом"

ДІАЛОГ

Богдана СТЕФУРА© ПОСТУП
Старі болячки електротранспортного підприємства не гояться, а віддають новими проблемами. Вкотре за останні роки “Львівелектротранс” стоїть перед загрозою зупинитися через відключення електроенергії за минулорічні борги. І вкотре транспортники переконуються, що самотужки цю прикрість їм не подолати. Однією із глобальних причин, яка втягує в борги підприємство, є невідшкодування або неповне відшкодування державою коштів за виконану роботу.

Торік за перевезення 62,4 мільйона пасажирів, які користуються правом на безкоштовний проїзд, держава компенсувала лише 5,018 мільйона гривень, при тому, що витрати склали 16,2. Із
305,7 тисяч гривень, витрачених на надання транспортних послуг пасажирам, що потерпіли внаслідок аварії на ЧАЕС, відшкодовано трохи більше третини – 125,8 тисяч. За перевезення студентів (сума витрат у 2000 році складала
6,7 мільйона гривень) на підприємство повернулося 3,02 мільйона від часткової оплати самих же студентів. Отже, фактичні втрати по “Львівелектротрансу” від надання послуг пільговим категоріям населення у 2000 р. склали
15,07 мільйона гривень.

Зважаючи на те, що внутрішні резерви підприємства практично вичерпані, а мільйонні борги за електроенергію (станом на 30 березня 2001 року вони склали 2,8 млн. грн.) зростають, відсутні матеріали та запчастини, до того ж
65 відсотків рухомого складу відпрацювали свій амортизаційний термін (дванадцять років трамвайний парк не поновлювався за рахунок нових вагонів), то неважко здогадатися, що нас чекає найближчої перспективи.

Ахіллесовою п’ятою для підприємства є погашення боргів перед “Львівобленерго”. Наразі “Лівівелектротранс” вносить поточні проплати. І все ж над підприємством висить постійна загроза зупинки через попередні борги.

На останній профспілковій конференції електротранспортників колектив поставив питання про те, коли і хто компенсуватиме витрати за перевезення на пільгових умовах студентів. В обласному бюджеті у 1999-2001 році коштів на ці потреби не було передбачено.

На думку директора підприємства Богдана Бедрила, треба спільно вирішити, як вийти із ситуації. Власне для обговорення цього питання і була організована зустріч адміністрації “Львівелектротрансу”, представників трудового колективу з головами студентських профкомів закладів освіти.

“До нас приїжджає багато студентів з інших міст України. Вони подивовані, що львівський студент має пільгу на проїзд в електротранспорті, – каже
Л. Мандзій, голова профспілки студентів ЛНУ ім.І.Франка. – Ми дякуємо за це насамперед працівникам і керівництву “Львівелектротрансу”. Ми розуміємо, що постійно так бути не може. Але нині при мізерних студентських стипендіях говорити про те, щоби студент їхав в електротранспорті за повну вартість передчасно. У нас планується зустріч молоді з головою облдержадміністрації Михайлом Гладієм. Думаю, що серед усіх інших питань, які хвилюють студентів і молодь, будемо ставити і питання про відшкодування витрат підприємству за наш проїзд у транспорті. В іншому випадку студентів ніщо не зупинить, щоб вийти зі своїми вимогами до стін облдержадміністрації”.

“За моїми спостереженнями, п’ятдесят, а може, й більше відсотків, складають пасажири з безкоштовним правом проїзду, – ділиться враженнями І. Гайдук, голова профспілкової організації Львівського державного лісотехнічного університету. – Це дуже б’є по кишені підприємства, оскільки ця категорія громадян їздить безплатно. 90 відсотків студентів, хай наполовину, все ж оплачує проїзд. Якщо скасувати пільгу, то кількість платних студентів різко зменшиться і не вистачить контролерів, щоби з ними боротися. Думаю, пільгу залишити треба, а від облдержадміністрації вимагати виділення коштів на відшкодування витрат, пов’язаних із ними. Окрім цього, не зайвим було б зустрітися у департаменті економічної політики міськвиконкому, щоб обговорити питання тарифікації проїзду, маю на увазі розрахунки, за якими складається вартість місячної картки. Для студента дванадцятигривнева картка задорога, за шість-сім – було б добре. А щодо одноразових квитків, то підняти їхню вартість на 5-10 копійок можна було б у два етапи: зараз – до 25 копійок, і з вересня, коли збільшиться розмір стипендії – до 0,30 гривні”.

“Львівський медичний університет забезпечений клінічними базами по всьому місті. Студенти навіть з пари на пару змушені добиратися транспортом, – це думка А. Коваль, голови профспілкової організації студентів Львівського медичного університету ім. Данила Галицького. – Більшість користується трамваєм і тролейбусом, іноді з кількома пересадками. Тому купувати місячні картки їм вигідно. А вартість одноразового квитка можна трохи збільшити, при тому, щоб пільгову ціну на картки залишити стару”.

Голови студентських профкомів доречно ставили питання про оплату проїзду в міському електротранспорті, як і про те, що “безплатних” пасажирів не має бути – кожен повинен платити за своїми, навіть мінімальними можливостями.

Зрештою, з цією думкою носяться уже не перший рік й електротранспортники.

Керівництво підприємства зверталося до Верховної Ради, у Кабінет Міністрів, заводило тему розмови у Корпорації підприємств міського електротранспорту України “Укрелектротранс”. Пропонували встановити мінімальну вартість проїзду для тих, хто їздить безкоштовно, 5 копійок. Реакції – жодної.

Цьогоріч директор “Львівелектротрансу” Богдан Бедрило запропонував виділені з державного бюджету гроші на пільговиків розподілити між ними і видавати адресно. Звертався із пропозицією до облдержадміністрації, мав розмову із заступником голови облдержадміністрації п. Федаком. На словах пропозицію схвалили, підтримали, але реакція дій на запропоноване сповільнилася аж до повного ігнорування.

Тим часом “Львівобленерго” уже повідомило “Львівелектротранс” про відключення електроенергії через несплату боргів. 23 квітня рух електротранспорту може зупинитися. І електротранспортники тут мало чим можуть зарадити – вирішити проблему без сторонньої допомоги зацікавлених не вдасться.

POSTUP - ПОСТУП
№58 (716),
14-15 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Великоднє диво

ПОГЛЯД
·Великоднє диво
·Вітаємо усіх з нагоди світлого Христового Воскресіння!
·Керівники області вітають із Великоднем
·Мир у Господі!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·За воду, якої не отримали, платитимемо далі
·Самбір хоче грошей
·Студенти судитимуться між собою?
·Депутати підтримали освітян
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·Екологи садитимуть дерева й навчатимуть
·"Хаммери" модернізуватимуть у Львові
·Старі й нужденні отримали подарунки
·Електротранспорт може зупинитися

ПОСТУП З КРАЮ
·Хронічне розчарування
·Парламент готовий звільнити Ющенка
·Радіо "Континент" таки позбавили ліцензії
·Українських дітей навчатимуть патріотизму
·Україна - найбідніша. Ну то й що?

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Чорний хаос у Цинциннаті
·Страту покажуть по телебаченню
·Убивство під час ефіру

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Інфаркт лікуватимуть клітинами мозку
·Лікуємо ячмінь самотужки
·Весна та її наукове пояснення
·Варденафіл замість віагри
·Як вибирати окуляри?
·Хворий залишився без донорської нирки

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Звідки взялося золото
·Глобальне потепління - неминуче
·Кажан і муха - спецагенти
·Телефонний аналог Інтернету
·Доісторична... бормашина

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Наслідки переслідувань Церкви в Україні
·Коли має бути Свято міста святого Юра?

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Поп-арт під різними соусами
·"Розп"яття" Джотто повертається
·Помер лідер Modern Jazz Quartet

СПОРТ-ПОСТУП
·"Шахтар" знову приїде до Києва
·Кривдника "Динамо" дискваліфікували
·Чемпіонка України налаштована принести "золото" "Львівській Політехніці"
·НХЛ: великий чеський слід
·СПОРТ-БЛІЦ
·"Ромі" погрожують судом

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР