BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 12-18 КВІТНЯ 2001 року |

Польський центр - в Унії чи на Платформі?

Розкол у центристській Унії свободи (УС) свідчить, що проблема не стільки у тому, що змінилася політично-партійна кон"юнктура, а в тому, що змінилося саме польське суспільство

ПОЛІТИКА

Володимир ПАВЛІВ, Варшава

Процеси, які сьогодні відбуваються у політичному житті Третьої Речі Посполитої, розпочалися від останніх президентських виборів восени минулого року. В принципі, нічого надзвичайного тоді не сталося: у першому турі переміг діючий президент Александр Кваснєвський, набравши понад 50% голосів (це передбачали різні аналітики і на це вказували різноманітні дослідження громадської думки). Його перемога мала б зміцнити Союз лівих демократів (СЛД), які й так разом зі союзниками набирали в опитуваннях більш як половину голосів, і привести їх до повної перемоги на наступних парламентських виборах восени 2001-го.

Певне здивування викликала разюча поразка кандидата правих сил Мар’яна Кшаклевського – лідера Виборчої акції Солідарність (ВАС). Зібрані ним 13% голосів спричинили гостру дискусію про місце польської правиці і практично призвели до розпаду правої парламентської більшості, що була політичним запліччям для уряду Єжи Бузека. Праві партії, зрештою, повелися традиційно для цього “політичного табору”, істерично скидаючи вину за програш одні на одних і нашвидкуруч створюючи нові партії, жодна з яких так і не має особливих шансів самостійно потрапити до майбутнього парламенту.

Цілковитою несподіванкою президентських виборів виявився високий результат (17% – друге місце) позапартійного кандидата Анджея Олеховського. Олеховський – особа знана, але його важко назвати “популярним”: він займав різні посади в різних урядах (найзначніша – міністра закордонних справ), співтворив різні політичні ініціативи (жодна не мала успіху), а ще він – один із небагатьох – публічно зізнався у співпраці з спецслужбами Польської Народної Республіки.

В основу його успіху лягло те, що центристська Унія Свободи не висунула власного кандидата, не залишаючи, таким чином, вибору тим, хто не хотів голосувати ні за лівого Кваснєвського, ні за правого Кшаклевського.

Тут, здається, Унія прорахувалася, що згодом і призвело до розколу в її рядах. На той час УС (спадкоємиця колишньої Демократичної Унії) мала міцну репутацію політичного центру – партії інтелігентів і лібералів, у лавах якої перебували легендарні лідери інтелектуального ядра антикомуністичної опозиції (Тадеуш Мазовецький, Яцек Куронь, Геник Вуєц та ін). До цієї партії належали також більшість авторів та реалізаторів польських трансформацій – Лешек Бальцерович, Ганна Сухоцька (екс-прем’єр), Кшиштоф Бєлецький (екс-прем’єр), Броніслав Геремек (міністр закордонних справ) і т. д. За ідентифікування партії з упровадженням плану Бальцеровича, за позицію, відмінну від лівого популізму та народно-католицької мегаломанії, Унії Свободи довелося заплатити свою “політичну ціну” – зменшення популярності. Та навіть утримуючи свої стабільні 9-11% популярності, УС упевнено зберігала
3 місце після лівого та правого блоків і служила фактором політичної стабілізації.

На останніх президентських виборах Унія Свободи не виставляла кандидата, мабуть, не бажаючи наражати авторитет когось зі своїх лідерів, де-факто залишаючи напризволяще свій електорат. Несподівано високий результат ліберала Олеховського навіть додав оптимізму партійному керівництву УС, оскільки проголошувані ним гасла були дуже близькими й Унії. Відразу ж почалися переговори про спільну боротьбу на парламентських виборах, які в результаті закінчилися нічим. Більше того, на з’їзді УС розгорілася гостра боротьба за владу між “етосовцями” (“старими” антикомуністами) та лібералами (“новими” апологетами капіталізму). Кандидатурою на голову партії від перших був Броніслав Геремек, від других – Дональд Туск, лідер колишнього ЛДК. Із надзвичайно малою перевагою перемогли все ж “етосовці”, а Туск нібито погодився з рішенням з’їзду, та, як виявилося, лише позірно. Через кілька тижнів Анджей Олеховський, Дональд Туск та Мацєй Плажинський заявили про створення нової політичної ініціативи – об’єднання Громадянська платформа (Platforma Obywatelska), що його злостиві критики відразу ж “охрестили” “позапартійною партією”.

Тривалий час лідери ГП мали проблеми з тим, аби пояснити, чим їхня програма відрізняється від програми УС. Але це не надто непокоїло трьох панів, у яких виявилися ознаки того, що “таваріщ” Сталін називав “ґалавакруженієм ат успєхав”. Олеховський начебто забув, що за нього значна частина виборців Унії проголосувала через відсутність вибору. Туск, який програв Геремеку з різницею в кілька голосів, забрав своїх прихильників з УС для творення альтернативи. А Плажинський “заскочив на Платформу”, коли процес творення з нього “надії на порятунок правиці” сягнув кульмінації.

Тижневик Wprost визначив процес творення Платформи як “бунт середнього класу”, для якого існував ґрунт, якщо взяти до уваги те, що третина осіб із вищою освітою, третина представників керівних кадрів і 43% приватних підприємців не ідентифікували себе з жодною партією ще через місяць після президентських виборів. Прихильники ГП – це ті категорії середини суспільного спектра, які несуть на собі основний тягар соціальної політики держави – і яким найбільше докучають у діяльності профспілки. Проблема польської політики полягає в тому, що і ліві, й праві об’єднання базуються на профспілкових рухах: СЛД – на посткомуністичній профспілці OPZZ, ВАС – на антикомуністичній “Солідарності”. А тому при керівництві країною як лівими, так і правими, основною мотивацією їхньої політики стають інтереси профспілкових рухів. Це, очевидно, не може подобатися працедавцям – підприємцям, менеджерам фірм, які відчувають, як їхні підприємства підтинають під корінь дедалі вищі внески на обов’язкове соціальне страхування і Фонд праці, внески на соціальні фонди, податки з зарплати, оплати відпусток тощо. Лібералів із ГП менше хвилюють поняття соціальної справедливості, ніж “етосовців” із УС. Середній клас, який у Польщі з’явився і зміцнів відносно недавно, бореться за право на виживання і розвиток. Тому для нього колишні реформаторські заслуги УС та її спроби відновити свій образ міцної партії з-поза “обозу лівиці” є сьогодні мало актуальними. Про це свідчать і цифри: підтримка для УС в опитуваннях громадської думки впала до 4-5%, а підтримка для ГП сягає часом і 20%.

Вірогідність цих цифр, звичайно ж, підтвердять або спростують вибори, до яких залишилося півроку. Оскільки програми обох формацій залишаються в основі своїй дуже подібними, то вирішальним фактором тут стануть конкретні пропозиції, які запропонують цьому виборцеві УС чи ГП. До головних в арсеналі Платформи належать: введення лінійного податку, однакового для всіх (чого 3 роки тому не вдалося впровадити УС), фінансування партій не з бюджету держави, а з грошей спонсорів, що інші політичні формації називають “прямою дорогою до корумпування влади” та обмеження ролі профспілок. Ці та інші відмінності в програмах Унії та Платформи демонструють, здається, насамперед світоглядні розбіжності. Простіше кажучи, для лібералів з ГП найвищою цінністю є вільний розвиток капіталізму в Польщі, а для “етосовців” з УС не останнє значення мають матеріальне і моральне становище простого поляка, за волю і добробут якого вони боролися разом із робітничим рухом “Солідарність”.

Від того, які цінності для них виявляться привабливішими, залежатиме те, хто представлятиме польський центр у майбутньому парламенті.

POSTUP - ПОСТУП
№57 (715),
12-18 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·"Дзвони грають, вітають, воскресає весна"
·100,000

ПОГЛЯД
·Перед Богом народи рівні
·Покликання вчителя

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Французи вірять в українську революцію
·Доля заарештованих не відома їхнім батькам
·Голова спекулював на екології
·Сказ не є рідкісною хворобою
·Тарифи на воду зростуть
·КІЛЬКА СЛІВ

ПОСТУП З КРАЮ
·Юлію Тимошенко вб"ють 22 квітня?
·Країна боїться ящуру
·США вказали Україні на її місце
·УНА-УНСО починає процедуру імпічменту Президента

ВЕЛИКОДНІЙ ПОСТУП
·Символіка української паски
·Великодні рецепти від Дарії Цвек

ПОСТУП У СВІТ
·Плем"я, яке ніколи не бачило білих
·Добровільну смерть узаконено
·Польський центр - в Унії чи на Платформі?

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·УБОЗ допоміг утекти бандитові?
·За чужу дівку із війська вигнали
·Таксист-грабіжник

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Samsung: надлегкий ноутбук NV5000
·Windows вмерли. Хай живуть Windows?
·Стереоскопічні окуляри за 15USD
·PC-NEWS

АРТ-ПОСТУП
·Сакральне мистецтво в сучасному інтер"єрі

СПОРТ-ПОСТУП
·Стероїди в сейфі у тренера
·Ігри-2002: готуйтеся до зими влітку
·Так можна й у "вишку" потрапити...
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Готьє шаленіє мереживо та шкіра
·Найвідоміша у світі мавпа