BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 10-11 КВІТНЯ 2001 року |

Японська мафія і політика

"Немає жодного японського політика, який би не знав свого місцевого боса якудзи"

ЯКУДЗА

Минулого тижня прем’єр-міністр Японії Йосіро Морі оголосив про свою відставку. Японського лідера, який за час свого не довгого правління так і не зумів покращити економічного становища країни, переслідували різноманітні корупційні скандали і його навіть звинуватили у зв’язках з японською мафією - якудзою.

Здавалося б, після 1991 року, коли на вимогу громадськості під враженням від кривавої війни між злочинними угрупованнями у вісімдесятих роках і під тиском Сполучених Штатів, незадоволених великим впливом якудзи у будівельній індустрії, японський парламент прийняв низку антимафіозних законів, якудзі настав кінець. Унаслідок безпрецедентної боротьби поліції вдалося посадити за грати чимало зірок злочинного світу. Практично вдвічі зменшилася кількість убивств. Сотні невеликих кримінальних угруповань саморозпустилися. Тисячі членів якудзи здалися поліції, щоб стати “звичайними людьми”. Десятки дрібних гангстерів через якісь провини просто застрелилися.

Але, як виявилося, мають рацію ті, хто стверджує, що мафія безсмертна. У японському варіанті – навіть більше, ніж безсмертна. Їй не тільки вдалося вижити, якудза стала потужним спрутом, який запустив свої щупальця практично у всі сфери японського суспільства. Відродження японської мафії пов’язане з ямагучі гумі – мафіозним угрупованням з міста Кобе, але, насамперед, з ім’ям Йошіморі Ватанабе, який, ставши дванадцять років тому керівником ямагучі гумі, перетворив його не тільки на найвпливовіше мафіозне угруповання в країні, але й на одну з найпотужніших мафій світі. Як свідчить поліцейська статистика, у 1999 році ямагучі гумі нараховувала біля 16 500 членів. За новішими даними, Ватанабе підпорядковується приблизно 38 тисяч гангстерів, тобто майже кожен другий професійний злочинець в Японії. За оцінками спеціалістів, кількість членів ямагучі гумі у п’ять разів (!) більша, аніж усієї американської мафії у період її найбільшого розквіту у 50-х роках.
Цікаво, що кожен новий член якудзи, вступаючи в організацію, повинен випити зі своїм оябуном (так японці називають шефа мафії) келих саке і присягнути йому на вірність. Також кожен з них на верхній частині тіла обов’язково мусить мати певне татуювання, а на знак розкаяння за якусь провину член якудзи зобов’язаний відрізати собі кінчик пальця.

Постать Йошіморі Ватанабе, найбільшого за останні 25 років боса якудзи, є досить цікавою. Народився він у 1941 році в багатодітній сім’ї у префектурі Точігі, що на північ від Токіо. Після закінчення школи він поїхав у столицю, де кілька років виготовляв макарони. Але дуже швидко збагнув, що такий спосіб заробітку грошей – не для нього. Ватанабе поїхав у Кобе, де влився у ямакен гумі, одне з угруповань якудзи, яке підпорядковувалося ямагучі гумі. У 1988 році він став п’ятим кумічо-босом ямагучі гумі, і саме в цей час у найбільшому мафіозному угрупованні країни почався період анархії. Але не на довго. На початку 1990-х Ватанабе ввів кардинальні зміни у ямагучі гумі. Він відмовився від централізованої структури влади, розподіливши її між сімома напівавтономними регіональними групами. Ватанабе уклав нові, а також зміцнив існуючі союзи з мафіозними угрупованнями-суперниками по всій країні, унаслідок чого ямагучі гумі перетворилося по суті в національну силу.

Якудза має вплив практично на всі сфери суспільства, і насамперед на політику, адже боси давно зрозуміли, що не автомати на вулицях міст, а їхні люди в парламенті та уряді можуть забезпечити відносно спокійне і безхмарне життя. “Немає жодного японського політика, який би не знав свого місцевого боса якудзи,” – так говорить один з політиків, який вирішив не називати свого імені і який свого часу також користувався підтримкою якудзи. Так, попри всі запобіжні заходи поліції, японська мафія доволі активно спонсорувала своїх політиків під час останніх виборів до нижньої палати японського парламенту.
“Свої політики” - це чимало членів урядової Ліберально-демократичної партії, а також члени інших консервативних партій.

Коли прийшов до влади Ватанабе, якудза мала свій бізнес у 39 із 47 префектур Японії. Нині ж під контролем японської мафії – 43 префектури. Основне, на чому заробляє якудза, це секс та наркотики. Як стверджує Атсуші Міцогучі, експерт з тіньового світу, 80 тисяч членів якудзи (приблизно стільки членів нараховує японська мафія) заробляють щорічно трильйон єн (9,3 мільярди американських доларів), причому половина з них - на наркотиках, а чверть – на секс-індустрії. Щоправда, останнім часом японська мафія освоює також і нові для себе галузі, зокрема сферу високих технологій. Якудза запустила свої щупальця у світ економіки так успішно, що поліція навіть хапається за голову: боротися проти мафії – це певним чином боротися проти процвітання нації. Але, як стверджує Райсуке Міявакі, колишній керівник відділу з організованою злочинністю, “існує лише один спосіб розв’язання нинішніх економічних проблем – це усунути керівників фірм, пов’язаних із мафією, і почати все заново”.
Спосіб Міявакі, якщо сліпо дотримуватися його, явно не піде на користь Японії, однак іншого виходу й справді немає, адже у нинішньому процесі глобалізації зростання частки Ватанабе та інших членів якудзи у другій за величиною економічних систем світу загрожує також головним торговим партнерам Японії в Азії, Європі та США.

Щоправда, сам Ватанабе не вважає себе загрозою для суспільства. Навіть навпаки – у своїх очах він є слугою суспільства. Бо він допомагає людям, які, наприклад, не мають постійної роботи. Він забезпечує їх роботою, і разом з тим знімає і тримає під контролем їхню агресію, їхню фрустрацію. Очолювана ним якудза – це набагато краще, ніж неорганізована злочинність з важкими злочинами, які, як би там не було, є проблемою і для багатьох розвинутих країн. Якудза дбає про порядок, оскільки це вигідно для справи, для гешефту.
Навіщо тероризувати простих громадян, вважає багато японців, і такої ж думки дотримується Ватанаге, хрещений батько японської мафії, який живе у люксусовому будинку в одному з найдорожчих районів Кобе. Люди, які його бачили, стверджують, що виглядає він як звичайна людина: трішки огрядний, хоч і не зловживає важкою їжею. Любить подорожувати пагорбами Кобе та кататися на лижах, захоплюється караоке і пристрасно вивчає історію Китаю.

За матеріалами Die Welt підготував Олег КОМАРЧУК

POSTUP - ПОСТУП
№56 (714),
10-11 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Весняні ігри опозиції

ПОГЛЯД
·У пошуках нового ворога
·Гірничим рятувальникам роботи не бракує
·Львівщина готується до повені
·Правила вуличної політики

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Дівчина потрапила під трамвай
·Нападника на кантори спіймано?
·Ювілярка мріє зробити місто кращим
·Банки почали довіряти селянам
·Молодь переймає традиції
·Відкрився ще один жіночий клуб
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Що згуртує міську громаду?
·Доларова ін"єкція для Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·Президент клястися не став
·Весняні ігри демократичної опозиції
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·У фіналі - Толедо та Гарсіа
·Боротьба за незалежність телеканалу
·Японська мафія і політика

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Місію виконати неможливо
·Енергетична приватизація у Чехії
·Європа спрощує тарифи
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Бути чотирнадцятим
·Мегаломанські фанаберії селюхів
·Українські пісенні старожитності
·Юні музиканти на філармонійній сцені

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

СПОРТ-ПОСТУП
·"Львівська Політехніка" у плей-оф гратиме з "Пульсаром"
·Несподівана традиція "Кайзерслаутерна"
·Африка ставить на коліна футбольну гордість України
·Подвиг "Мотора"

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Київські традиції - переконувати тих, хто давно вже переконаний
·Найпоширеніше у світі слово