BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 10-11 КВІТНЯ 2001 року |

Боротьба за незалежність телеканалу

НТВ

Мирослав ПЕРУН© ПОСТУП
Ще донедавна, порівнюючи стан свободи слова в Україні та Росії, можна було вважати, що у Росії журналістам живеться набагато вільніше. Однак ситуація з каналом НТВ, який для росіян був свого роду символом незалежних ЗМІ, показала, що й там не все гаразд. На карту поставлена не лише доля НТВ, єдиного в Росії загальнонаціонального телеканалу, непідконтрольного Кремлю, а й свобода ЗМІ у Росії загалом. Низка акцій, проведених у Росії на захист НТВ, поки що надто малочисельна і не знати, чи відстоять росіяни своє право на отримання незалежної інформації.

У минулі вихідні в кількох містах Росії пройшли мітинги на підтримку журналістів НТВ, які не визнають законності рішень зборів акціонерів, що обрали нове керівництво телеканалу. У Санкт-Петербурзі минулої неділі на мітинг прийшло близько 6 тисяч чоловік. У суботньому мітингу в Москві взяли участь аж 30 тисяч чоловік. Акції протесту також проходили в Омську й Єкатеринбурзі. На захист каналу НТВ було видано спеціальний випуск “Общей газеты”, у підготовці якого взяли участь біля 160 засобів масової інформації на знак протесту проти політичного тиску на незалежне телебачення. Колишній президент СРСР Михайло Горбачов, який очолює громадську раду НТВ, має намір обговорити ситуацію навколо телеканалу із президентом Росії Володимиром Путіним. Горбачов вважає, що Путін повинен дати доручення Верховному суду втрутитися у конфлікт між акціонерами телекомпанії.

“Газпром” ж твердить, що хоче лише повернути свої гроші, вкладені в головну компанію “Медиа-Мост”, яку заснував колишній театральний режисер Володимир Гусинський. За словами керівництва “Газпрому”, претензії висунуті не журналістам НТВ, а лише Гусинському. Керівник компанії “Газпром-медиа” Альфред Кох не виключає застосування “жорсткіших” методів для вирішення цього конфлікту. Схоже, погрози подіяли – уже п’ятеро співробітників НТВ подали заяви про звільнення .

Протистояння між владою і НТВ почалося ще в 1994 році під час першої чеченської війни, коли журналісти телекомпанії, які висвітлювали події в Чечні, відкрито висловлювалися проти військових дій. Ще більше відносини влади з телекомпанією ускладнилися з початком другої чеченської війни в серпні-вересні 1999 року. Висвітлення трагедії з підводним човном “Курськ” увірвало терпець Кремлю. Розпочалося розслідування фінансової діяльності Гусинського, наслідком чого стала його втеча до Іспанії та арешт у зв’язку з вимогою видати його Росії.

Тим часом Гусинський домовився про продаж більшості своїх акцій групі, очолюваній медіа-магнатом Тедом Тернером. Власник CNN заявив, що зможе зберегти незалежність НТВ тільки в тому випадку, якщо йому вдасться викупити й частку акцій “Газпрому”. У минулі вихідні з початком своїх переговорів з “Газпромом” Тернер оголосив десять принципів, відповідно до яких він має намір керувати компанією. Однак навіть якщо Тернер отримає контроль над НТВ, зберегти незалежність телекомпанії буде нелегко.

Виникає питання, чому ж у конфлікті між незалежною медіа-команією та владою на боці останньої виступає “Газпром” – там ж газом і не пахне. Однак якщо детальніше проаналізувати діяльність цієї компанії, то можна зрозуміти її плани на майбутнє. Ще в 1997 році в керівництва РАО “Газпром” з’явилися мрії про потужну власну медіа-структуру, які згодом і зреалізувалися в “Газпром-Медиа”. Ця структура мала управляти пакетами акцій засобів масової інформації, які належали “Газпрому”. “Газпром” переслідував насамперед політичну мету – привести до перемоги на президентських виборах 2000-го року прем’єра Віктора Черномирдіна. У руках “Газпрому “ опинилися численні активи різних медіа-структур, у тому числі – “Медиа-Моста”, видавничого дому “Сім днів” і НТВ. “Газпром” також контролює газети “Труд”, “Рабочая трибуна” і “Деловой вторник”, телерадіокомпанію “Прометей”, супутникову телемережу “АСТ”, ряд регіональних видань, кількість яких, за різними оцінками, доходить до сотні.

Варто зазначити, що паралельно з цим “Газпром” почав освоювати найперспективнішу галузь – телекомунікаційну. Поряд з газопроводами “Ямал – Західна Європа” та “Блакитний потік” до Німеччини та Туреччини прокладено телекомунікаційні кабелі, потужність яких значно перевищує технологічні потреби транспортування газу. Таким чином, “Газпром” отримав можливості, з якими не зрівняється жодна медіа-компанія не те що в Росії, а й на Заході. Це вже викликало скандал у Польщі (“Поступ” про це неодноразово писав), коли виявилося, що у Варшаві навіть не знали про таємний кабель “Газпрому”.

Однак ситуація змінилася і наступником Єльцина став не Чорномирдін, а Путін.
Уже 31 травня має відбутися засідання акціонерів “Газпрому”, на якому російський президент може змінити Рема Вяхірєва на посту керівника компанії.
Колишній російський міністр фінансів і нинішній член ради директорів “Газпрому” Борис Федоров закликав президента Володимира Путіна “вигнати теперішніх керівників” цієї найбільшої у Росії компанії. Тож теперішньому керівництву “Газпрому” для того, щоб залишитися при владі, необхідно довести свою лояльність.

POSTUP - ПОСТУП
№56 (714),
10-11 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Весняні ігри опозиції

ПОГЛЯД
·У пошуках нового ворога
·Гірничим рятувальникам роботи не бракує
·Львівщина готується до повені
·Правила вуличної політики

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Дівчина потрапила під трамвай
·Нападника на кантори спіймано?
·Ювілярка мріє зробити місто кращим
·Банки почали довіряти селянам
·Молодь переймає традиції
·Відкрився ще один жіночий клуб
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Що згуртує міську громаду?
·Доларова ін"єкція для Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·Президент клястися не став
·Весняні ігри демократичної опозиції
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·У фіналі - Толедо та Гарсіа
·Боротьба за незалежність телеканалу
·Японська мафія і політика

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Місію виконати неможливо
·Енергетична приватизація у Чехії
·Європа спрощує тарифи
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Бути чотирнадцятим
·Мегаломанські фанаберії селюхів
·Українські пісенні старожитності
·Юні музиканти на філармонійній сцені

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

СПОРТ-ПОСТУП
·"Львівська Політехніка" у плей-оф гратиме з "Пульсаром"
·Несподівана традиція "Кайзерслаутерна"
·Африка ставить на коліна футбольну гордість України
·Подвиг "Мотора"

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Київські традиції - переконувати тих, хто давно вже переконаний
·Найпоширеніше у світі слово