BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 10-11 КВІТНЯ 2001 року |

Весняні ігри демократичної опозиції

БЕЗ ЗГОДИ

Кость БОНДАРЕНКО

Продовження. Початок – стор.1

Основну доповідь – “Про соціально-політичну ситуацію в Україні і діяльність Форуму національного порятунку” – прочитав академік Сергій Комісаренко, колишній посол України у Великобританії. Його доповідь виявилася сухою і монотонною.

“Потрібно віддати належне Кучмі: при цілковитій нездатності керувати державою він проявляє неймовірну здатність триматися при владі”, – ці слова Комісаренка потонули в бурі оплесків.

Поступово в президії почав спостерігатися поділ на “гуртки”. В. Чемерис вів бесіди переважно з О. Морозом,
Т. Стецьків – із Т. Чорноволом та О. Шеховцовим, О. Турчинов – із Ю. Тимошенко. Цікаво було спостерігати за людьми в президії. Л. Лук’яненко сидів абсолютно непорушно і монолітно. С. Хмара (складалося враження) відверто нудьгував, і тільки присутність поруч із ним Юлії Тимошенко додавала Степанові Ільковичу бадьорості. Абсолютно відрізнялися меланхолійний Матвієнко і холеричний Стецьків – останній ніяк не міг всидіти на місці і був найактивнішим членом президії. Юлія Володимирівна не виглядала на змучену і зацьковану.

Наступні дві доповіді – Т. Стецьківа і А. Матвєнка – були жорсткими і лаконічними. Стецьків говорив про програму Форуму національного порятунку, Матвієнко – про Статут. Після виступу Стецьківа не виникнуло жодного заперечення щодо програми, авторство якої належало Тарасові Степановичу. Щодо доповіді Матвієнка, то у присутніх було лише одне зауваження: не варто діяльність опозиції вкладати у прокрустове ложе конкретних дат і термінів, а тому зі статуту було вилучено положення про те, що Форум збирається на з’їзд один раз на 2 роки. Абсурдність його була очевидною, оскільки опозиція не може собі дозволити таке задоволення, як розтягнення боротьби проти Кучми на кілька років.

Для Тимошенко головуючий зробив виняток: вона виступала протягом 20 хвилин.
Виступ Юлії Володимирівни був емоційним і насиченим афоризмами. Зробивши кілька заяв із явною метою пограти на настроях публіки (“Я вас ніколи не зраджу, я ніколи не піду на торги з владою, я хочу пройти цей шлях боротьби разом із вами”), вона почала сипати влучними формулами. Скажімо, щодо того, чи існуватиме Форум після перемоги над Кучмою, пані Тимошенко заявила: “Наш Форум – це антигітлерівська коаліція, яка ставить за мету прибрати ворога.
Після перемоги над Гітлером антигітлерівська коаліція, зрозуміло, розпалася”.
Ця фраза була зустрінута сміхом публіки.

Переважна більшість виступаючих надто захопилися словоблуддям і, складалося враження, намагалися повправлятися у красномовстві та переконати один одного у тому, в чому всі й так уже переконані. Для прикладу, депутат І. Квятковський: “Внутрішній світогляд Кучми – це світогляд парторга. Кучма став Президентом на гребені випадку й обставин. А в Англії кажуть, що чим вище залізе мавпа, тим краще видно її зад”. Л. Лук’яненко: “Оточення Кучми боїться свободи як тюрми, бо коли настане свобода, вони будуть сидіти у тюрмах”.

Виступи академіка М. Павловського та екс-депутата І. Валені відзначалися неприхованим підлабузництвом щодо Ю. Тимошенко. Валеня, який рвався до трибуни і вимагав, аби йому надали слово, навів довжелезний перелік відомих жінок України – починаючи від княгині Ольги і закінчуючи Н. Полонською-Василенко – зауваживши, що Ю. Тимошенко не лише має посісти місце у цьому пантеоні, але й перевершує всіх названих своєю величчю і мудрістю.

У мене ж особисто склалося враження, що я потрапив на перший з’їзд Народного руху України чи на сесію Верховної Ради України ХІІ скликання. Народ за десять років Незалежності не навчився політичної культури чи культури виступів і забув, що Форум – це не мітинг, а трибуна конструктивної думки.

Одним з основних моментів, що викликали гострі суперечки в залі, стало ставлення до референдуму, запропонованого Ю.Тимошенко. Юлія Володимирівна, за висновком Ю. Мостової, нині переживає “синдром дємбєля”: вона відірвалася від реалій політичного життя і мусить пережити певний період адаптації.

Логіка Ю. Тимошенко проста: ми не можемо послати Кучму у відставку, доки не продемонструємо волю народу. Інакше на будь-який закид опозиції Кучма відповідатиме: “У мене – підтримка 16 мільйонів населення України”. Тимошенко підтримав і Мороз, який хотів розпочинати підготовку до референдуму “вже негайно”.

Однак проти такої позиції виступили депутати Стецьків, Чорновіл і Шеховцов.
Їх логіку можна зрозуміти, і вона є досить аргументованою.

По-перше, зосереджуючись на ідеї референдуму, ми персоніфікуємо ворога. Усі сили опозиції тоді буде спрямовано проти Кучми, а не проти системи. А референдум не вирішує цієї проблеми.

По-друге, технічно референдум нині неможливий. Тарас Чорновіл наголошував на тому, що “реально зібрати, а не переписати з якихось відомостей
3 мільйони підписів, коли люди мають поставити і свій номер паспорта, й адресу – сьогодні цих підписів ми можемо і не зібрати.”

По-третє, в Законі про референдум передбачено, що комісії формуються владою, а під час голосування не обумовлено такого моменту, як наявність спостерігачів.

По-четверте, якщо референдум і відбудеться, то припаде на момент, коли основні зусилля політичних партій будуть спрямовані на виборчу кампанію. А що стосується посиленої агітації, то попереду літо, а люди не надто сприймають агітацію у період відпусток.

По-п’яте, не варто відкидати і можливості того, що Л. Кучма і сам підтримає ідею референдуму “за народною ініціативою” і продемонструє опозиції “всенародну любов” до себе. Такої поразки опозиція не витримає.

Як би там не було, але С. Головатий нагадав – про рішення Конституційного суду України заборонити референдуми щодо довіри чи недовіри особам, обраним внаслідок всенародних виборів. Вадим Долганов у “7 днях” навіть зіронізував: доведеться, мовляв, опозиції самій і підписи збирати, і комісії формувати, і бюлетені рахувати. Тільки чим тоді такий референдум відрізнятиметься від звичайного соціологічного опитування, тим більше, що Л. Кучма навіть після вдало (з точки зору опозиції) проведеного референдуму зможе заявити: “Ви відмовилися визнавати мій референдум, а я не визнаватиму ваш”.

Одним словом, запитань більше, ніж відповідей. Але Форум про всяк випадок прийняв ухвалу про підготовку до референдуму. Лише стараннями А. Матвієнка початок референдумної кампанії було відсунуто на невизначений термін.

Ситуація в Україні заходить не просто в кризу, а в тупик. І останнє засідання Форуму це продемонструвало. По дорозі додому думалося: навіщо вести суперечки про референдуми та інші акції?

Можливо, достатньо просто і вдумливо, з олівцем у руках прочитати ту ж таки програму опозиції, яку сама опозиція ухвалила і прийняла як основу своєї діяльності, а вже потім починати вдаватися до фантазій?


POSTUP - ПОСТУП
№56 (714),
10-11 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Весняні ігри опозиції

ПОГЛЯД
·У пошуках нового ворога
·Гірничим рятувальникам роботи не бракує
·Львівщина готується до повені
·Правила вуличної політики

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Дівчина потрапила під трамвай
·Нападника на кантори спіймано?
·Ювілярка мріє зробити місто кращим
·Банки почали довіряти селянам
·Молодь переймає традиції
·Відкрився ще один жіночий клуб
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Що згуртує міську громаду?
·Доларова ін"єкція для Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·Президент клястися не став
·Весняні ігри демократичної опозиції
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·У фіналі - Толедо та Гарсіа
·Боротьба за незалежність телеканалу
·Японська мафія і політика

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Місію виконати неможливо
·Енергетична приватизація у Чехії
·Європа спрощує тарифи
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Бути чотирнадцятим
·Мегаломанські фанаберії селюхів
·Українські пісенні старожитності
·Юні музиканти на філармонійній сцені

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

СПОРТ-ПОСТУП
·"Львівська Політехніка" у плей-оф гратиме з "Пульсаром"
·Несподівана традиція "Кайзерслаутерна"
·Африка ставить на коліна футбольну гордість України
·Подвиг "Мотора"

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Київські традиції - переконувати тих, хто давно вже переконаний
·Найпоширеніше у світі слово