BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 7-8 КВІТНЯ 2001 року |

"Великий Брат" проти "Двох Світів"

ОБСЕРВАЦІЯ

Володимир ПАВЛІВ, Варшава© ПОСТУП
Програми типу reality-show зробили неймовірну кар’єру в телебаченні цілого світу. Програма “Біґ Бразер” (Великий Брат) після осягнення успіху в кількох європейських країнах просто не могла не дійти до Польщі, яка семимильними кроками прямує на Захід. Реалізатором цього проекту стала одна з найпопулярніших телевізій у Польщі – TVN. Серіал програм “Вєлькі Брат” (так це звучить по-польськи) стартував на початку березня ц.р. і транслюється щодня по 4 фрагменти.

Ще до початку трансляції рекламу “Великого Брата” потужно розкручували всіма можливими методами. Крім самого телебачення, значну роль відіграли так звані “жіночі” часописи та рекламні щити в усіх великих містах країни. Найбільш удалим рекламним ходом, з огляду на залучення громадськості, була пропозиція взяти участь у відборі кандидатів до участі в програмі. А їх не бракувало – до “великої гри” зголосилося десять тисяч бажаючих. Після першого відбору залишилося 500, із яких остаточно було відібрано 12 осіб – по 6 з обох статей.

“Дім Великого Брата”

Основні правила гри у польській версії “Великого Брата” нічим особливим не відрізняються від інших європейських версій. Учасники протягом трьох місяців мешкають під одним дахом відірвані від світу. Займаються традиційним “нічим”: їдять, сплять, розмовляють, часом улаштовують собі спільні забави – і все це під пильним наглядом кількох десятків телевізійних камер – навіть туалет чи душ. До того ж, кожен із учасників має постійно прикріплений мікрофон, тобто все, що вони говорять, чи просто інші звуки, які свідомо чи несвідомо видають, також фіксуються на камеру.

Щоб мешканці цього дому не “шлангували”, інколи таємничий “Великий Брат” стимулює певні дії і дає їм завдання, наприклад, якщо хочете дивитися футбол по телевізору, проведіть власне коротке шоу, пов’язане з м’ячем і т.д. Існує в цьому будинку кімната “зізнань”, де кожен з учасників ділиться перед телекамерами своїми враженнями про інших. Інші, зрозуміло ж, цього не бачать.
Під час цих звірянь називаються також імена тих, кого учасники хотіли б позбутися зі своєї компанії – троє з тих, хто набере найбільше голосів, потрапляють у групу кандидатів “на виліт”. Та вилітає лише один – кого “доб’ють” дзвінки від глядачів. І так якийсь час – аж поки не залишиться один переможець, який виграє нагороду в 500 тисяч злотих (близько 125 тисяч доларів).

Та не лише ця нагорода притягнула стільки бажаючих наразитися на масовий ексгібіціонізм (усі ж добре усвідомлюють, що переможець буде лише один) – більшість бажаючих взяти участь в шоу вказували у своїх анкетах, що завдяки “Великому Братові” хотіли б стати славними і змінити своє життя. Як написали у журналі WPROST, “Кілька тижнів на екрані зуміють зробити героя масової свідомості зі звичайного ідіота”. Якщо б визначити узагальнений образ учасника гри, то це людина середнього віку, середньої забезпеченості і середніх здібностей, як фізичних так і розумових. Можливо, з дещо вищими амбіціями, ніж пересічна людина, тому й не цілком задоволена щоденною буденністю. Настільки, щоб ризикнути і виставити себе “на показ” не, скажімо, на подіумі, а під час прийняття душу, під час сніданку за столом, у момент засинання чи прокидання, наведення макіяжу тощо. Камери стежать за всім, а режисери вибирають найбільш “прикольні” моменти.

Найімовірніше, що все це буде однак винагороджено – механізм “розкрутки” людей, які мали “свої п’ять хвилин” на телебаченні, діє у Польщі майже бездоганно. Красномовним підтвердженням цього є доля інших простих людей, які брали участь у подібного типу шоу. Наприклад, героїня reality-show “Агент”, молода самотня мама з провінції, знялася уже в кількох телерекламах, а її обличчя прикрасило обкладинки десятків жіночих часописів.

Окрім слави, це дає також конкретні вигоди – за участь у телерекламі непрофесіонал може заробити 15-30 тисяч доларів. Можна також отримати ряд інших привабливих пропозицій, які змінять ціле життя.

Саме про це мріють “добровільні заручники” Великого Брата, поки що тільки мріють, бо не мають доступу до преси, телебачення, інтернету і навіть до телефону.

А діється насправді багато – вся преса, як бульварна, так і опінієтворча, пише про шоу і його учасників практично щодня, кольорові видання друкують їхні великі фотографії, в інтернеті з’являються все нові сторінки, на яких активно обговорюються найсвіжіші відтинки серіалу, а часом і розпускаються плітки про учасників. Деякі з них, ще не знаючи того, вже стали “притчею во язицех” мільйонів поляків. Перша особа – 37-літня Анна з Любліна, яку учасники і глядачі вивели з гри, уже встигла виступити в телевізійному ток-шоу і роздати десятки інтерв’ю для різних ЗМІ. Для інших – це все ще попереду.

“Поляк потрафить”

У зв’язку з цим шоу в Польщі розгорілися суспільні пристрасті. Найбільше тішаться всеможливі соціологи, психологи, суспільствознавці тощо – для них це неймовірна нагода попідглядати за “пересічним поляком” в умовах певної, хоч і не до кінця, а все ж приватності. А також поспостерігати за реакцією звичайного любителя підглядання за чужою приватністю, тобто телеглядача, який стежить за шоу. Вже з’явилися перші коментарі про особливості польського “Великого Брата” – його учасники відрізняються від своїх німецьких, голландських чи англійських попередників перш за все тим, що відмовляються сліпо виконувати волю таємничого володаря: не лягають спати у визначений час, постійно чогось від нього домагаються. “Чи поляки є власне такими? – запитує “Газета виборча”. – Не дуже розторопні, зате сердечні, хаотичні, кумедні й блискавичні нав’язувачі нових контактів? Позбавлені вдаваної скромності, веселі і без комплексів?” Першу жертву – Анну – було вибрано за те, що вона не цілком пасувала до даної компанії, за консервативність і принциповість. Не бракує у Польщі також противників “Великого Брата”. Ще до появи програми на екрані один із членів Крайової Ради Радіофонії і Телевізії (відповідник нашої Нацради з питань радіомовлення і телебачення) подав позов проти TVN на суму мільйон злотих (близько 250 тисяч доларів) за те, що шоу “вдаряє у недоторкане право людини на свободу”, а також “пропагує погляди, які йдуть усупереч із мораллю і суспільним благом”.

Ще далі у звинуваченнях пішла Рада Етики ЗМІ, в заяві якої, зокрема, сказано: “Сама назва невипадково нагадує орруелівську візію тоталітаризму”. Що вже й казати про голоси з середовища право-католицького: “Нестримно насувається тут аналогія із древніх арен, на яких відбувалися бої гладіаторів чи інші жахи, лише для того, щоб наситити нездорову цікавість і скерувати увагу глядачів у менш важливому напрямку, а організаторам наповнити гаманці золотими монетами”— коментує радіо “Марія”. Багатьох інтелектуалів та духовних осіб уражає низький інтелектуальний рівень та вульгарний лексикончик учасників шоу – словечка типу “курва” чи “заєбістий” літають щоп’ять хвилин.

Але вся ця критика дещо губиться в морі зацікавлення – з перших же програм “Великого Брата” оглядає близько 4 мільйонів поляків (це близько 10% населення). Їм якраз не заважає ні лексикон учасників гри, бо це слова, якими користуються на щодень пересічні люди, ні, тим більше, їхній культурний чи інтелектуальний рівень. Навіть навпаки, для більшості глядачів не існує бар’єру (окрім телеекрану) між ним і тими, кого щодня показують по телевізору на всю країну. Вони можуть себе порівнювати з учасниками гри, а часто і впізнавати себе в їхніх діях чи словах, тобто казати собі: “Блін, я ж нічим від них не гірший” або “Та я ж красивіша, ніж та Моніка, до якої липнуть усі ці мужички і фігуру якої обговорюють мільйони мужчин у пивбарах”. Але їм – дванадцятьом – вдалося, а нам – мільйонам – поки що ні. Але, може, й нам колись вдасться: я ж не гірший. Тим більше, що постійно з’являються нові і різні токшоу та програми типу “правдивого шоу”, зорієнтовані на “просту людину”.

“Два світи” конкуренції

Через неповний місяць від старту “Великого Брата” на іншому популярному каналі POLSAT в ефір виходить програма під назвою “Два світи” (28 березня), яка по суті мало чим відрізняється від попередньої: 12 учасників, замкнені від світу на 3 місяці під наглядом 60 телекамер і 143 мікрофонів. Формальна ж різниця полягає у тому, що “Два світи” складаються з двох будинків: один із них, у якому наразі мешкають учасники шоу, обладнаний традиційно, натомість, поки що є загадкою, як виглядає зсередини інший будинок, хто і коли туди потрапить і чи перебування в ньому буде нагородою чи карою. Відомо лише, що там поселився ведучий популярної телепрограми, який буде грати роль господаря і організатора життя “Двох світів”.

На керівництво цього каналу також було подано в суд ще до виходу шоу в ефір.
Позивачем був TVN, а звинувачення стосувалося аж ніяк не плагіату, а тільки “нечесної конкуренції”, оскільки подібні програми виходять у той самий час на різних каналах. Суд, очевидно, відхилить позов, мотивуючи тим, що тоді довелось би забороняти, наприклад, новини чи бойовики (які всі подібні між собою), які виходять о тій самій порі на різних каналах. Отже, вибір, яку з програм дивитися о 20.00 і на якому каналі, повинен зробити глядач. Поляки тут не перші, бо ще на початках телевізійної кар’єри reality-show британська фірма Castaway звинуватила голландську медіальну спілку Endemol у тому, що Big Brother є плагіатом із британської Survivе!. Але не зуміла цього довести в суді. У даному випадку цікавим є те, що в умовах жорсткої конкуренції між виробниками масового продукту для споживацького суспільства практично відмирає можливість звинувачень у плагіаті. Такі шоу потрібні простій людині, вони створюють їй ілюзію (бо для тотальної більшості це так і залишиться ілюзією) щасливого випадку, який змінить життя на краще. Виробникам таких шоу потрібні в свою чергу мільйони цих простих людей перед телеекранами, і для цього вони робитимуть усе – гратимуть на найпотаємніших струнах людської душі, висуватимуть все сміливіші спокуси.

Саме зараз в Америці йде наступне шоу “Острів спокус”. Суть програми полягає в тому, що розділяються пари і піддаються спокусі привабливими моделями і модельками. Поведінку своїх партнерів учасники шоу можуть оглядати щодня на відео. Головне питання конкурсу – скільки пар витримає це випробування і не піддасться спокусі?

POSTUP - ПОСТУП
№55 (713),
7-8 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Новий фаворит Кремля?
·У Львові зафіксовано першу смерть від "коров"ячого сказу"

ПОГЛЯД
·Михайло Гладій: Я за правду
·Фортеця в облозі

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Дітям бракує грошей
·Василь Куйбіда розчарований "професіоналізмом" своїх підлеглих
·Мерія хоче 24 млн. USD
·Оригінальні маршрутки для Львова
·КІЛЬКА СЛІВ

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Україну спробували налякати
·Левко Лук"яненко: Ми разом з соціалістами, бо ми проти Кучми
·Серед опозиції з"явилися "диверсанти"?

ПОСТУП У СВІТ
·Ахмад Шах Масуд - у Європарламенті
·Ізральтяни стають агресивнішими
·Морі таки подав у відставку
·Безкоштовна вища освіта - для всіх
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Якщо збільшився лімфовузол?
·Життя після години смерті
·Підступність герпетичної інфекції
·У єгипетської мумії виявили... протез
·Віагра може викликати сліпоту

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Британія ловитиме вітра в морі
·Космічні кроки України
·"Неправильний" матеріал
·Найбагатша мумія

МЕДІАТЕХНОЛОГІЇ В ПОСТУПІ
·Міккі-Маус на службі у Геббельса
·"Великий Брат" проти "Двох Світів"

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Мирон Кордуба як політик державницького напрямку
·Світ театру Бориса Романицького

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Таліби розпродують Будд у розсип
·Святкування року Верді: політика та страйк
·Викраденого Ренуара знайшли випадково
·Чорно-білий фовізм
·"Фенікс" підпалили навмисно

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні "Динамо" - "Шахтар"
·Пекло для "Червоних дияволів"
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕДНАР
·Максим