BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 7-8 КВІТНЯ 2001 року |

Космічні кроки України

ЕТАПИ

Сергій КАЛІБЕРДА© ПОСТУП
12 квітня виповниться 40 років від того дня, як перша людина, радянський космонавт Юрій Гагарін, піднялася у космічний простір. Із того часу космонавтика розвивалася семимильними кроками. Долучилися до цього поступу й українські науковці.

Поезія вогню.

НВО “Південне”

Сьогодні Україна має, розробляє та активно експлуатує три сімейства ракет-носіїв: “Циклон”, “Дніпро” та “Зеніт”. Одним з найнадійніших уважається сімейство РН “Циклон”. Прародичкою його була ракета SS-19. Із 103 запусків “Циклона-2” – жодного аварійного. Ця ракета має високу точність виведення на орбіту та високий рівень автоматизації передстартової підготовки і запуску.

Біля прохідної “Південьмашу” та ДКБ “Південне” вражає своїм виглядом величезна ракета-носій із сімейства SS, що розташована тут як пам’ятник. Ще більш величною здається її сестра, міжконтинентальна балістична SS-18, встановлена на стартовому столі. Ця ракета має величезний енергозапас і є чудовим носієм для всіх міні-супутників. Її зняли з озброєння і переобладнали у триступеневий носій “Дніпро”. На даний час зроблено два запуски “Дніпра”.
Усього планується використати для мирного космосу більше, ніж 150 ракет SS-18. Але найвідомішою та найпопулярнішою за кордоном є ракета “Зеніт”, яку використовують у запусках “Морського старту”.

Пісня після шатла.

Морський старт

За визнанням американців, які працювали з багаторазовими космічними човниками, процедура запуску ракети “Зеніт” – це “пісня після шатла”. За чотири години до запуску ракету починають заправляти паливом; процес цей повністю автоматизований, і на платформі нікого немає. Крім того, старт майже не залежить від погодніх умов. Більшість іноземних учасників проекту, після запусків “Зеніту” щиро переконані в перевагах міжнародної інтеграції та одноразових систем над багаторазовими.

Здійснення проекту “Морський старт” відбувається на комерційних засадах без залучення державних коштів. Хоч підприємствам ракетно-космічної галузі України належить найменша доля капіталу серед учасників проекту (15%), кожну ракету до запуску готують в основному росіяни з корпорації “Енергія” та українці з НВО “Південне”. Проект розроблено для надання послуг із запуску космічних апаратів. Експерти вважають, що незабаром кожен п’ятий запуск здійснюватиметься з мобільних платформ на засадах міжнародної кооперації.

Гімн конструкторам.

КБ “Південне”

Із 1962 року на “Південьмаші” розпочалося виготовлення штучних супутників Землі, розроблених конструкторами КБ “Південне”. Уперше в СРСР їх виробництво було поставлено на потік. Усього в Дніпропетровську розроблено 67 типів космічних апаратів та 12 космічних комплексів, виготовлено й виведено на орбіту більше 400 космічних апаратів для астрофізичних досліджень, дистанційного зондування, вирішення завдань оборони.

У кожній новій розробці конструктори стикаються з букетом інженерних та наукових проблем. Космічне обладнання повинно працювати при наднизьких та надвисоких температурах, у критичних умовах вакууму та високого радіаційного фону, при постійному бомбардуванні мікрометеоритами, мати обмежені вагу та енергоспоживання. Такі вимоги, а також те, що кожен апарат має змінне місце у просторі й повинен працювати на величезних відстанях від Землі (а зв’язок із ним має бути надійним та ефективним), робить космічні апарати вершиною сучасної техніки.

Сьогодні головні свої завдання КБ “Південне” бачить у створенні космічних систем для забезпечення регулярного обстеження Землі, дослідження сонячної активності та процесів у сонячній атмосфері, створення супутникових телекомунікаційних систем. Судячи з прогнозів, найперспективнішим є ринок космічного зв’язку. У світі передбачається його значне зростання. За потенціалом доходів, він перевищує ринок послуг із виведення космічних апаратів на орбіти. За наступні 10 років планується запустити близько 2100 космічних апаратів.

Ода дистанційному зондуванню Землі

Ще одним перспективним напрямком комерціалізації космосу є ринок дистанційного зондування Землі. Комерційний потенціал оцінюється в 1 мільярд доларів. Метеорологічні супутники, які за своєю суттю є апаратами дистанційного зондування Землі, але з невеликою роздільною здатністю, міцно увійшли в сучасне життя. Космічні знімки високої роздільної здатності знаходять широкий попит при вирішенні завдань картографічної зйомки, охорони природи, геологічної розвідки, при екологічному контролі, для завдань оборони та розвідки.

У цілому світі спостерігається зростання уваги до супутників дистанційного зондування Землі з високою роздільною здатністю. Так, супутник EROS А1, розроблений та побудований в Ізраїлі, став найлегшим в світі КА, призначеним для отримання знімків із роздільною здатністю до 1,8 м у видимому діапазоні. Його стартова маса 250 кг, включно з паливом на 6 років активного існування, а вартість – 100 мільйонів доларів.

Найвидатнішим досягненням у цій галузі стало створення американського супутника QuickBird-1, який забезпечує знімки з роздільною здатністю до 0,8 м, важить 980 кг, розрахований на 5 років активного існування. Цей супутник також повинен стати базовим для цілого сімейства апаратів, призначених для дистанційного зондування. Зрозуміло, що такий супутник має потрійне призначення: наукове, комерційне та військове. При виведенні QuickBird-1 на орбіту ракета “Космос-3М” стартувала з космодрому Плесецьк, але після цього земля, втратила зв’язок з апаратом.

Незакінчена пісня праці. Львів, “КОНЕКС”

Невелике львівське підприємство, що працює у галузі космічного приладобудування, відоме понад 10 років. Місяць тому у Чернігові введено в експлуатацію станцію прийому телеметричної та відеоінформації від супутників “Океан-О” та “Січ-1”. Значною мірою це заслуга працівників “КОНЕКСу”.
Інформацію від цих супутників отримували і раніше (“Океан-0” перебуває на орбіті з 1995 року, а “Січ-1” – з 1999), але то була дослідна експлуатація.
А тепер Держкомісія прийняла станцію у постійну експлуатацію. На кінець 2002 року планується виведення на орбіту українського супутника “Січ-1М”, який матиме на борту сканувальний пристрій із роздільною здатністю 24х38м. Саме чернігівська станція зможе приймати інформацію від цього сканера. Ще ніколи пострадянські держави не посилали у космос апарат такої високої роздільної здатності.

Слід віддати належне конструкторам, схемотехнікам, оптикам та програмістам цього підприємства, які разом із замовником – КБ “Південне” – вже сьогодні працюють на перспективу. У їхніх планах думки не лише про 2002 рік, але й про 2007 і далі: розробка сканера з роздільною здатністю на рівні світових . Слід дати відповідь на питання, яке турбує сьогодні кожного, хто цікавиться проблемами космічних програм. Чи потрібні Україні дороговартісні космічні програми? Відповідь фахівців однозначна: якщо вміємо розробляти та виводити на орбіти сучасні космічні апарати, то це потрібно робити. Якщо космічні апарати “Океан-О” розроблялися для дослідження океану, льодового покриву та атмосфери на замовлення росіян, то серія апаратів “Січ” – вже суто українська програма.

POSTUP - ПОСТУП
№55 (713),
7-8 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Новий фаворит Кремля?
·У Львові зафіксовано першу смерть від "коров"ячого сказу"

ПОГЛЯД
·Михайло Гладій: Я за правду
·Фортеця в облозі

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Дітям бракує грошей
·Василь Куйбіда розчарований "професіоналізмом" своїх підлеглих
·Мерія хоче 24 млн. USD
·Оригінальні маршрутки для Львова
·КІЛЬКА СЛІВ

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Україну спробували налякати
·Левко Лук"яненко: Ми разом з соціалістами, бо ми проти Кучми
·Серед опозиції з"явилися "диверсанти"?

ПОСТУП У СВІТ
·Ахмад Шах Масуд - у Європарламенті
·Ізральтяни стають агресивнішими
·Морі таки подав у відставку
·Безкоштовна вища освіта - для всіх
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Якщо збільшився лімфовузол?
·Життя після години смерті
·Підступність герпетичної інфекції
·У єгипетської мумії виявили... протез
·Віагра може викликати сліпоту

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Британія ловитиме вітра в морі
·Космічні кроки України
·"Неправильний" матеріал
·Найбагатша мумія

МЕДІАТЕХНОЛОГІЇ В ПОСТУПІ
·Міккі-Маус на службі у Геббельса
·"Великий Брат" проти "Двох Світів"

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Мирон Кордуба як політик державницького напрямку
·Світ театру Бориса Романицького

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Таліби розпродують Будд у розсип
·Святкування року Верді: політика та страйк
·Викраденого Ренуара знайшли випадково
·Чорно-білий фовізм
·"Фенікс" підпалили навмисно

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні "Динамо" - "Шахтар"
·Пекло для "Червоних дияволів"
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕДНАР
·Максим