BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 7-8 КВІТНЯ 2001 року |

Підступність герпетичної інфекції

ХВОРОБА

Дмитро ДУБАНЕВИЧ

Хто з нас не перестуджувався хоча б раз у житті? Крім інших “задоволень”, такий стан часто супроводжується появою на губах або носі дрібних прищиків, які завдають чимало незручностей їх власнику. Зі скаргами на герпес на губах щорічно до лікарів звертаються тисячі людей і ще десятки тисяч лікуються самі. У хід йдуть і ліки, і бабусині засоби, і... звичайне господарське мило.

Вчені-мікробіологи за принципом подібності властивостей розрізняють 8 типів герпес-вірусів. Спробуємо розібратися з основними проблемами “проживання” цих вірусів в організмі людини.

Які ж захворювання викликаються герпес-вірусами? Герпес-віруси широко поширені серед людей і спроможні викликати захворювання практично всіх органів і систем. Віруси герпесу, за деяким даними, запускають навіть процеси атеросклерозу. Виявлено несприятливий, а часом і згубний, вплив герпес-вірусів на перебіг вагітності і пологів, патологію плоду і новонароджених. При вагітності, у зв’язку зі зниженням клітинного імунітету, можливе поширення вірусу з ураженням плаценти та інфікуванням плоду.

Особлива увага до герпетичної інфекції (ГІ) пов’язана із загрозою СНІДу: за певних умов віруси герпесу можуть активувати вірус імунодефіциту людини, який перебуває у “сплячому стані”, і спричинити прогресування ВІЛ-інфекції і СНІД. Відтак, ГІ є однією зі СНІД інфекцій.

Лікарі розрізняють, наприклад, вірус простого герпеса 1 типу (вПГ-1).
Інфікованість вірусами простого герпесу населення планети за даними різноманітних науковців складає 65-90%. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, смертність, викликана в ПГ, посідає друге місце після грипу. Справжня кількість хворих на Україні невідома. Це пов’язане з відсутністю в нашій країні обов’язкової реєстрації захворюваності ГІ та низькою “зацікавленістю” населення при легких і безсимптомних формах захворювання.

Найбільш відомим є герпес губів, шкіри і слизових оболонок, що викликається вірусом простого герпесу 1 типу (вПГ-1). Первинне інфікування, як правило, відбувається в дитячому віці і захворювання має безсимптомне протікання у 50-80% інфікованих осіб. У 10-20% унаслідок емоційного стресу, переохолодження, на фоні інших захворювань можуть з’являтися повторні епізоди захворювання, які виявляються в ураженнях шкіри, слизових оболонок, очей, головного мозку й, у деяких випадках, легень.

Вірус простого герпеса 2 типу (вПГ-2), як правило, є причиною герпетичної інфекції у період вагітності. Кількість безсимптомних випадків становить у різних популяціях від 0,5 до 8%. На межі 70-80 років XX століття істотною проблемою стає генітальний герпес, який можуть викликати як в
ПГ-1, так і вПГ-2. При цьому на частку в ПГ-1 припадає близько 15% випадків захворювання. Вважають, що в розвинутих країнах від генітального герпесу потерпають 6-10% дорослого населення. Важливість діагностики і лікування генітального герпесу зумовлена і тим, що під час пологів при проходженні ураженими родовими шляхами можливе інфікування дитини. За даними дослідників, смертність інфікованих вПГ-2 немовлят може сягати 60%, а в кожного п’ятого з тих, хто виживає, помітна затримка розумового розвитку.

У вагітних, інфікованих вПГ-2, загроза переривання вагітності зростає у 5 разів, а багатовіддя спостерігається у 10 разів частіше, у порівнянні зі здоровими жінками. Невиношування вагітності (ранні і пізні викидні, вагітність, яка не розвинулася) відзначаються у кожної третьої зараженої вагітної. Ураження плаценти і плоду може виникати на будь-якому терміні вагітності і призводить до вроджених вад розвитку, загибелі плоду, викидня або передчасних родів у зв’язку з важкими змінами всіх трьох оболонок плаценти, а також судин пуповини. Внутрішньоутробна герпетична інфекція є також причиною ранньої дитячої інвалідності (дитячого церебрального паралічу, епілепсії, сліпоти, глухоти тощо).

Разом із цими вірусами, хламідіями і мікоплазмами, вПГ-2 бере участь у розвитку злоякісних процесів у людини, зокрема раку шийки матки і раку передміхурової залози. Уперше про існування зв’язку між цими захворюваннями повідомила Елізабет Стерень у 1963 році. Жінки з такими інфекціям повинні пам’ятати про необхідність щорічно проходити огляд у гінеколога, бажано з цитологічним дослідженням цервікальних мазків.

POSTUP - ПОСТУП
№55 (713),
7-8 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Новий фаворит Кремля?
·У Львові зафіксовано першу смерть від "коров"ячого сказу"

ПОГЛЯД
·Михайло Гладій: Я за правду
·Фортеця в облозі

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Дітям бракує грошей
·Василь Куйбіда розчарований "професіоналізмом" своїх підлеглих
·Мерія хоче 24 млн. USD
·Оригінальні маршрутки для Львова
·КІЛЬКА СЛІВ

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Україну спробували налякати
·Левко Лук"яненко: Ми разом з соціалістами, бо ми проти Кучми
·Серед опозиції з"явилися "диверсанти"?

ПОСТУП У СВІТ
·Ахмад Шах Масуд - у Європарламенті
·Ізральтяни стають агресивнішими
·Морі таки подав у відставку
·Безкоштовна вища освіта - для всіх
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Якщо збільшився лімфовузол?
·Життя після години смерті
·Підступність герпетичної інфекції
·У єгипетської мумії виявили... протез
·Віагра може викликати сліпоту

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Британія ловитиме вітра в морі
·Космічні кроки України
·"Неправильний" матеріал
·Найбагатша мумія

МЕДІАТЕХНОЛОГІЇ В ПОСТУПІ
·Міккі-Маус на службі у Геббельса
·"Великий Брат" проти "Двох Світів"

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Мирон Кордуба як політик державницького напрямку
·Світ театру Бориса Романицького

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Таліби розпродують Будд у розсип
·Святкування року Верді: політика та страйк
·Викраденого Ренуара знайшли випадково
·Чорно-білий фовізм
·"Фенікс" підпалили навмисно

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні "Динамо" - "Шахтар"
·Пекло для "Червоних дияволів"
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕДНАР
·Максим