BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 6 КВІТНЯ 2001 року |

Церковна музика напередодні Великодня

САКРУМ

Адам МАРЦІНСЬКИЙ, Варшава© ПОСТУП
Із циклом концертів духовної музики до Польщі напередодні свята Паски, яке, до речі, цього року католики й православні відзначатимуть в один день, приїхали – музиканти зі Львова. Камерний склад хору Gloria вирушив у турне на запрошення отців ордену Домініканів та Католицької інформаційної агенції (KAI). Менеджером поїздки з української сторони виступив Юрій Королишин.

Три концерти, програму яких становили хорові твори таких визначних українських композиторів епохи класицизму, як Максима Березовського, Дмитра Бортнянського і Артемія Веделя, у поєднанні із кантатами сучасного польського композитора Анджея Нікодемовича, здатні були захопити будь-яку аудиторію, незалежно від того, чи були слухачі перед тим обізнані із традицією давньої музики східного обряду, чи ні. Кожен, хто прийшов на концерти, міг не тільки насолодитися акапельним співом, а й оцінити високий рівень професіоналізму
гастрольних виконавців.

Із першим концертом цього турне Gloria виступила в ґданському костелі Св. Миколая о.о. Домініканів, збудованому впродовж XIV-XV віків на запрошення отця Ципріяна. У місті, славному звитяжними страйками на сточні у серпні 1980 року, львівськими хористами опікувався львів’янин Роман Притула, який вважає своїм обов’язком інвестувати в популяризацію рідної культури на теренах Польщі. І, так видається, що він не помилився у виборі репрезентантів.

До організації варшавських концертів львівського хору Gloria долучилися керівник відділу закордонних новин KAI Павел Воловський та отець Мирослав з костелу Св. Яцка о.о. Домініканів. До речі, Павел Воловський не тільки заопікувався побутом львів’ян, а й організував інтерв’ю із Юрієм Королишиним у прямому ефірі варшавського Radio-plus. Польських слухачів не менш аніж давня українська музика, зацікавила творчість колишнього львів’янина Анджея Нікодемовича, який тепер є професором кафедри композиції Люблінського католицького університету. Власне найвидатніші твори цього сучасного композитора позначені релігійною тематикою. У репертуарі хору є такі його кантати як O, jak bolejesz, Matko і Hymnus pro peccatis. Цей останній твір призначений не тільки для хору, а й для сольного сопрано (Оксана Рокитинець) та органу (Петро Довгань). На концерті у костелі Св. Яцка був присутній і сам автор – Анджей Нікодемович, зустрінутий щирими оплесками.

Найтепліший прийом хористи отримали від парафіян костелу Св. Жигмунда на Білянах. У цій споруді модерної архітектури (костел збудований три десятиліття тому) на тлі чорно-білої графіки Марка Шагала по-новому зазвучали молитви “Господи, мій Боже” А.Веделя, “Не отвержи мене во врем’я старості” М.Березовського, “Скажи мені, Господи, кончину мою” Д. Бортнянського і рівно ж “Молитва після Канону” визначного композитора сучасності Арво Пярта. На думку львівського органіста Петра Довганя, саме в цьому костелі, що не визначається особливою висотою (обмеження будівничим диктувала близька присутність летовища), найкраще звучали органи. А присутні на концерті відзначили неабияку естетику манери диригування духовними творами мистецького керівника хору Gloria Володимира Сивохіпа. Навіть ті ригористи, котрі вважали будь-які концерти в костелі у період великого посту недоречними, переконалися, що пісенна молитва може бути такою ж роботою душі на шляху до очищення і таким же покаянним актом, як і пряме прохання про відпущення гріхів. Наступний концерт хору Gloria поляки зможуть послухати під час свого паломництва на львівське богослужіння Папи Римського Івана Павла II у червні цього року.

POSTUP - ПОСТУП
№54 (712),
6 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Учителі вийшли на вулиці
·ДАІ більше не штрафуватиме!

ПОГЛЯД
·Чи існує на Львівському телебаченні цензура?
·Усупереч рекордам

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кардинал відвідав єврейський цвинтар у Самборі
·Зіркові готелі чекають відвідувачів
·В УМВС триває кадрова чистка
·У пожежників - сезон
·Енергетичний бунт
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Заробляти можна і на... смітті
·Створюється єдиний Архів Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·Перепис парламентського населення
·Убивць більше не вбиватимуть
·Глуха опозиція, німий президент
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·У Молдові - президент-комуніст
·Китайсько-американське протистояння триває
·Переговорний процес проходить у США

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Богдан Дацишин: Мені боляче дивитися, як у Львові люди сидять без світла
·Україна програла трубну війну
·ЕКОНОВИНИ

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Урбаністичний феномен Львова

АРТ-ПОСТУП
·Українські видання творів Гадамера:
·Церковна музика напередодні Великодня
·Але ж зате, як ми співаємо!

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Злидні нафтового раю
·Спілкуйся - вільно, живи - автомобільно
·Вихлопні гази - замість кисню

СПОРТ-ПОСТУП
·Крах Іспанії та тріумф Англії
·На матчах ЧС-2002 продаватимуть пиво!
·Чи відновлять Палац спорту?
·Перемога на боці ЛНУ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕДНАР
·Фотографії оголеної Мерилін продати не вдалося
·Шедевр подвійної дії