BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 6 КВІТНЯ 2001 року |

Заробляти можна і на... смітті

РЕЗОНАНС

Юрій ЗИМА

Цьогоріч знову традиційно відбувається освячена місцевою владою акція прибирання до Великодня “нашого найкращого міста” під поетичною назвою “толока”. Профанація цього самобутнього народного дійства дратує не лише тривожним відчуттям можливої появи на передвеликодних вулицях Львова Леніна з колодою, яку з протилежного боку підтримують мер зі свитою, але й безглуздям цього заходу, на наслідках якого ніхто не вчиться і не хоче вчитися.

Виключне зосередження у поводженні із твердими комунальними відходами на “найдешевших” рішеннях (вивезення та складування на звалищах) обертається нині не лише страшним екологічним лихом, але й астрономічними затратами майбутніх поколінь на відновлення загадженого довкілля (для прикладу, назвемо Федеративну Республіку Німеччини, яка вже нині витрачає мільярди марок на рекультивацію східнонімецьких сміттєзвалищ).

Екологічно усвідомлені суспільства нині приходять до висновків про цілковиту абсурдність домінантних методів прибирання та наведення чистоти у своїх містах і селах шляхом вивезення та захоронення відходів на складовищах або безглуздого їх спалювання. Переважаюча в цій царині людського життя практика отримала специфічне і влучне окреслення – концепція “труби”. Неперервним потоком рухаються цією трубою відходи на звалища, рухаються разом із безглуздими видатками і людським здоров’ям. Обсяги цього потоку наростають лавиноподібно, місця складування блокують невдоволені мешканці – творці цих же відходів.

У головах багатьох “батьків” наших міст та сіл, а також у свідомості широкого загалу людей утвердилося хибне переконання, що ключем до розв’язання проблеми сміття є придбання у завжди багатого Заходу чудо-технології переробки відходів, яка звільнить нас від неприємних сміттєвих клопотів. У такому технічному “зацикленні” керівникам відповідних комунальних служб даються доручення пошуку чудо-технологій, фінансистам – “вишукування” джерел інвестиційного забезпечення “революційних” інженерних рішень.

Правда, революційні рішення потрібні, але не там, де їх нині переважно шукають. Революційної зміни перш за все вимагає сам погляд на наші комунальні відходи. Один із дослідників цієї проблеми дав влучне визначення цьому атрибутові нашого існування: “Сміття – це “мистецтво”. Мистецтво змішувати докупи корисні, ужиткові речі, перетворюючи їх у сміття”.

Отже, ключем до розв’язання проблеми побутових відходів є не впровадження сучасних передових інженерних технологій (таких проекологічних технічних рішень просто не існує), а еволюційна зміна суспільного та особистісного ставлення до відходів як до об’єкту господарювання. На такому підході ґрунтується система комплексного управління комунальними відходами (КУВ), яка набуває все більшого поширення в багатьох країнах Заходу. Основою концепції КУВ є положення про те, що побутові відходи складаються з різних компонентів, які не повинні змішуватися між собою, а мають утилізуватися окремо один від одного в найекологічніші та екологічно прийнятні способи. З екологічної точки зору, складові відходів у своїй більшості є потенційно ужитковим, комерційним продуктом.

Зосередження уваги виключно на захороненні чи спаленні відходів призводить до невпинного загострення проблеми, а не до її розв’язання. Забезпечення останніх – це астрономічні витрати. Для прикладу – вартість екологічно безпечного складування відходів залежить від багатьох місцевих факторів і коливається від десятків до сотень тисяч доларів на кубічний метр корисного об’єму полігону, а вартість їхнього спалювання на заводах нового покоління сягає сотень тисяч доларів на одну тонну відходів. При цьому зовсім не гарантується екологічна безпека широкого довкілля таких підприємств.

Отже, замість сізіфової праці знешкодження витворених і змішаних нами відходів, варто займатися нейтралізацією їхнього шкідливого впливу шляхом розділення різних складових відходів безпосередньо біля джерел їх утворення чи виникнення. Наслідком таких проекологічних міркувань і стала поява в західних громадах різнобарвних ємностей – контейнерів для роздільного збирання різних складових муніципальних відходів і, крім цього, потужна пропаганда проекологічного способу життя.

Роздільне збирання відходів, метою якого є скорочення їх обсягів (або обмеження їх безконтрольного зростання), є на вершині ієрархії цілісної системи КУВ. Наступною сходинкою у цій ієрархії є організація переробки ужиткових складових відходів (утилізація). Тут широке поле для комерційної діяльності малих і великих підприємств, домашніх господарств. Це одна з економічних ніш, яку в нас під співчутливим поглядом мешканців королівського міста першими заповнюють бомжі.

Саме тут, у сфері утилізації окремих складників відходів (паперу, скла, пластмас, біологічних відходів і т. ін.) інтенсивно формується ринок малих і великих механізмів переробки цих складових. Саме тут при створенні належних умов є широке поле діяльності для мільйонного війська безробітних механіків та інженерів, банкрутуючих виробничих підприємств.

Останню, нижню сходинку в ієрархії системи КУВ займають заходи, пов’язані із захороненням та спалюванням відходів. У рамках чинності комплексної системи господарювання відходів на складовища скеровують істотно зменшені потоки неужиткових їх складових, а спалюють енергогенеруючі компоненти відходів, як також окремі види небезпечних відпадів (наприклад, медичні, ветеринарні).

Стисло представлену вище систему КУВ можна частково схематично показати на прикладі розроблюваної нині у Червонограді в рамках міжнародного проекту “EcoLinks” програми управління комунальними відходами цього міста (див. схему). Це лише схема, модель, яку потрібно терпляче і довго наповнювати конкретними й реальними заходами.

Так, розв’язати проблему відходів у рамках цієї системи значно складніше, ніж побудувати найдорожче і найсучасніше підприємство. Складніше, бо ця система спрямована не на машини, а на людей. І в це усвідомлення, окрім душі та бажання, треба також укласти ... гроші. Гроші на пропаганду, на виховання, на навчання і т. ін. Але значно менше грошей, ніж у будівництво великих фабрик-спалярень чи сміттєзвалищ.

Борони, Боже, “доручати” розробляти таку систему лише одним комунальникам.
Жодної зневаги до них у цьому застереженні немає. Комунальники у такій системі є однією з її багаточисельних ланок. У цій проблемі, як і в інших наших комунальних проблемах, тугим вузлом сплелися соціальні, екологічні і технологічні фактори. Розробляти і реалізовувати цю систему господарювання відходами повинні спільно влада і громада.

POSTUP - ПОСТУП
№54 (712),
6 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Учителі вийшли на вулиці
·ДАІ більше не штрафуватиме!

ПОГЛЯД
·Чи існує на Львівському телебаченні цензура?
·Усупереч рекордам

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Кардинал відвідав єврейський цвинтар у Самборі
·Зіркові готелі чекають відвідувачів
·В УМВС триває кадрова чистка
·У пожежників - сезон
·Енергетичний бунт
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Заробляти можна і на... смітті
·Створюється єдиний Архів Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·Перепис парламентського населення
·Убивць більше не вбиватимуть
·Глуха опозиція, німий президент
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·У Молдові - президент-комуніст
·Китайсько-американське протистояння триває
·Переговорний процес проходить у США

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Богдан Дацишин: Мені боляче дивитися, як у Львові люди сидять без світла
·Україна програла трубну війну
·ЕКОНОВИНИ

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Урбаністичний феномен Львова

АРТ-ПОСТУП
·Українські видання творів Гадамера:
·Церковна музика напередодні Великодня
·Але ж зате, як ми співаємо!

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Злидні нафтового раю
·Спілкуйся - вільно, живи - автомобільно
·Вихлопні гази - замість кисню

СПОРТ-ПОСТУП
·Крах Іспанії та тріумф Англії
·На матчах ЧС-2002 продаватимуть пиво!
·Чи відновлять Палац спорту?
·Перемога на боці ЛНУ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕДНАР
·Фотографії оголеної Мерилін продати не вдалося
·Шедевр подвійної дії