BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3-4 КВІТНЯ 2001 року |

ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

З найкращими побажаннями

Шановний “Поступе”! Я, як твій постійний читач можу, поставити тобі оцінку “відмінно”. “Поступ” – це справжній український, європейський дух. Газета дуже цікава, насичена інформацією різної тематики.

Що мені найбільше подобається в тобі, то це патріотизм, правдивість, миттєва реакція на події в Україні та у світі, а головне – доступність викладу матеріалу. Усе читається і сприймається дуже легко. Від тебе не втомлюєшся, як від інших газет. Подібних видань в Україні немає.

Тебе ще мало знають. Тому моє побажання або навіть вимога до тебе, “Поступе” – побільше рекламуй себе і просувайся на Схід. Пора вже йти туди, де забивають баки всілякими “фактами” і “вєдомостями”
Ю. ОПАЦЬКИЙ

Репліка щодо вправи на задану тему

У наш час рефлексій, самоаналізу і самозасудження, сумніву і невір’я у власні сили, пані Ірина Фаріон (“Історико-психологічний аспект нашого правопису”, “Поступ”, № 33, лютий 2001) залишає поза увагою сучасний стан мови і майже виключно за допомогою любові до Батьківщини піддає критиці все, що їй не до вподоби. Особливо цінним є твердження, що, коли людина народилася українцем або папуасом, то вона ні в якому разі не повинна вириватися з магми свого племінного етносу, а мусить ідентифікувати себе через своє національне “я”. Інакше – це Тараненки, Толочки, Русанівські... За логікою, до цього списку треба зарахувати угорського генія Шандора Петефі (батько – серб, мати – словачка), Лесю Українку (батько за походженням – косівський серб, мати – грекиня), Володимира Сосюру (батько – француз, мати – мадярка), Марка Вовчка, українця Миколу Гоголя etc. А хіба не гідний презирства Володимир Даль, датчанином, який подарував світові тлумачний словник російської мови...
Сидір ПРОХАРЧУК

Чому “психує” Кучма

Починаючи з 1994-го року, відколи Леонід Кучма став Президентом України, він узимку або на початку весни приїжджає до Трускавця попити цілющої “Нафтусі”.
Якщо бути точним у медичних діагнозах, то цією водою лікують практично всі захворювання гепатобілярної системи (печінки, жовчного міхура, підшлункової залози), хронічні гастрити, виразкову хворобу, хронічні ентероколіти, загальні захворювання сечостатевої системи, сечокам’яну хворобу. Як супутні патології, “нафтуся” лікує захворювання периферійної нервової системи, опорно-рухового апарату тощо. Ця чудодійна вода застосовується і для профілактики вказаних хвороб, та набагато ефективніше, ніж сильнодіючі ліки, втамовує біль.

Звичайно, ні в адміністрації Президента, ні в Міністерстві охорони здоров’я вам ніхто не дасть офіційної інформації про стан здоров’я Леоніда Кучми. Хоча відомо, що ще в листопаді 1992-го року, коли нинішній гарант Конституції був прем’єр-міністром, він переніс операцію, пов’язану з хронічним запаленням щитовидної залози.

Але суть проблеми полягає в іншому. Нема суттєвого значення, від якої саме хвороби потерпає Леонід Кучма, хоча в демократичних державах платники податків знають усе про болячки своїх керівників. Психологи стверджують, що характер хвороб, від яких лікуються в Трускавці, дуже впливає на психологічний стан хворого. Пацієнт змушений обмежувати себе в їжі, відмовлятися від радощів життя, інколи терпіти болючі процедури. Це його дратує, призводить до неврозів та серйозних психічних захворювань. Усі ці болячки мають здатність загострюватися навесні, тому таким хворим лікарі радять приїжджати до Трускавця взимку, щоб попити “Нафтусю” і підлікуватися.

Уперше з часу свого президентства Леонід Кучма ні взимку, ні в березні не приїхав до Трускавця. Версія, що він вилікувався від старих хвороб є малоймовірною, бо такі хронічні захворювання супроводжують людину аж до смерті. А ось те, що Президент України цього року вчасно не підлікувався і що це могло призвести до загострення хвороби, підвищення дратівливості і навіть неврозів – цілком випливає з поведінки Леоніда Кучми останнім часом. Події дев’ятого березня, справжня війна з опозицією, існування якої він визнавати не хоче, кадрові потрясіння, що струсонули Україну, – в усьому винна “Нафтуся” чи, точніше, її відсутність у раціоні Президента України?
Анатолій ВЛАСЮК

І батьки, і діти

Я не бачив вистави “У.Б.Н.”, але знайомий з суперечками навколо неї на шпальтах “Поступу”. Причина суперечок – різне уявлення про націоналіста як про людину. Для мене націоналіст – це людина, яка живе спогадами і мріями свого народу і бореться за його поступ у контексті світового культурно-політичного середовища. Це об’єднує всіх націоналістів, а роз’єднує їх різний спосіб життя і боротьби...

В основу п’єси покладено “житіє” Зиновія Красівського, а в суперечках проглядають два інші житія – Василя Стуса і Станіслава Тельнюка. Обидва любили Україну і працювали для неї, але жили по-різному. Для Станіслава більше важили матеріальні цінності, для Василя – духовні. Станіслав знав, що мораль – не феномен, а інтерпретація феномена, яка сильно залежить від обставин, і вміло користувався цим, бо вважав, що “життя вище моралі” (Фрідріх Ніцше). Коли в 60-ті роки він “встряв в дурості”, то “не зіпсував собі життя”, а за участю КГБ публічно покаявся, бо “любив і пісню, і чарку, і гарячі дівочі уста”. Таких людей можна назвати “хохлацькими націоналістами” (Х.Н.). Їх багато було і є в Україні, вони допомагали їй вижити в найтяжчі часи.

Василь не був аскетом і добре знав усі принади життя, але рано відчув у собі іскру Божу і перетворив своє життя на жертовне полум’я. Він мав тверді моральні принципи, хоча ніколи не афішував їх. Його мораль перетворилася у феномен і він став моральним символом України. Психологічна експертиза в часи арешту визначила – “патологічно чесний”. Він може бути прикладом українського націоналіста (“У.Н.”).

Галичани роздвоїлися: одні за “Х. Н.”, другі – за “У. Н.”, але мудрі люди кажуть, що істина знаходиться посередині між двома крайнощами або збоку. Маємо парадоксальну ситуацію – життя Красівського є яскравим прикладом “У. Н.”, п’єса вийшла про “Х. Н,” – “злоба давліє дневі його” (Біблія), а названа вона “У.Б.Н.” – так, як називали українських патріотів більшовики...

Сперечатися можна до безконечності, але п’єса, згідно з критерієм Вольтера, гарна, бо вона не нудна...
Генріх ДВОРКО, Київ.

Вистава “У.Б.Н.” – яка вона?

Мова йтиме про мужніх Майстрів театру ім. М. Заньковецької, які створили актуальну, цікаву виставу “У.Б.Н.”, що стала подією театрального сезону 2001 року в Україні.

Сперечатися на тему – образили чи не образили, кого впізнали і кого побачили? Не потрібно про це говорити так багато. Давайте подивимося уважно в зал, на гру акторів, спробуємо розгадати задум режисера, зрозуміти сценарій, відчути присмак солі, що супроводжує виснажливий труд артиста, й – заштовхнути в цей простір себе...

Ця робота театру ім. М. Заньковецької не є видовищем, на якому можна посидіти, поплакати, відпочити, забутися – це хоч і драма, але в такій драмі сліз не пускають, і вогонь у фіналі – вогонь Прометея...

“У.Б.Н.” – твір для людей різного віку, політично “підкованих” і не дуже, українців і громадян України, патріотів “лівобережних” та “правобережних”, правих і лівих. Театр намагається збільшити кількість мислячих людей, “критична маса” яких здатна на державотворчі дії або хоча б на етичні вчинки. Зі сцени звучить тривога за суспільство, біль за націю, мову, “слабку” пам’ять...

Автор вистави Галина Тельнюк, зуміла закласти у сценарій такий запал, що він ранить і лікує водночас. Біль та радість не повинні роз’єднувати, нехай тривожать, спонукають до роздумів, кріплять дух, уселяють надію, віру та любов.
Орест БУТРIЙ

POSTUP - ПОСТУП
№52 (710),
3-4 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кремль проти візиту Папи
·Судова містика

ПОГЛЯД
·Символ відродження
·Тиха хімічна війна
·Думки нестороннього

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Галичина" - під контролем
·Хто захистить інтелект?
·Підступний удар Сонця
·Революції не відбулося
·Буде кому відстояти наші права
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львівщина прибирається до Великодня та візиту Папи
·Одним парком стане менше?
·Хочеш щось зробити добре - зроби це сам

ПОСТУП З КРАЮ
·Маніпуляції з прем"єром на межі пристойності
·Віктор Ющенко проти Вадима Долганова
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Американо-китайський гамбіт
·Мілошевич за гратами
·Пам"ятник Шевченкові у Варшаві
·У Нідерландах гомосексуалістів одружують

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Легендарна Зоря не обминула й Львів
·Казахстан планує завоювати світовий нафтовий ринок
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Чи легко бути молодим українським... художником?
·Театр однієї пісні
·Безрозмірний формат

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Чому програє політична опозиція?

СПОРТ-ПОСТУП
·Бойова нічия молоді "Карпат"
·День сміху італійський воротар відзначив забитим голом
·Переможну серію Шумахера перервано
·Бекерові тепер подобаються блондинки?
·І знову ця нічия
·Вагомий крок до головного фіналу

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Стіві Вандер записує альбом
·МАРАФОН