BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3-4 КВІТНЯ 2001 року |

Безрозмірний формат

ОГЛЯДИНИ

Богдан ЧЕПУРКО

“Я готовий зустрічатися у будь-який момент і у будь-якому форматі”
Медведчук

Побачило світ перше число нового журналу “Форма/р/т”. Почнемо із головного фармацевта чи то пак, форма/р/толога. У наш час будь-які ініціативи “форматні”, тим паче, якщо чоловік чи пані (тут – О. Гордон) береться рятувати українську літературу від графоманів... Саме псевдо ініціатора симптоматично еволюціонує, замикаючись у колі внутрішньої самодостатності: Олександр Гордон, Олесь Ольжич, Олесь Гордон і нарешті знову – Олександр Гордон. Отож, менеджер і літератор О.Г. бачить своє завдання в об’єднанні всіх “творчих” та в “поступовому... переході від малоформа/р/тності до широкоформа/р/тності”. Безберегі моря цього задуму мене трохи розсмішили, але й заспокоїли: манія величі Олесеві не загрожує, бо ж ні про велику, ні про високо-глибоку форма/р/тність мова не йде. Ну а каховські моря ми вже проходили. Голосна передмова, стилізована майже під Франкове “у нас немає літератури”, не страждає від концептуальності, а все ж сама ініціатива і наповнення журналу обнадіює. Доля-призначення чи не всіх сучасних часописів-альманахів однакова: надати площу для більш-менш цікавих текстів та персоналій, бо як буде площа (формат), то й автори знайдуться і тексти народяться.

Формат поезії відкриває Андрій Охрімович, мотиви якого нагадують мені мою поетику часів “Квітів” і “Втікаючої Батьківщини”, а комусь пригадають іще щось своє юначе, і це добре – поезія завжди молода... Далі йдуть “холоднокровні” напівверлібри Галини Петросаняк, за нею сам О.Г. у “небі” до бебі, перепрошую, до “тебе” “уста” “поверта”, вдихаючи “аромат розпещеної жінки”, “де – всюди ти... І де тебе в той час – нема!..” Одне слово, “Моя Марта” того “варта”. На п’ятій сторінці вибудовують свій іконостас Сергії Дзюба і його посестра (?) Тетяна. Вірші, особливо Сергієві, добротні. Завершує віршований формат публіцистика Ігоря Ольшевського. Географія – Львів, Київ, Луцьк, Чернігів, Івано-Франківськ.

Формат прози значно форматніший. Спершу Володимир Єшкілєв тішить читача своєю передмовою “Сучасна українська проза: вітер великих змін”, у якій відчувається принаймні обізнаність з літпроцесом та специфічна рефлективність на ті чи інші його тенденції. Прозу представляє правдоподібна “Ельза” Олега Соловея (“соловей-пташечка жалобно пайоть”) та фантазійна “Грибна галявина” Віктора Палинського. Герой В.П. завдяки певному магічно-жанровому прийому “упав з печі” на мозаїку топ-модельок, щоб згодом повернутися до своїх кіз... “І сьогодні не знаю, до чого це все” (Цитата). Загалом, річ читабельна.

Продовжують формат прози безпафосні фрагменти роману “Пафос” Єшкілєва із уже набридливим, а все ще мало відомим літміфом Станіславова. Зрештою, від Станіславова до Єрусалима – рукою подати!.. Як не парадоксально, чи не найцікавішим виявився текст Петра Сороки “Вивільнення світла” – може, тому, що в ньому найменше літератури, чи то літературщини (удаваності, зумисності), та життя. Якщо “денник” Сороки – це ще чи вже не література , то “Напівсонні листи з Діамантної імперії і Королівства Північної Землі” Володимира Яворського – не перша, і не друга, а якась начебто третя дійсність... Тут треба сказати, що ледь чи не вся наша проза злегка вторинна. Воно й не дивно – інший вимір! От десь люди живуть. Або: от колись люди жили!.. Ну і так далі... Де воно зараз? Який у цьому смисл?

Тобто, життя нема – лише суцільна нежить або оживляж та імітації. 3 цього все починається, цим і закінчується... Географія автури – Донецьк, Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль, Київ. Цікавий “бестіарій” Д.Коштич та С.Каца (здається, псевда) про критиків, прізвища яких починаються на “б” (не обов’язково на “бл”): І. Бондар-Терещенко, Є. Баран, М. Бриних,
К. Ботанова, А.Біла, І.Булкіна – кіно!

Простежується бажання згромадити людей хороших і різних чи не з усієї України та навіть з різних “україн” і наче б різних спрямувань, але (плюс-мінус) одного покоління. Поети кажуть “а!”, уже потім приходить критик і каже своє “бе!”. Формат критики має теж більш ніж соборну вісь “Львів-Донецьк-Харків” з перевисанням до маловідомого в нас Сходу. Анна Біла грунтовно розглядає широкоформатний феномен Ігоря Бондара-Терещенка (“І.Б.-Т. як дискурс”) та роман Дмитра Білого “Басаврюк XX” (“Сто сюжетів на ста сторінках”). Мар’ян Севрасевич оглядає українську літературну діаспору Донецька (“Кальміюс” і навколо нього”) – в основному йдеться про самвидавчий журнал Олега Соловея, його авторів і проблематику, Ігор Берестюк не забуває віддати належне О.Гордону та його “Латентному Львову” у слабо замаскованому панегірику “На свінговій ноті”.

Драматургія представлена радіоп’єсою І.Б.-Т. “Чорний аспірин” – псевдоданина декадансу і постмодерну; текст, у якому нема (навіть внутрішньої) дії, а отже надії. Формат перекладів пропонує польських поетів п. Шимборську та п. Герберта, оповіданнячко серба Павича “Життя і смерть Іоанна Сіропулоса” та уривок есе Верхарна “П’єр-Поль Рубенс”.

Варто сказати кілька добрих слів при ошатну обкладинку “форма/р/ту” і абсолютну відсутність ілюстративного матеріалу впродовж усіх 64=6666 сторінок. Нема навіть світлин автури і самого автора проекту. Наголошені тексти і прізвища – псевдоніми, можливо, це зроблено свідомо.

Я недаремно зробив епіграфом декларацію сучасного політика із олігархічного середовища. Новітній бізнесовий сленг диктує моду на відповідний курс і дискурс. Уже вкотре я цього не сприймаю, та воно все-таки “манна лізе” – у тому чи іншому форматі...

POSTUP - ПОСТУП
№52 (710),
3-4 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кремль проти візиту Папи
·Судова містика

ПОГЛЯД
·Символ відродження
·Тиха хімічна війна
·Думки нестороннього

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Галичина" - під контролем
·Хто захистить інтелект?
·Підступний удар Сонця
·Революції не відбулося
·Буде кому відстояти наші права
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львівщина прибирається до Великодня та візиту Папи
·Одним парком стане менше?
·Хочеш щось зробити добре - зроби це сам

ПОСТУП З КРАЮ
·Маніпуляції з прем"єром на межі пристойності
·Віктор Ющенко проти Вадима Долганова
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Американо-китайський гамбіт
·Мілошевич за гратами
·Пам"ятник Шевченкові у Варшаві
·У Нідерландах гомосексуалістів одружують

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Легендарна Зоря не обминула й Львів
·Казахстан планує завоювати світовий нафтовий ринок
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Чи легко бути молодим українським... художником?
·Театр однієї пісні
·Безрозмірний формат

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Чому програє політична опозиція?

СПОРТ-ПОСТУП
·Бойова нічия молоді "Карпат"
·День сміху італійський воротар відзначив забитим голом
·Переможну серію Шумахера перервано
·Бекерові тепер подобаються блондинки?
·І знову ця нічия
·Вагомий крок до головного фіналу

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Стіві Вандер записує альбом
·МАРАФОН