BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3-4 КВІТНЯ 2001 року |

Казахстан планує завоювати світовий нафтовий ринок

Каспійська нафта могла врятувати економіку СРСР - стверджувало ЦРУ

ЧОРНЕ ЗОЛОТО

Ігор КУРПІТА© ПОСТУП
Минулого тижня відбулася урочиста церемонія відкриття трубопроводу “Тенгіз-Новоросійськ”. Протяжність магістралі – 1580 кілометрів. Спочатку через трубу щодня перекачуватимуть по 560 тисяч барелів нафти, потім потужність збільшиться до півтора мільйони барелів.

Стратегічні нафтові запаси Казахстану вважаються найбільшими у світі: до 9 мільярдів барелів сирої нафти у Тенгізі та не менше 10 мільярдів у басейні Кажаган – найбільшому з відкритих за останні 30 років. З огляду на те, що попит на нафту-сирець складає близько 75 мільйонів барелів, уже найближчим часом Казахстан може істотно потіснити конкурентів. Будівництвом трубопроводу займався Каспійський трубопровідний консорціум – підприємство з міжнародним капіталом, значна частка якого – це інвестиції американського концерну “Шеврон” і корпорації “Амоко”. Ці американські компанії беруть участь у розвідці нових родовищ і готові фінансувати проведення нафтопроводу в Туреччину. Водночас казахське керівництво заявило, що готове розглянути пропозиції про співробітництво і від інших держав. Тож каспійські родовища, на думку фахівців, можуть виявитися прибутковими і для України.

Про те, що під Каспійським шельфом існує одне з найбільших у світі родовищ нафти, аналітики ЦРУ говорили ще багато років тому. Це зазначалося у документах, які були розсекречені ЦРУ кілька днів тому. Про існування у Казахстані величезних запасів нафти знали й радянські геологи. Проте Москва не пішла на її розробку – не було грошей, війна в Афганістані спустошувала і без того убогу радянську скарбницю.

Дослідження нафтової промисловості СРСР завжди було одним з пріоритетів ЦРУ, яке було переконане, що радянська влада базується на експорті нафти. Таке припущення змушувала аналітиків ЦРУ робити далекосяжні припущення. Наприклад, у 1977 році агентство викликало серйозні дебати у Вашингтонові, стверджуючи, що Радянський Союз у зв’язку з вичерпанням існуючих запасів нафти і зростанням проблем з їх експлуатацією буде змушений імпортувати нафту. Мало того, фахівці з нафти припускали, що у найгіршому випадку можливе навіть вторгнення СРСР в Іран або Кувейт, аби забезпечити себе енергоносіями. Кажуть, цей сценарій перетворив ЦРУ на мішень для глузувань в поінформованих колах.

Проте деякі з передбачень американських нишпорок усе ж справдилися. Так, у 1989 році в аналітичному огляді радянської енергетики ЦРУ згадувало про наявність гігантських запасів нафти у 30 мільярдів барелів у Казахстані, й про те, що їхня експлуатація могла б не тільки зміцнити економіку СРСР, а й навіть дати достатньо коштів для проведення військових кампаній. Однак технічна відсталість і бідність СРСР стануть перешкодою до його збагачення – прогнозувло ЦРУ. СРСР не мав технологій і грошей для розробки надглибоких родовищ. “Північнокаспійська програма розробки нафти провалиться безславно, якщо Москва не піде на створення спільних підприємств із Заходом”, – писали аналітики ЦРУ.

POSTUP - ПОСТУП
№52 (710),
3-4 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кремль проти візиту Папи
·Судова містика

ПОГЛЯД
·Символ відродження
·Тиха хімічна війна
·Думки нестороннього

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Галичина" - під контролем
·Хто захистить інтелект?
·Підступний удар Сонця
·Революції не відбулося
·Буде кому відстояти наші права
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львівщина прибирається до Великодня та візиту Папи
·Одним парком стане менше?
·Хочеш щось зробити добре - зроби це сам

ПОСТУП З КРАЮ
·Маніпуляції з прем"єром на межі пристойності
·Віктор Ющенко проти Вадима Долганова
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Американо-китайський гамбіт
·Мілошевич за гратами
·Пам"ятник Шевченкові у Варшаві
·У Нідерландах гомосексуалістів одружують

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Легендарна Зоря не обминула й Львів
·Казахстан планує завоювати світовий нафтовий ринок
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Чи легко бути молодим українським... художником?
·Театр однієї пісні
·Безрозмірний формат

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Чому програє політична опозиція?

СПОРТ-ПОСТУП
·Бойова нічия молоді "Карпат"
·День сміху італійський воротар відзначив забитим голом
·Переможну серію Шумахера перервано
·Бекерові тепер подобаються блондинки?
·І знову ця нічия
·Вагомий крок до головного фіналу

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Стіві Вандер записує альбом
·МАРАФОН