BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3-4 КВІТНЯ 2001 року |

Американо-китайський гамбіт

ФВФ

Михайло МИШКАЛО© ПОСТУП
Учора офіційне агентство китайського уряду заявило, що у повітряному просторі КНР відбулось зіткнення між американським розвідувальним літаком ЕР-3 Aries II і китайським винищувачем F-8. Після зіткнення ЕР-3 довелося зробити посадку на китайському військовому аеродромі, де з екіпажем розвідника, на борту якого було 24 особи, поводяться добре.

Цілком очевидно, що американське командування відкидає заяву Пекіна про повітряне шпигунство з боку США. На доказ американці показують журналістам карту, на якій позначено місце інциденту. Згідно з американською версією, воно розташоване у 80 милях від берега, тобто далеко за межами 12-мильної зони територіальних вод Китаю.

Пекін, проте, говорить, що його суверенітет поширюється на всю територію Південно-Китайского моря, в тому числі і на острови, які, у свою чергу, Бруней, Малайзія, Філіппіни, Тайвань і В’єтнам вважають своїми. Вашингтон, зі свого боку, заявляє, що у нього немає власної думки щодо цього територіального конфлікту, проте він наголошує на свободі судноплавства у цьому важливому районі Світового океану. Крім того, американці заперечують, що їх літак вдарив носовою частиною і лівим крилом китайський винищувач, завдавши йому пошкоджень, які привели до його загибелі. “США, у такому разі, готові принести свої вибачення”, – заявив американський посол у Китаї Джеймс Пруер. Водночас американські військові говорять про неповороткий турбогвинтовий ЕР-3. А за даними британського тижневика Jane’s Defense Weekly, ЕР-3, напакований надсекретною електронікою з метою обльоту китайських кордонів і шпигування за радарами, факсами, телефонними лініями, зазвичай літає по прямій і ніяк не міг врізатись у швидкісний і маневрений реактивний винищувач. Американський адмірал Деніс Блер, командуючий ВПС США у Тихому океані, пояснюючи свою версію того, що сталося, був ще відвертіший “ Це не нормальна практика, коли літаки стикаються бамперами, як автомобілі”.

Головний біль американців викликає те, що китайці не втримаються від спокуси покопирсатися в електронному череві свого непроханого гостя. Від цього їх перестеріг колишній кандидат у президенти США сенатор Джон Макейн, який був збитий свого часу над Північним В’єтнамом і просидів за це кілька років у ханойській тюрмі: “Літак є американською територією”. Через це Вашингтон впевнений, що літак і екіпаж незабаром повернуть.

Однак синолог Бейтс Гілл не розділяє офіційного оптимізму. Він вважає, що з китайської точки зору весь епізод був тріумфом. “Китайці дали зрозуміти, що дбайливо ставляться до свого повітряного простору, примусили американця сісти й отримали до нього доступ”.

Невідомо, чим закінчиться цей інцидент, але одне є безперечним – він накладеться на низку взаємних претензій і в кінцевому підсумку тільки загострить відносини між Вашингтоном і Пекіном.

POSTUP - ПОСТУП
№52 (710),
3-4 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кремль проти візиту Папи
·Судова містика

ПОГЛЯД
·Символ відродження
·Тиха хімічна війна
·Думки нестороннього

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Галичина" - під контролем
·Хто захистить інтелект?
·Підступний удар Сонця
·Революції не відбулося
·Буде кому відстояти наші права
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львівщина прибирається до Великодня та візиту Папи
·Одним парком стане менше?
·Хочеш щось зробити добре - зроби це сам

ПОСТУП З КРАЮ
·Маніпуляції з прем"єром на межі пристойності
·Віктор Ющенко проти Вадима Долганова
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Американо-китайський гамбіт
·Мілошевич за гратами
·Пам"ятник Шевченкові у Варшаві
·У Нідерландах гомосексуалістів одружують

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Легендарна Зоря не обминула й Львів
·Казахстан планує завоювати світовий нафтовий ринок
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Чи легко бути молодим українським... художником?
·Театр однієї пісні
·Безрозмірний формат

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Чому програє політична опозиція?

СПОРТ-ПОСТУП
·Бойова нічия молоді "Карпат"
·День сміху італійський воротар відзначив забитим голом
·Переможну серію Шумахера перервано
·Бекерові тепер подобаються блондинки?
·І знову ця нічия
·Вагомий крок до головного фіналу

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Стіві Вандер записує альбом
·МАРАФОН