BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3-4 КВІТНЯ 2001 року |

Маніпуляції з прем"єром на межі пристойності

ПРОГНОЗ

Кость БОНДАРЕНКО© ПОСТУП
Останнім часом чимало суперечок точиться довкола імені Віктора Ющенка.
Цікаво, що саме “Поступ” два місяці тому став одним із перших видань, які прогнозували, що на початку квітня увага громадськості переключиться на постать Віктора Ющенка. Наші прогнози збуваються.

Віктора Ющенка можуть відправити у відставку. Порахувавши голоси, виходить, що його супротивники у парламенті мають 256 голосів, і це при тому, що для відставки прем’єра необхідно набрати принаймні 226+1. Тому загроза є більш ніж реальною. Звіт уряду у парламенті відбудеться 17 квітня, а не 5-го, як планувалось раніше. Прихильники Ющенка готують у Києві небачені акції на підтримку свого кумира. Десятки і сотні тисяч підписів за Ющенка зібрано у містах і селах України. Жоден інший прем’єр не мав такої шаленої “підтримки в народі”.

На цьому тлі абсолютно дивно виглядає ставлення до проблеми з боку Президента. Популярність Ющенка починає зашкалювати і переходити всі межі.

Ющенко має найвищий в Україні рейтинг серед політиків. Йому довіряють 58% опитаних (за даними Інституту політики), і близько 20% бажають бачити Ющенка Президентом. Згадаймо, що у 1996 році – при більш скромних показниках – Кучма відправив Марчука у відставку з поста прем’єр-міністра з формулюванням “за формування власного іміджу”.

Моя мама, приїхавши з села на Черкащині, говорить про цілковиту підтримку Ющенка з боку сільського населення. “Батькові два роки не платили пенсію. А як прийшов Ющенко, то почали приносити по два рази на день заборгованість, а тепер вчасно виплачують, та ще й пару гривень зверху накинули”. Для села, яке за кілька років забуло, як виглядають гроші, це – суттєвий показник. Саме тому Ющенка зачіпати зараз просто небезпечно. Народ витворив певний міф про Ющенка. І це вже не старий міф про Ющенка-реформатора (реально уряд реформаторів нічого не реформував: він просто навів порядок в економіці), а міф про Ющенка-друга народу.

Як не дивно, Президентові Ющенко нині більш ніж потрібен. Поширення чуток про відставку Віктора Андрійовича призводить до того, що народ переключається від боротьби проти “поганого Кучми” на боротьбу за “доброго Ющенка”. А це вже – суттєвий прогрес. Коли замість “ганьба” кричать “слава” – це плюс на користь владі. Тим більше, що Ющенко реально є частиною нинішньої влади. Зауважмо – влади виконавчої, до якої належить і Президент.

Саме тому Кучма захистив Ющенка від нападок Анатолія Кінаха під час з’їзду промисловців і підприємців. І – хто помітив – наш Президент знову наголосив на тому, що в кризовій ситуації в Україні винні олігархічні клани, які затіяли між собою “розборки”. А в Запоріжжі під час представлення нового губернатора хтось підсунув Президентові не ту доповідь. Леонід Данилович пообіцяв у Києві “кой-кому сделать обрезание”. А добре відомо, хто готує доповіді Президенту. Серед них – чимало недоброзичливців Ющенка.

Якщо Кучма піде на “здачу” Ющенка, то наступного ж дня він створить собі конкурента більш сильного, ніж Юлія Тимошенко. І не варто сподіватися, що опозиція пересвариться, коли там з’явиться кілька потенційних кандидатів на пост Президента. Сварки, якщо вони й будуть, настануть після відставки Кучми. Наразі ж опозиція здобуде не так лідера, як прапор. Якщо завтра опозиція заявить, що з ними – Ющенко, то на Хрещатик під знаменами ФНП і “За правду!” вийдуть сотні тисяч людей, яких від участі в акціях протесту стримує лише перебування у владних структурах їх кумира – Ющенка. І Кучма це чудово розуміє.

Саме тому Кучмі вигідно балансувати і лякати загал відставкою Ющенка. Ющенко (як і прогнозував “Поступ” наступного ж дня після початку “касетного скандалу”) – єдиний, хто може стати рятівником Кучми. Можливо, навіть сам цього не бажаючи. Він – єдина фігура, проти якої не виступатиме опозиція. Він для багатьох залишається останньою світлою плямою на тлі української влади. Його відставка може перетворити кризу політичну на кризу економічну. І це також зрозуміло всім.

У грудні 1999-го, коли стояло питання про призначення Ющенка прем’єр-міністром, як розповідають, Кучма зустрівся з представниками однієї фракції, яка готувалася голосувати проти кандидатури нового прем’єра. “У мене іншої кандидатури, крім Ющенка, немає, і радив би вам над цим задуматися”, – безапеляційно заявив Кучма. Навряд чи у нього сьогодні є інша кандидатура – і навряд чи Кучма не зміг би нині викликати до себе олігархів і повторити їм свою фразу півторарічної давнини.

Чого ж можна чекати від Президента? Оскільки наш гарант є непередбачуваним, то очікувати можна будь-чого, будь-яких дурниць (а дурниці він – з чиєїсь подачі – робить мало не щодня). Проте, тверезо оцінивши ситуацію, він мав би піти на один із двох найбільш реальних кроків.

Перше. Пустити День уряду “у вільне плавання” і добитися недовіри уряду. Після цього призначити Ющенка виконуючим обов’язки прем’єра. Цим самим Ющенко став би залежним лише від Президента і його волі, ультралояльним і ультраслухняним, а Президент захистив би себе від небажаної відставки, оскільки виконуючий обов’язки прем’єра не має права виконувати обов’язки Президента у разі відставки Л. Кучми.

Друге. Залишити Ющенка у спокої, при цьому обсадивши всі керівні посади в державі генералами-силовиками. У такому разі главою Адміністрації Президента стане Євген Марчук, Секретарем РНБО України – Юрій Кравченко, міністром внутрішніх справ – Юрій Смирнов, головою СБУ – Володимир Радченко, міністром оборони – Олександр Кузьмук. Ця “п’ятигенеральщина” реально керуватиме державою, відсторонивши від впливу на владу олігархічні кола і продовжуючи використовувати Ющенка як вивіску. Такий собі військово-реформаторський режим. Погодьтеся – дуже подібний за суттю на російський.

До речі, про олігархів. Хто сказав, що Волкова чи Суркіса не спіткає доля Гусинського чи Березовського? І хто може заперечити, що на всякого Деркача знайдеться свій Азаров? До речі, Азаров може виконати роль такого собі “спадкоємця олігархів”. Головного розпорядника над регіонами.

Якщо буде втілено другий варіант, то ми дуже скоро побачимо “українського Путіна”. Ним стане той-таки Кучма. І якщо Путін прийшов до влади, аби здійснити перерозподіл сфер впливу і зміцнення влади, розхитаної в часи Єльцина, то Кучма може стати Єльциним і Путіним в одній особі.

Боюся, що втілення другого варіанта цілком можливе. І тоді Ющенкові буде відведено не надто привабливу роль керівника уряду “генералів у білому”.

Навіть якщо цей проект – це не просто результат політологічних фантазій, я все одно поставив свій підпис на підтримку Ющенка. Бо і я вірю в міфи, до творення яких сам же й долучився.

POSTUP - ПОСТУП
№52 (710),
3-4 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кремль проти візиту Папи
·Судова містика

ПОГЛЯД
·Символ відродження
·Тиха хімічна війна
·Думки нестороннього

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Галичина" - під контролем
·Хто захистить інтелект?
·Підступний удар Сонця
·Революції не відбулося
·Буде кому відстояти наші права
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львівщина прибирається до Великодня та візиту Папи
·Одним парком стане менше?
·Хочеш щось зробити добре - зроби це сам

ПОСТУП З КРАЮ
·Маніпуляції з прем"єром на межі пристойності
·Віктор Ющенко проти Вадима Долганова
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Американо-китайський гамбіт
·Мілошевич за гратами
·Пам"ятник Шевченкові у Варшаві
·У Нідерландах гомосексуалістів одружують

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Легендарна Зоря не обминула й Львів
·Казахстан планує завоювати світовий нафтовий ринок
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Чи легко бути молодим українським... художником?
·Театр однієї пісні
·Безрозмірний формат

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Чому програє політична опозиція?

СПОРТ-ПОСТУП
·Бойова нічия молоді "Карпат"
·День сміху італійський воротар відзначив забитим голом
·Переможну серію Шумахера перервано
·Бекерові тепер подобаються блондинки?
·І знову ця нічия
·Вагомий крок до головного фіналу

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Стіві Вандер записує альбом
·МАРАФОН