BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 3-4 КВІТНЯ 2001 року |

Думки нестороннього

БОНДАРЕНКО

Боже, як набридла революція. Ні, навіть не революція, а невизначеність. Бо революція надихає, додає адреналіну. А тут... Таке враження, що новітні українці приречені на безбарвність.

Студенткам у Сорбонні заборонили залишатися на ніч у чоловічих гуртожитках.
Вони підняли революцію, яка у кінцевому випадку призвела до відставки Шарля де Голля. Це було у 1968 році. За рік до мого народження. Зачаті у гуртожитках в пориві студентського кохання діти могли бути моїми ровесниками.
Так само, як моїми ровесниками могли бути діти чеських жінок, згвалтованих радянськими воїнами-визволителями у 1968 році. Ми мали бути поколінням протесту. Рівно ж, як і ті, які мали прийти за нами.

Але чомусь саме в Україні цей протест відчувається не так вже і яскраво. І в нашому протестному середовищі не витворився свій лідер – лідер, народжений у 60-х роках. Ми перетворили протест на банальність. І революція перетворилася у нас на буденщину.

...І знову настає “революційний” будень. Я прокидаюся о 6 ранку, довго стою під гарячим душем. Потім – під холодним. Намагаюся прийти до тями. Швидко снідаю, ледве встигаючи дізнатися, як успіхи дітей у школі. На те, аби переглянути щоденник, не вистачає часу. Вірю їм на слово, що все добре.
Кваплюся на роботу – чим раніше прийду, тим більше встигну зробити. Бо з 10.00 почнеться “паломництво” – як справді потрібних людей, так і відвертих крейзі.

Ледве встигаю дописати першу статтю і випити перше горнятко кави. Дзвінок.
Що? Лекція? Де і коли? Добре, буду. Записую... Другий дзвінок. Виступ? Перед ким? Гаразд... Третій. Написати статтю? Постараюся? Обсяг?..

Божевілля почалося. Пишеш щодня кілька аналітичних записок, кілька статей з претензією на аналітичність, даєш кілька інтерв’ю і при цьому прагнеш не випадати з контексту. Перечитуєш масу газет і перериваєш купу сайтів у Інтернеті. Робиш десяток дзвінків – до Ігоря Маркова, до В’ячеслава Піховшека, на СТБ, у “Дзеркало тижня”, у Верховну Раду... Тебе цікавить інформація...

Але попри це – “Вибач, кицю, сьогодні повернуся пізно. Вечеряйте без мене”.
“Сонце, увечері сьогодні не зустрінемося. Справи”. Кілька легких фліртів на межі пристойності. Кілька домовленостей про вечерю з вином. Удома довго, дуже довго безтямно дивишся в екран телевізора, намагаючись збагнути логіку новин дня. Близько другої ночі засинаєш. Аби завтра знову прокинутися о шостій ранку.

Як казав Подерв’янський, – “подвєдьом ітоги”. Літр кави, півпляшки коньяку.
Сотні кілобайтів тексту. Біль у щелепах від розмов і промов. Забув пообідати.
Загострюються старі хвороби. Черговий скандал у сім’ї.

І все це – також революційні будні. Будні, які втомлюють. Бо революція перетворюється на повсякденну роботу. На рутину.

Революція захлинається в тобі самому. І ти розумієш кілька правил революційної ситуації. Революцію не можна затягувати, інакше вона починає розхолоджувати і починає набридати. Революцію не можна перетворювати на буденщину. Революція повинна бути позбавлена банальності.

Останнє – найбільш важливо. Бо коли елементом революції стає спалення опудала чи піднесення склянки зі свинячою кров’ю міністрові – це вже не революція, а балаган. Всяка політична сила повинна мати програму – легку і доступну, зрозумілу масам. А от балаганові революційна програма не потрібна. Тому потрібно визначитися, що у нас відбувається – революція чи імітація революції? Якщо імітація, то кому вигідно спрямовувати у потрібне русло енергію мас? Якщо революція справжня – то де її мета, стратегічні цілі й ознаки?

Мені хочеться знати, навіщо я вкладаю свою енергію і свою працю в певний інтелектуальний продукт? Наразі я чую втішні й обнадійливі відповіді від Тараса Стецькова і Тараса Чорновола. Але мені не дають відповіді київські політики. Чи, може, знову, як і в часи української революції 1917 - 1921 років, конструктивна програма існує лише в галичан, а наддніпрянці задовольняються своєю “революцією заради революції”, процесом заради процесу?

Коли я говорю про протестний потенціал мого покоління, не можу не згадати Георгія Ґонґадзе. Його смерть використано максимально для підтримки потенціалу революції. Як на мене, це вже переходить усі межі. Те, що Георгія понад півроку використовують у політичних іграх, – це просто знущання над його пам’яттю. Чи за Кучмою немає інших гріхів, аби йому інкримінували виключно вбивство Георгія? Георгій був частиною протестного покоління, того самого покоління, яке в 1990 році було використане і викинуте чисто по-шіллерівськи. “Мурин зробив свою справу, мурин може піти”. Здається, те, що покоління Георгія народилося у бунтівливі 60-ті, коли весь світ був заражений Великим Бунтом, окрилений безмежжям сексуальної революції, окурений димом гіппівської марихуани і освячений духом Че Гевари (навіть у тій таки поневоленій комуністичній Україні), має свій вплив: це покоління, “кинуте” старшими на початку 90-х, все-таки не втратило запалу і готове висловлювати свій протест знову і знову. Ми, здається, постаріємось, не подорослішавши.

Згодом моє покоління поділиться на дві групи – тих геніїв, які задумуватимуть Революції, і тих фанатиків, які ці революції втілюватимуть. Але ми ніколи не станемо тими негідниками, які користатимуть із плодів революції. Їх достатньо і без нас. Просто коли я поринаю в революційний процес, то хочу бачити і обличчя тих самих негідників. Я хочу знати, заради чого все це. Чи заради кого? І проти кого ми будемо завтра?

Кость БОНДАРЕНКО

POSTUP - ПОСТУП
№52 (710),
3-4 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кремль проти візиту Папи
·Судова містика

ПОГЛЯД
·Символ відродження
·Тиха хімічна війна
·Думки нестороннього

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Галичина" - під контролем
·Хто захистить інтелект?
·Підступний удар Сонця
·Революції не відбулося
·Буде кому відстояти наші права
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львівщина прибирається до Великодня та візиту Папи
·Одним парком стане менше?
·Хочеш щось зробити добре - зроби це сам

ПОСТУП З КРАЮ
·Маніпуляції з прем"єром на межі пристойності
·Віктор Ющенко проти Вадима Долганова
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Американо-китайський гамбіт
·Мілошевич за гратами
·Пам"ятник Шевченкові у Варшаві
·У Нідерландах гомосексуалістів одружують

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Легендарна Зоря не обминула й Львів
·Казахстан планує завоювати світовий нафтовий ринок
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Чи легко бути молодим українським... художником?
·Театр однієї пісні
·Безрозмірний формат

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Чому програє політична опозиція?

СПОРТ-ПОСТУП
·Бойова нічия молоді "Карпат"
·День сміху італійський воротар відзначив забитим голом
·Переможну серію Шумахера перервано
·Бекерові тепер подобаються блондинки?
·І знову ця нічия
·Вагомий крок до головного фіналу

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Стіві Вандер записує альбом
·МАРАФОН