BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Лукашенко боїться югославського варіанту

СУСІДИ

Дмитро ШУРХАЛО

Цієї осені, орієнтовно у вересні, в Білорусі мають відбутися президентські вибори, точну дату яких ЦВК Республіки Білорусь має оголосити за два місяці до проведення. Проте бажання білоруської опозиції змінити владу в республіці вже вилилося в сутички прихильників опозиції з міліцією на вулицях Мінська.

На сьогодні єдиним реальним претендентом є нинішній президент Олександр Лукашенко. Опозиція – оскільки її лідери не мають реальних можливостей впливу на інформаційний простір країни, а відтак не користуються широкою підтримкою – наразі не виявляє ознак того, що буде висунуто єдиного кандидата, який матиме хоч мінімальні шанси реально позмагатися з Лукашенком. Але білоруська опозиція знаходить розуміння на Заході, тож напередодні виборів влада остерігається, аби в країні не було “реалізовано” югославський варіант перебігу подій. Нагадаємо, що восени 2000 року в Югославії – після першого туру виборів – фактично відбулася мирна революція: внаслідок масових акцій протесту президент Мілошевич змушений був визнати свою поразку і передати владу.

До речі, план передвиборної кампанії сербської опозиції було розроблено за допомогою американських фахівців, а в рамках освітніх програм – підготовано необхідну кількість фахівців з проведення передвиборної боротьби та ненасильницьких методів опору.

15 квітня в Білорусі має набрати чинності тимчасовий декрет президента № 8 “Про деякі заходи з вдосконалення порядку отримання та використання закордонної безповоротної допомоги”, президента республіки, який унеможливить реалізацію “югославського варіанту” розвитку президентської кампанії. Згідно з цим декретом, іноземна закордонна допомога не може бути використана для діяльності, спрямованої на зміну конституційного ладу, а також на сприяння таким діям.

Цим декретом передбачена також заборона “використання закордонної допомоги для проведення семінарів та іншої агітаційно-масової роботи серед населення”. Враховуючи невизначеність у білоруському законодавстві багатьох формулювань, декрет може бути застосовано до найрізноманітніших аспектів громадсько-політичної діяльності. Очевидно, таким чином має бути перекрито допомогу опозиційним структурам з-за кордону. Опозиція та правозахисні організації збираються опротестувати цей декрет, адже він порушує п. 101 Конституції РБ, який проголошує, що президент не може впроваджувати декрети, які порушують права і свободи громадян. Проте, з огляду на підконтрольність судів, розгляд цього протесту, імовірно, буде затягнуто до закінчення виборів.

За словами Ірини Авчіннікової, юриста центру правового захисту ЗМІ при Білоруській асоціації журналістів, цей декрет спрямовано насамперед проти діяльності опозиційних партій та організацій, проте до певної міри він зачіпає і діяльність недержавних ЗМІ. Зокрема, з набранням ним чинності може стати проблематичним проведення журналістських семінарів.

До речі, незалежні білоруські журналісти стверджують, що до того моменту, коли відбудуться вибори, зареєструвати в Білорусі нову газету стало практично неможливо. Місцеві органи влади (а саме до їх компетенції належить регламентація діяльності мас-медіа) затягують розгляд заяв на реєстрацію нових видань під будь-яким приводом. Так, за словами пінської журналістки Валентини Наварич, місцевий виконком відмовив їй у реєстрації газети “Вечерний Пинск” на тій підставі, що у місті вже виходять п’ять газет, а значить, нова газета місту непотрібна.

За даними білоруської асоціації журналістів, у березні минулого року під час “Маршу свободи” в Мінську міліція затримала 36 журналістів.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кажуть, у неділю - День сміху
·Демократія в небезпеці

ПОГЛЯД
·Львів"яни вітали Любомира Гузара
·Чи страйкуватимуть учителі?
·Жарти першоквітневі

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Лише кожен п"ятий новонароджений - здоровий
·Краще такі, ніж ніякі
·СБУ проігнорувало унсовців
·На лижі - влітку?
·Громадські організації зможуть отримати гранти
·КІЛЬКА СЛІВ

ПОСТУП З КРАЮ
·Протест Генпрокуратури - політичний фарс
·ФНП вимагає відставки Марчука
·Марек Сівєц: Вимога відставки Леоніда Кучми є абсурдною
·Україна. Час говорити?

ЕКСКЛЮЗИВ У ПОСТУПІ
·Олександр Турчинов: Тимошенко можуть заарештувати ще раз

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Ясир Арафат: повстання триватиме
·Шрьодер із Бушем домовилися не про все
·"Кока-кола" святкує 115-й ювілей
·Лукашенко боїться югославського варіанту

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Як кинути палити і пити
·Саморегуляцією - по гіпертонії
·Весна, авітаміноз, утома...
·Чи потрібен дитині анальгін?

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Американці хочуть на Марс
·Еволюція тривала по-іншому?
·Ця загадкова цибуля...
·"Чорна діра" "поїдає" супутник
·Пляма на Сонці збільшується
·Динозавр виявився фальшивкою

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Громадянське суспільство і нація
·КНИГАРНЯ
·Марійка Підгір"янка - поетеса і людина

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Суперечки у книжковому світі Німеччини: хто кого
·Малюнки скульптора Джакометті
·Лувр знову страйкує
·Black Sabbath об"єднали з "Гаррі Поттером"
·Архів "Аліси в країні чарів" іде з молотка

СПОРТ-ПОСТУП
·Штучне нагнітання інтриги
·Закарпаття "Нашої мети"
·В очікуванні свята
·СПОРТ-БЛІЦ
·Провал Іванчука в Монако

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Електрична музика