BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Україна. Час говорити?

ПОГЛЯД

Віталій ПОРТНИКОВ, Москва

Після мітингової стихії останніх місяців з’являється ідея про те, що тепер потрібні переговори влади й опозиції. Президент Польщі Олександр Кваснєвський обіцяє подарувати нам круглий стіл, за яким наприкінці 80-х проходили знамениті переговори “Солідарності” і ПОРП, які закінчилися безкровним переданням влади і початком реформ. Цей круглий стіл і досі зберігається у Бельведері – резиденції польського президента. Однак я не поспішав би приймати подарунка.

Насамперед тому, що усвідомлюю некоректність історичних аналогій. У Польщі наприкінці 80-х усе було насправді. У нас – усе нібито. У Польщі була справжня авторитарна держава. Навіть місця у сеймі розподілялися за раз і назавжди схваленою квотою між ПОРП та її сателітами. “Солідарності” вдалося змінити цю квоту, що й дало потім можливість здійснити знамениту формулу Адама Міхніка “Ваш президент – наш прем’єр”.

У нас пройшли нібито демократичні вибори – без будь-яких квот. Яким був би результат, якби вибори були справді демократичними, чи не стали би ми свідками успіху лівих, як у Молдові? Цинічне запитання, звісно... Однак не в цьому річ. Головне – в нас уже здійснено формулу Міхніка. Віктор Ющенко при всіх претензіях до нього справді “наш прем’єр” хоча б тому, що його уряд створює об’єктивні засади для формування середнього класу – саме тієї верстви населення, яка відповідатиме за свою власність і свою державу. І побудує “державу насправді”.

У Польщі влада вела переговори із представниками загальнонародного руху, який на початку свого існування провів серію ефективних страйків, об’єднав більшість дорослого населення країни і виступав, практично, від його імені проти купки людей, що монополізувала владу. Виступав після майже 10 років заборони, які, втім, не підірвали його авторитету. Однак польські комуністи не були романтиками – вони не розчулилися раптом, не визнали своїх помилок.
Просто поруч із ними вмирав Радянський Союз, і у випадку розвитку революційної ситуації, як в Угорщині 1956-го чи Чехословаччині 1968 років, у них не було надії на підтримку “старшого брата”. Тому вони вирішили поділитися владою, поки її в них не відберуть. Чи є опозиція такою загальнонародною силою? Чи так уже побоюється влада за своє майбутнє? Чи обумовлена її стабільність зовнішніми, чи все ж таки, насамперед, внутрішніми причинами? Ось запитання, на які варто відповісти перед переговорами.

У Польщі активним учасником “круглого столу” був народ. Люди просто жили цими переговорами і були готові вийти на вулиці, якщо ПОРП не поступиться владою.

У нас більшість населення байдужа до політики. У Польщі більшість усвідомлювала, що живе в колонії, а воліла жити у незалежній державі. У нас більшість уже зрозуміла, що живе у незалежній державі, однак багато хто волів би жити в колонії...Так що наш “круглий стіл” буде черговим вирішенням конкретних політичних інтересів конкретними людьми. Я не кажу, що він не може відбутися, – переговори кращі за бійку на вулицях. Однак паралельно з будь-якими громадськими ініціативами не можуть перериватися два процеси – діяльність уряду з економічних змін у країні і законотворча діяльність Верховної Ради із забезпечення цих змін. І для опозиції найважливішим сьогодні було б, як не парадоксально, сформувати в парламенті більшість, готову підтримати уряд та унеможливити розправу з ним. Хай це і не найкращий кабінет – кращого за даних обставин не буде. І хай інтереси опозиції тут збігаються з інтересами Президента – ну, що поробиш? Не лізти ж у петлю тільки тому, що Президент не збирається вішатися?

Оце і є головна вимога будь-якої розмови із владою: не заважати змінам, а забезпечувати їх. Якщо опозиція прийде на такі розмови не з прапорами і списком портфелів, а з економічними і політичними законопроектами, із чіткою програмою перетворень на майбутні роки – владі доведеться рахуватися з такою опозицією.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Кажуть, у неділю - День сміху
·Демократія в небезпеці

ПОГЛЯД
·Львів"яни вітали Любомира Гузара
·Чи страйкуватимуть учителі?
·Жарти першоквітневі

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Лише кожен п"ятий новонароджений - здоровий
·Краще такі, ніж ніякі
·СБУ проігнорувало унсовців
·На лижі - влітку?
·Громадські організації зможуть отримати гранти
·КІЛЬКА СЛІВ

ПОСТУП З КРАЮ
·Протест Генпрокуратури - політичний фарс
·ФНП вимагає відставки Марчука
·Марек Сівєц: Вимога відставки Леоніда Кучми є абсурдною
·Україна. Час говорити?

ЕКСКЛЮЗИВ У ПОСТУПІ
·Олександр Турчинов: Тимошенко можуть заарештувати ще раз

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Ясир Арафат: повстання триватиме
·Шрьодер із Бушем домовилися не про все
·"Кока-кола" святкує 115-й ювілей
·Лукашенко боїться югославського варіанту

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Як кинути палити і пити
·Саморегуляцією - по гіпертонії
·Весна, авітаміноз, утома...
·Чи потрібен дитині анальгін?

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Американці хочуть на Марс
·Еволюція тривала по-іншому?
·Ця загадкова цибуля...
·"Чорна діра" "поїдає" супутник
·Пляма на Сонці збільшується
·Динозавр виявився фальшивкою

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Громадянське суспільство і нація
·КНИГАРНЯ
·Марійка Підгір"янка - поетеса і людина

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Суперечки у книжковому світі Німеччини: хто кого
·Малюнки скульптора Джакометті
·Лувр знову страйкує
·Black Sabbath об"єднали з "Гаррі Поттером"
·Архів "Аліси в країні чарів" іде з молотка

СПОРТ-ПОСТУП
·Штучне нагнітання інтриги
·Закарпаття "Нашої мети"
·В очікуванні свята
·СПОРТ-БЛІЦ
·Провал Іванчука в Монако

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Електрична музика