BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Олександр Мороз: Я готовий поклястися на Біблії

Лідер українських соціалістів заявив у Польщі, що вже оприлюдненого компромату на Леоніда Кучму досить, аби відправити у відставку всіх президентів Європи

ПРЯМА МОВА© ПОСТУП
– Ви є лідером опозиції. Чи означає це, що після відставки Леоніда Кучми ви погодитеся на його посаду?

– Для мене сьогодні не є важливими ні посада Президента, ні сам нинішній Президент Кучма. Я, як і інші учасники опозиції, своїм завданням бачу зміну системи влади, при якій Президент не зможе бути диктатором і не зможе узурпувати владу, як це трапилося сьогодні. Ми повинні переглянути повноваження Президента, парламенту й Кабінету Міністрів. Прем’єр, умовно кажучи, мав би бути канцлером, і щоб парламент і уряд були взаємопов’язані й взаємовідповідальні.

– Прокоментуйте, будь ласка, висновки німецьких експертів, які заявили, що знайдене в Таращі тіло не належить Георгієві Ґонґадзе...

– Експертиза об’єктивна. Усе залежить від того, що було об’єктом експертизи. Одержаний результат іще раз підтвердив злочинність режиму влади в Україні. Ця влада здатна вчинити злочин, а потім прикривати злочин через формально-правові процедури. Експертиза в Україні й у Росії підтвердила, що тіло, знайдене на моїй батьківщині, є тілом Ґонґадзе. Німецька експертиза показала лише, що матеріал, тобто шматочки трупної тканини, які потрапили до німецьких спеціалістів, не належать журналістові Ґонґадзе. Слідство має довести, яким чином відбулася ця підміна. Усе це дає додаткові підстави для того, щоби вимагати проведення комплексної судово-медичної експертизи. З цього приводу погодилися допомогти і служби ФБР.

– Леонід Кучма запевнив, що повернеться до повторення експертиз, пов’язаних з ідентифікацією тіла Георгія Ґонґадзе. Ви не припускаєте, що всі ваші звинувачення на адресу Президента є безпідставними, а сам він не боїться результатів повторної експертизи?

– Я думаю, що Президент і справді вчинив досить сміливо, коли заявив подібні речі. Але що йому залишається робити, коли він знає, коли вбитий Ґонґадзе, де він знаходився, – і що експертиза лише підтвердила те, що він знав від самого першого ж дня. Але такого висновку він дійшов через шість місяців; очевидно, він знає, що будь-де проведена експертиза підтвердить результат, отриманий раніше. Уже зараз є рішення тимчасової слідчої комісії щодо проведення повторної експертизи, і від Кучми вже нічого не залежить.

– Чи можете ви стверджувати, що німецькі фахівці справді отримали фальшиві рештки тіла?

– Висновки з цього приводу зробить слідство. У мене немає сумнівів, що ці частинки не належали Георгієві Ґонґадзе, а тіло, знайдене в Таращі, йому належало.

– Чи володіє опозиція ще якимось компроматом на Президента Кучму?

– Як на мене, то того, що я оприлюднив 28 листопада, досить для того, щоби змістити всю систему влади в державі. Цього вистачить і для прокуратури, аби порушити кримінальні справи, в тому числі проти Президента – за 15 статтями Кримінального Кодексу України. Усі подальші компрометуючі матеріали з’являлися від офіцера, який робив записи, а їх оприлюднювала спеціальна слідча парламентська комісія. Цих матеріалів досить, щоби позвільняти всіх президентів, наприклад, на теренах Європи (якби це трапилося в Європі), але цього нібито не вистачає для нашого Президента. Очевидно, він цього ще не усвідомив, а опозиція йому допомагає це усвідомити.

– Усі знають, що майор з охорони Президента саме вам дав ці записи. Чому саме вам, як ви думаєте? І чи були у вас якісь стосунки з майором Мельниченком до того, як він вам передав ці записи?

– Микола Мельниченко дав мені цю касету тому, що, як він це пояснює, слухаючи багато розмов у високому кабінеті, він зрозумів, що більше її нікому дати. А крім того, він знав, що маючи таку інформацію і використовуючи її як аргумент за правду, я буду йти до кінця. Що стосується самої особи Миколи Мельниченка, то я його не знав до того часу, поки він не дав мені ці записи.

– Чи готові ви присягнути на Біблії, що вбивство Ґонґадзе – справа рук Кучми?

– Я можу на Біблії присягати, що він особисто не вбивав журналіста, але я так само можу з цілковитою переконаністю говорити про те, що саме він давав розпорядження стосовно зникнення журналіста. На жаль, я не можу повторити слів Президента, бо в мене не вистачить лексичного запасу. Але ці записи з репліками Президента сьогодні дуже поширені в Україні й такі ж популярні, як свого часу пісні Висоцького чи Анни Герман.

– Чи маєте ви ще якісь аргументи проти Президента Кучми, окрім вбивства Георгія Ґонґадзе?

– Аргументи я вже називав, їх існує понад 15. Але тепер ідеться про правовий механізм, як усунути Президента. Необхідно примусити Кучму завершити створення правового механізму розв’язання і нинішнього, і наступного – будь-яких подібних конфліктів. Наш Президент не розуміє, що імпічмент – це не відставка, це процедура, яка дає йому можливість довести свою невинність.

– Дехто з Форуму національного порятунку говорить зараз, що криза триватиме ще півроку – і саме за цей час може з’явиться новий Президент. Чи це справді так, на вашу думку?

– Думаю, той, хто говорив про півроку, мав на увазі, що до цього часу вже буде обраний новий Президент. А відставка Кучми мала б відбутися на початку літа.

– У зв’язку з цими подіями чи не боїтеся ви за своє життя чи за життя своєї родини?

– Небезпека існує, це правда, але потрібно було робити вибір: або – або... З мого боку зроблена дуже висока ставка, це я говорю не для красного слова.

– Пане Мороз, Кучма не належить до типу європейських політиків, яких можна змусити піти у відставку під тиском моральних звинувачень, самостійно він ніколи не піде. З іншого боку, опозиція наразі не може переконати ні більшість у парламенті, ні більшість населення у своїй правоті. Як опозиція має намір діяти далі?

– По-перше, якщо він не європейський політик, то європейські політики повинні дистанціюватися від нього. Наступний потік опозиційних дій – це маса політичних акцій, у тому числі – розгортання студентського спротиву.
Суспільство і Президент, повинні весь час відчувати, що так, як є зараз, – не буде. І, звичайно ж, парламентська робота. У цьому контексті відбуваються складні процеси, особливо це стосується зв’язків з урядом, інтересів різних структур у парламенті. Якісний стрибок опозиції має статися десь на початку літа.

– Чи правдиві чутки, що Кучма хворий на рак щитовидної залози, і чи ці ваші розрахунки стосовно того, коли він піде у відставку, не пов’язані з його хворобою?

– Я інженер за спеціальністю, а не лікар. А розрахунки я роблю як політолог.

Підготувала Ольга ЯЦЕНКО

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Квіти для Юлії
·Місія Євгена Марчука

ПОГЛЯД
·Гладій радіє з повернення
·За житло платитимемо по-новому?
·Тіні забутих предків

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Львівводоканал" припустився помилок
·УСБУ очолив Ваврик
·Прем"єр-міністр зустрівся з учителями
·Народний рух України приймає партійних біженців
·На один день Сихів стане молодіжним центром
·КРИМІНАЛЬНА ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Роднянський переїжджає до Москви?
·Реванш опонентів Кучми
·Бондарю можуть пред"явити нові звинуаченя
·Олександр Мороз: Я готовий поклястися на Біблії
·Леоніда Кучму затиснули ультиматумами

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·У Кеннеді стріляло щонайменше двоє
·Ящур потрапив з Далекого Сходу?
·Представника Масхадова прийняли у Вашингтоні

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Криваві порахунки
·Підлітки убили свого друга
·Родина шулерів

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Magistr: суміш вірусу і мережевого хробака
·Знущаємося над MS Windows 98
·MechCommander 2: мрія ідіота
·PCNEWS

АРТ-ПОСТУП
·Історія про те, як на наші голови валиться історія
·Метафізика одягу сцени
·Велике плавання малого корабля

СПОРТ-ПОСТУП
·Яка гра, такий і результат
·Відбірковий матч Україна - Вірменія може відбутися не у Львові
·Українська "молодіжка" свою справу зробила
·СПОРТ-БЛІЦ
·Нецікавий десятий "Амбер"

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Римі пройшли покази колекцій haute couture