BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Реванш опонентів Кучми

Звільнення Юлії Тимошенко опозиція розцінює як суттєву поступку собі з боку влади

ВЕЛИКА ГРА

Віра КАРАЙЧЕВА, Київ, Дмитро ЯЦЕНКО, Львів© ПОСТУП
У вівторок о 21.10 Юлія Тимошенко залишила стіни Лук’янівського СІЗО, в якому вона перебувала від 13 лютого цього року. Звільнення екс-віце-прем’єра та лідера партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко з-під арешту демократична опозиція одразу ж розцінила як значну поступку з боку влади. Форум національного порятунку, одним із лідерів якого є пані Юлія, заявив, що вівторкове рішення Печерського районного суду Києва є перемогою сили права над правом сили.

Якби суд ухвалив інше рішення, наприклад, залишив Юлію Тимошенко під вартою, можна було б говорити, що влада продовжуватиме силову кампанію проти опозиції. Цікавим у зв’язку з цим є коментар судді Миколи Замковенка: “Печерський районний суд знову проявив “замковенщину”. Це вислів не мій, я цитую, це вислів самої Тимошенко. У цьому і проявляється “замковенщина”.

Глибоко переконаний у тому, що політичні кола і народні депутати зрозуміють це рішення, налагодять роботу у Верховній Раді та приймуть довгоочікувані закони для нас – суддів. І міжнародна громадськість побачить, що Україна живе, а напруження, яке склалося в суспільстві, завдяки цьому спаде”.

Розтлумачити слова головуючого судді дуже просто: Печерський суд оголосив такий вердикт, який був потрібний владі, – хоча таке пояснення й не ґрунтується на жодній нормі українського законодавства.

Юлія Тимошенко була в уряді Ющенка найбільш одіозною фігурою. Яскрава жінка, безперечний лідер, – одним словом, особистість. Про те, скільки і що саме вона зробила доброго за рік перебування на посаді віце-прем’єр-міністра з ПЕК, написано вже багато. Зрозуміло одне: саме її надактивна діяльність в уряді стала, очевидно, основною причиною, яка підвела її під арешт. Вона почала дуже серйозно заважати, практично загрожувати бізнесовим інтересам олігархів. Однак арешт став для опонентів Юлії Тимошенко політичною помилкою.

Якщо й складалося враження, що влада таким чином намагається послабити і залякати опозицію (арешт відбувся наступного тижня після установчих зборів Форуму національного порятунку), то результат виявився протилежним: противники Президента лише посилили свою активність, більше того, в сучасній українській політиці виникнув образ жінки-мучениці – такої собі Жанни д’Арк.

Говорять, що арешту Тимошенко вимагав один досить відомий політик-олігарх, що Генпрокуратура буквально панічно вишукувала підстави для арешту. У такий варіант не важко повірити, особливо якщо згадати калейдоскопічні зміни статей звинувачень, що пред’являлися Тимошенко.

Однак сюрпризи почали відбуватися в Печерському суді. По-перше, суддя Микола Замковенко одразу висловив бажання особисто допитати Тимошенко – чи дійсно 13 лютого її силоміць привезли у Генеральну прокуратуру. “Забрали” її з дачі у Кончі-Озерній, де вона тимчасово проживала. Як стверджують свідки, 12 лютого зранку Тимошенко погано себе почувала, певно, була застуджена, температура була близько 38 градусів. По обіді вона попросила перенести всі заплановані зустрічі на 13 лютого і поїхала на дачу. Слідчий зателефонував їй і поцікавився, чому її немає за тією адресою, яка вказана в документах підписки про невиїзд. Вона пояснила, що хвора. Тоді слідчий з оперативними працівниками УБОЗу і бригадою лікарів поїхав перевіряти (!), чи дійсно вона хвора. Лікарі визнали стан здоров’я Юлії Тимошенко “задовільним”. А потім відбувся арешт.

Ніхто не чекав і того, що суддя Замковенко почне ставити дуже незручні запитання представникам Генпрокуратури, які заявляли, що Тимошенко впливала на слідство своїми виступами в пресі (саме ці публікації були головним доказом звинувачення!) та намагалася втекти за межі України (як непрямий доказ слідство наводило той факт, що не відомо, де є закордонні паспорти Юлії Тимошенко). І адвокат Віктор Швець, і громадські захисники Олександр Турчинов і Степан Хмара, і, головне, сам суддя Замковенко практично вщент розбили ці аргументи. Жодних обшуків у Тимошенко не проводили (а як же ще можна було дізнатися про місцезнаходження паспортів?!). А щодо виступів у пресі, то захисники цілком резонно зауважили, що Юлія Тимошенко є політиком і виступати в пресі для неї нормально! Ще одною несподіванкою процесу стало те, що суддя Микола Замковенко домігся появи самої Юлії Тимошенко на судовому засіданні 23 березня, хоча Генпрокуратура й відмовлялася возити її до Печерського суду через відсутність спецохорони. Присутні на засіданні зустрічали її стоячи (крім представників Генеральної прокуратури) і оплесками...

Прем’єр Віктор Ющенко привітав звільнення Тимошенко і назвав рішення суду демонстрацією його сили, а не слабкості. Олександр Мороз вважає, що суддя Замковенко керувався виключно законом, згідно з яким Тимошенко взагалі не потрібно було заарештовувати. Політолог Михайло Погребинський заявив, що звільнення свідчить про відсутність жорсткого контролю влади над судовою системою, а початок Генпрокуратурою слідства тепер виглядає непереконливим. Політолог Володимир Полохало категорично стверджує, що це політичне рішення Президента, оформлене у вигляді вигляді вердикту районного суду.

Є й інші можливі причини звільнення Юлії Тимошенко. Завтра – 30 березня – з нею мала зустрічатися в Лук’янівському СІЗО представник моніторингового комітету Ради Європи Ханне Северінсен, відома своєю принциповістю щодо виконання Україною зобов’язань перед цією організацією. Крім того, саме в день звільнення Тимошенко з’явилася інформація про перші кроки до початку діалогу між Президентом та опозицією (докладніше про це – на стор. 1).

Очевидно, що Президенту зараз якомога менше хотілося би вислуховувати претензії Заходу, однак це не означає того, що Леонід Кучма вже остаточно погодився на переговори з опозицією. Не виключено, що в разі відмови від силових методів глава держави робитиме якісь інші кроки для послаблення своїх опонентів, немає також гарантії, що Тимошенко не заарештують знову.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Квіти для Юлії
·Місія Євгена Марчука

ПОГЛЯД
·Гладій радіє з повернення
·За житло платитимемо по-новому?
·Тіні забутих предків

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Львівводоканал" припустився помилок
·УСБУ очолив Ваврик
·Прем"єр-міністр зустрівся з учителями
·Народний рух України приймає партійних біженців
·На один день Сихів стане молодіжним центром
·КРИМІНАЛЬНА ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Роднянський переїжджає до Москви?
·Реванш опонентів Кучми
·Бондарю можуть пред"явити нові звинуаченя
·Олександр Мороз: Я готовий поклястися на Біблії
·Леоніда Кучму затиснули ультиматумами

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·У Кеннеді стріляло щонайменше двоє
·Ящур потрапив з Далекого Сходу?
·Представника Масхадова прийняли у Вашингтоні

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Криваві порахунки
·Підлітки убили свого друга
·Родина шулерів

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Magistr: суміш вірусу і мережевого хробака
·Знущаємося над MS Windows 98
·MechCommander 2: мрія ідіота
·PCNEWS

АРТ-ПОСТУП
·Історія про те, як на наші голови валиться історія
·Метафізика одягу сцени
·Велике плавання малого корабля

СПОРТ-ПОСТУП
·Яка гра, такий і результат
·Відбірковий матч Україна - Вірменія може відбутися не у Львові
·Українська "молодіжка" свою справу зробила
·СПОРТ-БЛІЦ
·Нецікавий десятий "Амбер"

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Римі пройшли покази колекцій haute couture