BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Метафізика одягу сцени

Рейтинг театральних художників Львова 1990-х років від "Поступу"

ХТО Є ХТО?

Марта ГАРТЕН

Насправді їх дуже небагато у кожному місті: чи то провінційний Дрогобич, чи то обласний центр із претензією на культурну столицю. Та річ навіть не в кількості. Вони просто унікально неповторні, ці чарівники, які сценічний простір уміють розгортати до образних систем, здатних умістити Всесвіт. Тому будь-який рейтинг, який сортує і розкладає на полички їхнє вміння, їхній талант, їхнє світовідчуття, можливо, видасться комусь недоречним. Адже йдеться про Художників!

Покваплюся одразу заспокоїти обурених: експерти рейтингу не мали на меті визначення якихось ринкових "котировок". Це, так би мовити, побічна функція рейтингу. Але найперше, що визначає рейтинг, -- це певні естетичні орієнтири і номінантів, і тих, хто їх оцінює. Тому є підозра, що той найвищий бал, який здобув за рейтингом "Арт-Поступу" світлої пам'яті легендарний сценограф Львівської опери Євген Лисик, не стільки оцінює його особисту фахову майстерність, скільки висловлює тугу сучасників за справжнім Художником. За таким, який міг би піднятися над матеріальністю реквізиту -- цього одягу театральної сцени, і в чистому звучанні образу-сценографії чи образу-костюму розкрити метафізику театральної візії. Можливо, саме таким був, схожий на сліпучий феєрверк, талант Володимира Фурика, з яким львів'яни нещодавно попрощалися назавжди. Шокове затемнення пам'яті виносить цю постать за дужки будь-яких арифметичних підрахунків. Надто ще свіжий біль цієї втрати. То який уже там рейтинг? Володимир Фурик і його фантастичні костюми-образи залишаються поза будь-яким конкурсом...

Львівські театральні художники різняться не тільки досвідом (у декого лише кілька постановок, а в декого лік іде на сотні), насамперед, вони стоять на різних засадах, що визначається лінією тої театральної традиції, яку продовжують їхні театри. Зрештою, ці художники сповідують різні театральні системи, а відтак належать до різних "конфесій". Та і їхня стилістична палітра настільки розмаїта -- від побутової ілюстративності до найвищого рівня абстрагування в метафорі, що, на перший погляд, ніяк не зводиться до спільного знаменника.

Тому так важливо було експертам не виходити за рамки критеріїв естетичного аналізу. Але, на мій погляд, саме позаестетичні чинники впливали на оцінювання доробку певних осіб. Наприклад, важко повірити в те, що екстраполяція колишніх здобутків Мирона Кипріяна -- головного художника театру ім.
М. Заньковецької, не спричинилася до того, що його діяльність за останнє десятиліття здобула таке високе визнання (найвищі злети сценографічних пошуків М.Кипріяна збіглися дивним чином із періодом, коли постановки здійснював не теперішній художній керівник цього театру). Однак низькі бали в 3 і
7 позиціях чітко фіксують реальну оцінку цього сценографа з позицій сучасності.

На випадок, коли хтось із художників схоче перевірити точність розрахунків і самотужки дати раду із незрозумілими цифрами, нагадаю, що загальний результат дорівнює середньому від середнього арифметичного оцінок за номінаціями і середньої суми оцінок за експертами. Найнаочніший випадок з Іриною Нірод. Вона отримала доволі високі показники, але її згадали тільки кілька експертів. Отже, загальний результат. Це ж спіткало й не менш талановитих, але мало відомих художників. Ну, хто ж може знати (звісно, крім журналістів), що на "малярці" оперного театру грандіозні декорації виконує Богдан Лужецький?! Хоча це, ясна річ, не применшує його особистої фахової придатності, а зайвий раз підтверджує істину, що люди мало цікавляться закуліссям у прямому розумінні цього слова.

Досвід рейтингу художників львівських театрів підштовхнув до думки, що було б не зле спробувати провести конкурс не між декораторами, сценографами чи художниками з костюмів чи світла, а таки визначати на кінець кожного театрального сезону найкраще сценографічне вирішення прем'єрних вистав. Це була б конкретніша розмова, хоча так само пов'язана із метафізикою "одягу сцени".

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Квіти для Юлії
·Місія Євгена Марчука

ПОГЛЯД
·Гладій радіє з повернення
·За житло платитимемо по-новому?
·Тіні забутих предків

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Львівводоканал" припустився помилок
·УСБУ очолив Ваврик
·Прем"єр-міністр зустрівся з учителями
·Народний рух України приймає партійних біженців
·На один день Сихів стане молодіжним центром
·КРИМІНАЛЬНА ХРОНІКА

ПОСТУП З КРАЮ
·Роднянський переїжджає до Москви?
·Реванш опонентів Кучми
·Бондарю можуть пред"явити нові звинуаченя
·Олександр Мороз: Я готовий поклястися на Біблії
·Леоніда Кучму затиснули ультиматумами

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·У Кеннеді стріляло щонайменше двоє
·Ящур потрапив з Далекого Сходу?
·Представника Масхадова прийняли у Вашингтоні

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Криваві порахунки
·Підлітки убили свого друга
·Родина шулерів

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Magistr: суміш вірусу і мережевого хробака
·Знущаємося над MS Windows 98
·MechCommander 2: мрія ідіота
·PCNEWS

АРТ-ПОСТУП
·Історія про те, як на наші голови валиться історія
·Метафізика одягу сцени
·Велике плавання малого корабля

СПОРТ-ПОСТУП
·Яка гра, такий і результат
·Відбірковий матч Україна - Вірменія може відбутися не у Львові
·Українська "молодіжка" свою справу зробила
·СПОРТ-БЛІЦ
·Нецікавий десятий "Амбер"

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Римі пройшли покази колекцій haute couture