BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 24-25 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Найближчі до Бога

ПОКРОВИТЕЛІ

Д.О.СВІДНИК© ПОСТУП
Скільки є всього святих та мучеників? Точного числа не скажуть навіть Папа Римський чи Зверхники інших Церков, хоча до їх компетенції належать справи канонізації.

Спочатку християни не вшановували ні святих, ні янголів, щоб відрізнятися від поган. Публічним культом вшановувано лише Бога Отця та Ісуса Христа. Згодом почали вшановувати Пресвяту Богородицю. Потім стали визнавати святими мучеників за віру, яких було багато у часи переслідувань християнства. У IV столітті поряд із мучениками святими стали визнавати також найвизначніших сповідників Віри.

ІІ Ватиканський Собор говорить про існування в Церкві трьох “станів”. Поки Господь не прийде у своїй славі разом з усіма ангелами, поки після знищення смерті усе не стане Йому підданим, одні з Його учнів подорожують на землі, інші, закінчивши земне життя, піддаються очищенню, ще інші зазнають слави, бачачи самого Бога у Троїці Єдиного.

До святих покровителів та заступників ми звертаємося у своїх молитвах по допомогу та оборону. Поки що немає єдності між усіма християнськими Церквами.
Тому деяких святих і мучеників вшановують більше у Західній, інших у Східній Церквах. Разом з тим є такі, котрі є Святими для всього християнського світу, хоча часом їх пам’ять за різними календарями вшановується у різні дні року.

Перший львівський святий

Святий Ян народився в Дуклі на Лемківщині близько 1414 року. У двадцятилітньому віці вступив до монастиря францисканців, а згодом до ордену бернардинів. Після 1463 року оселився у Львові, де здобув славу як проповідник та сповідник. Навіть коли він втратив зір та йому відняло ноги, продовжував священицьку діяльність. Ян з Дуклі помер у Львові 29 вересня 1484 року і відразу вірні стали вшановувати його пам’ять. Культ Яна з Дуклі поширився серед католиків не лише в Галичині, але і в сусідніх країнах.
Завдяки молитві до нього численні віруючі отримували великі полегшення.
Вважається, що саме Ян з Дуклі охоронив Львів під час численних воєн.
1733 року Папа Климентій ХІІ здійснив беатифікацію Яна з Дуклі, затверджуючи культ “від незапам’ятних часів”. 1739 року він же оголосив Яна з Дуклі патроном Польщі та Литви. Канонізаційний процес було відновлено 1948 року і закінчено 1995-го. Реліквії блаженного Яна знаходилися спочатку у Львові, а після ІІ світової війни їх перенесено до рідного міста Дуклі. До війни скульптура Яна з Дуклі вінчала колону перед Бернардинським костьолом у Львові.

Патрон Львова

Ми далі продовжуємо святкувати “свято міста”, приурочуючи його до роковин “золотого вересня” 1939 року. Але Королівське столичне місто Львів має свого покровителя, на честь якого названо Архікафедральний собор УГКЦ. Ним є святий Юр (Юрій, Георгій), якого наша Церква вшановує щороку 6 травня. За переказами, святий Юрій був старшиною у війську римського імператора Діолектіана, помер за віру мученицькою смертю
304 року. За однією із легенд, йому вдалося одним ударом списа вбити дракона, котрого не змогло до того здолати ціле військо.

Святий Юрій є також покровителем Англії, Португалії, Німеччини, Канади, Греції, Грузії, Ґенуї, Венеції, Константинополя, Москви та багатьох інших міст. Він є патроном пластунів, скаутів, лицарів, безплідних жінок. Охороняє перед страшними інфекційними хворобами (чумою, лепрою, сифілісом).

Покровителі Європи

Солунські брати Кирило (Костянтин) (+869) та Мефодій (+885) впровадили слов’янську мову до літургії та переклали нею Біблію. Проводили місійну діяльність у Болгарії, Моравії, Криму та на Прикарпатті.

Вони вважаються покровителями слов’янських мов та писемності, а також патронами всієї Європи. Їх спільний празник припадає на 24 (11) травня.

Покровитель
журналістів та газетярів

Святий о.Максиміліян Кольбе (1894-1941) належав до францисканського ордену.
Деякий час займався місійною діяльністю в Японії. Був редактором та видавцем польського католицького часопису. Після окупації Польщі був заарештований гітлерівцями. Спочатку відбував ув’язнення у варшавській тюрмі Павіяк, потім о.Максиміліяна відправили до концентраційного табору в Освєнцимі. У таборі продовжував займатися душпастирською діяльністю. Добровільно пішов на смерть, помінявшись із молодим чоловіком, якого мали стратити як заручника за втечу іншого в’язня. 1982 року Іван Павло ІІ зарахував його до числа святих. Св. о. Максиміліян Кольбе вважається покровителем журналістів, газетярів, організацій з охорони прав людини та руху проти абортів. День його пам’яті римо-католицька Церква святкує 18 вересня.

POSTUP - ПОСТУП
№47 (705),
24-25 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Несподіванка для Гладія
·"МИР" упокоївся з миром

ПОГЛЯД
·Депутати збираються висловити недовіру керівництву "Львівводоканалу"
·Десять запитань до нового голови Львівської облдержадміністрації
·Кінець романтичного періоду

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·ЛТБ бракує потужності для опозиційних програм
·Начальником львівської СБУ знову став Богдан Ваврик
·УНА-УНСО проти Служби безпеки України
·Львівщині загрожує повінь
·Нейтралізація львівського КУНу
·КІЛЬКА СЛІВ

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Хто поставить крапку у слідстві?
·Юлія Тимошенко з"явилася у суді
·Форум нацпорятунку попереджає Кучму

ПОСТУП У СВІТ
·Вакцинація порятує від ящуру?
·Навруз - новий рік мусульман
·Албанці повертаються в Косово
·"Дипломатична" контратака росіян

МУЗИЧНИЙ ПОСТУП
·Ірландський прем"єр-міністр організовує рок-концерти
·Знущання над королевою - найкраща обкладинка
·Ерік Клептон: "Таке може не кожен"

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·"МИР" упокоївся з миром
·Забути і згадати... за наказом
·Писемність як засіб вирішення проблем

ОСОБИСТІСТЬ В ПОСТУПІ
·Об"єднання політичних партій за В"ячеславом Чорноволом

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Найближчі до Бога
·Святі покровителі

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Американець надіслав шматок Акрополя
·Шекспір був католицьким шпигуном
·Ісус заговорив на лондонському жаргоні
·Знайдено невідомий твір Моцарта
·Скрипку Страдіварі продано
·Викрали мармурову руку
·Концерт для 21 фортепіано
·Сцена в квадратний метр

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні Україна - Білорусь
·Брати Клички на університетській кафедрі та на рингу
·СПОРТ-БЛІЦ
·Гладіаторські бої у Ванкувері

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР