BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 24-25 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Забути і згадати... за наказом

ПАМ"ЯТЬ

Євген ГУЛЕВИЧ

Людська пам’ять уміщує в собі всесвіт окремої людини, а тому завжди є темою космічною, тобто темою невідомого. Та коли психологічний бік явища пам’яті – уже певною мірою досліджена область, то для біологів і медиків робота мозку – поле неоране. Останнє число Nature публікує результати кількох цікавих експериментів.

Донедавна існувало переконання (яке вперше трохи похитнулося 30 років тому), що в мозку дорослої людини нові нейрони не народжуються. Вони лише відмирають із різними стресами і хворобами. Американським ученим із університету Прінстона і Рутджерса вдалося довести, що це не так. Ба навіть більше: нейрони, які народжуються в мозку, конче необхідні для запам’ятовування нових вражень. Окрім того, приблизно чверть мозкових клітин бере участь у процесі свідомого запам’ятовування нових вражень.

Нині точно відомо, що принаймні у двох ділянках мозку народжуються нові нервові клітини: в області, відповідальній за нюхову пам’ять, і в так званому гіпокампусі, який поміж іншим бере участь у процесі навчання та організації вражень.

Треба, щоправда, уточнити, що в експерименті з дослідження появи нових нейронів участь брали не люди, а щури. Річ у тім, що будова та функції гіпокампуса людини і щура дуже схожі. Досліджувалося вміння мозку створювати причинно-наслідкові зв’язки між двома різночасовими подіями. Виявилося, що при вживанні препарата, який притлумлює ріст кількості нейронів у гіпокампусі, щури втрачають здатність пов’язувати події, що представляли для них який-небудь інтерес. Ця здатність відроджувалася лише через кілька тижнів, коли в гіпокампусі народжувалися нові нейрони. Відтак після досліджень учені зробили такий висновок: без молодих клітин мозок не може накопичувати нові враження і знання. І навпаки – чим більше вражень постає перед гіпокампусом, тим більше народжується в ньому нейронів, і живуть вони так довго, доки беруть участь у роботі мозку.

Вдалося також довести, що інтенсивність появи нових нервових клітин зменшується, якщо людина перебуває у стресовому стані чи коли їй просто нудно. Навпаки: високий рівень фізичної активності чи завдання, які вимагають роботи пам’яті і просторової орієнтації, призводять до справжнього вибуху “народжуваності” нейронів. У щурів і людей гіпокампус однаково реагує на специфічні завдання із розвитку пам’яті, продовжуючи корисне життя своїх нейронів. У свою чергу, ці нервові клітини сприяють розвитку пам’яті. На підставі цього учені прогнозують, що в недалекому майбутньому з допомогою нейронів можна буде лікувати деякі психічні та терапевтичні захворювання.

Інший експеримент провели американські психологи з університету штату Орегон Майкл Андерсон і Колін Грін, які спробували довести, що людина може керувати своєю пам’яттю, вирішуючи, що варто пам’ятати, а що – ні. У лабораторних умовах вони притлумлювали людям пам’ять і таким чином з’ясували, що ті, хто хоче забути певні слова, потім не може згадати їх навіть за винагороду. При цьому пам’ять учасників досліджень не зникає повністю з певних частин мозку, а просто “пригасає” і наче “йде вглиб” – туди, звідки її важко видобути.

Учені дуже близько підійшли до вирішення проблеми виникнення селективної амнезії. Експеримент підтвердив теорію Зигмунда Фройда, одне з положень якої твердить, що людина може позбуватися неприємних вражень. Так, жертви сексуального насильства з боку близьких людей, наприклад, батьків, швидше забувають про цю прикру подію, ніж ті, яких “образили” чужі люди. Доктор Андерсон твердить, що це йде всупереч загальноприйнятому твердженню “частіше бачиш – краще пам’ятаєш”. Багато людей просто навчають себе не помічати нагадування про неприємні моменти.

Відтак маємо дуже цікаві висновки. Людина повинна отримувати нові враження – це розвиває її пам’ять, інакше її мозок “зменшується”. Людина завжди відчуває новий запах, навіть у старечому віці вона може мати яскраву діючу пам’ять. І вже в недалекому майбутньому людина навчиться керувати своєю пам’яттю так, як сама цього захоче. Звісно, за умови, що їй це буде до снаги і вона вигадає новий метод такого управління.

POSTUP - ПОСТУП
№47 (705),
24-25 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Несподіванка для Гладія
·"МИР" упокоївся з миром

ПОГЛЯД
·Депутати збираються висловити недовіру керівництву "Львівводоканалу"
·Десять запитань до нового голови Львівської облдержадміністрації
·Кінець романтичного періоду

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·ЛТБ бракує потужності для опозиційних програм
·Начальником львівської СБУ знову став Богдан Ваврик
·УНА-УНСО проти Служби безпеки України
·Львівщині загрожує повінь
·Нейтралізація львівського КУНу
·КІЛЬКА СЛІВ

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Хто поставить крапку у слідстві?
·Юлія Тимошенко з"явилася у суді
·Форум нацпорятунку попереджає Кучму

ПОСТУП У СВІТ
·Вакцинація порятує від ящуру?
·Навруз - новий рік мусульман
·Албанці повертаються в Косово
·"Дипломатична" контратака росіян

МУЗИЧНИЙ ПОСТУП
·Ірландський прем"єр-міністр організовує рок-концерти
·Знущання над королевою - найкраща обкладинка
·Ерік Клептон: "Таке може не кожен"

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·"МИР" упокоївся з миром
·Забути і згадати... за наказом
·Писемність як засіб вирішення проблем

ОСОБИСТІСТЬ В ПОСТУПІ
·Об"єднання політичних партій за В"ячеславом Чорноволом

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Найближчі до Бога
·Святі покровителі

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Американець надіслав шматок Акрополя
·Шекспір був католицьким шпигуном
·Ісус заговорив на лондонському жаргоні
·Знайдено невідомий твір Моцарта
·Скрипку Страдіварі продано
·Викрали мармурову руку
·Концерт для 21 фортепіано
·Сцена в квадратний метр

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні Україна - Білорусь
·Брати Клички на університетській кафедрі та на рингу
·СПОРТ-БЛІЦ
·Гладіаторські бої у Ванкувері

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР