BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 24-25 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

"МИР" упокоївся з миром

Рештки радянсько-російської космонавтики лягли на дно Тихого океану

ВОГНЯНА ФЕЄРІЯ

Олег КОМАРЧУК

Закінчення. Початок – стор. 1

Щоправда, не всі були такі налякані. Якісь спритники навіть найняли два літаки для польоту на місце падіння комплексу, причому квиток коштував близько 10 тисяч доларів. І, кажуть, подивитися на вогняну феєрію полетіли цим літаком навіть кілька російських та американських космонавтів. Деякі, навпаки, чекали, що орбітальний комплекс вагою у 137 тон впаде саме на них.
Один новозеландський фермер на своїх угіддях навіть викосив хрестики, у які нібито мали поцілити уламки. Туди вони не потрапили, зате фермера-оригінала показали по всіх телеканалах світу. Ще більше і щиріше хотіли, щоб “Мир” упав на них, мешканці острівної держави Тонга. Якби таке сталося, вони зразу б “затягали” росіян по судах і отримали б, як самі стверджують, компенсацію якщо не за матеріальні, то принаймні за моральні збитки. Але росіяни виявилися не такими простаками, щоб віддавати кому-небудь гроші (а 200 мільйонів доларів, які Росія обіцяла виплатити потерпілим, – не маленька сума). Вони затопили станцію саме там, де й планували.

Але не завжди у росіян виходило все так гладко. Так, у 1960 році прототип радянських супутників “Восток” (на першому з яких 12 квітня 1961 року Юрій Гагарін відправився у свій історичний політ) – “Спутник-4”, замість того, щоб впасти, як було заплановано, на територію Радянського Союзу, вилетів на вищу орбіту і, пролітавши у навколоземному просторі зайвих п’ять місяців, впав... в американське озеро Мічиган. Незважаючи на те, що деякі уламки 4,5-тонного супутника впали на суходіл, ніхто не постраждав, ніхто не зазнав матеріальних збитків і ніхто навіть не образився.

Заради справедливості треба сказати, що були прорахунки і в американців. У липні 1979 року американський супутник Skylab вагою у 90 тон, замість того, щоб потонути в Індійському океані, впав на Австралію, неподалік від міста Перт. На щастя, упав у безлюдній зоні – отже, обійшлося без людських жертв.
Відразу ж після падіння цього супутника газета San Francisco Examiner оголосила, що перший, хто знайде його уламки, отримає в нагороду 10 тисяч доларів. Нагороду отримав кмітливий розвізник пива 17-річний Стен Торнтон, який скористався найближчим авіаресом на Каліфорнію, аби представити там знайдений на власному подвір’ї шматок ізоляції космічного корабля.

Було й кілька інших прикрих незапланованих падінь як радянських, так і американських штучних космічних об’єктів з ядерним паливом. 25 квітня 1973 року радянський військовий сателіт упав у море на північ від Японії і американські літаки, які вилетіли туди, зафіксували підвищення радіаційного фону. Існує небезпека, так би мовити, не моментальна і від падіння орбітального комплексу “Мир”. Нещодавно в пресі з’явилася інформація про існування на станції якогось грибка, завезеного із Землі, який там мутував і здатний тепер їсти практично все – органіку та неорганіку. Потрапивши на Землю, він, буцімто, розмножиться і поставить під загрозу існування усе живе.
Однак деякі космонавти, які повернулися зі станції і бачили ці грибки, зокрема Муса Манаров та Сергій Авдєєв, стверджують, що ця проблема є трохи перебільшеною. Так, грибки розмножилися, часом пошкоджують ізоляцію, але поки що жоден із тих, хто мав безпосередній контакт з ними, ніяк не постраждав.
Інші стверджують, що ці грибки-мутанти просто не долетять до землі – згорять, загинуть під час розгерметизації станції або, якщо це аеробні бактерії, через нестачу повітря. Хто має рацію, стане буде з часом.

Орбітальний комплекс “Мир” – одне з найбільших технічних досягнень ХХ століття. Він міг літати в космосі ще принаймні роки три. Але його вирішили затопити. Щоправда, до недавнього часу росіяни таки плекали надії відновити колишню славу комплексу і не дати йому безславно загинути. У 1998 році в Росавіакосмосі вирішили, що на станції можна заробляти гроші, якщо організувати... космічний туризм.

Знайшлася й людина, яка таки справді захотіла стати першим космічним туристом і відразу ж заплатила за це росіянам 20 мільйонів доларів. Ним виявився американський мільйонер, колишній інженер NASA Денніс Тіто. Він пройшов увесь необхідний курс підготовки. Однак через те, що орбітальний комплекс “Мир” був уже приреченим, росіяни вирішили повезти його на міжнародну космічну станцію (МКС). Але тут виникла проблема – американці не хочуть пускати на МКС навіть свого співвітчизника. Мовляв, цивільна особа може пошкодити дорогоцінну апаратуру й таке інше. Щоправда, росіяни відразу ж запротестували, а Мусабаєв та Бутирін, російські космонавти, які мали летіти разом з Тіто, навіть кілька днів тому оголосили бойкот і не з’явилися на тренування в американському космічному центрі в Х’юстоні.

Однак, навіть якщо росіяни все ж таки доб’ються свого і відправлять орбітального туриста на МКС, стає зрозуміло, хто нині господар у космосі.
Російські космонавти таки літатимуть у космос, адже їхній досвід є неоціненним, однак Росія, колись провідна космічна держава світу, через свої фінансові труднощі з часом відійде на другий план. Уже можна стверджувати, що, відколи впав “Мир”, космос став американським.

POSTUP - ПОСТУП
№47 (705),
24-25 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Несподіванка для Гладія
·"МИР" упокоївся з миром

ПОГЛЯД
·Депутати збираються висловити недовіру керівництву "Львівводоканалу"
·Десять запитань до нового голови Львівської облдержадміністрації
·Кінець романтичного періоду

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·ЛТБ бракує потужності для опозиційних програм
·Начальником львівської СБУ знову став Богдан Ваврик
·УНА-УНСО проти Служби безпеки України
·Львівщині загрожує повінь
·Нейтралізація львівського КУНу
·КІЛЬКА СЛІВ

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Хто поставить крапку у слідстві?
·Юлія Тимошенко з"явилася у суді
·Форум нацпорятунку попереджає Кучму

ПОСТУП У СВІТ
·Вакцинація порятує від ящуру?
·Навруз - новий рік мусульман
·Албанці повертаються в Косово
·"Дипломатична" контратака росіян

МУЗИЧНИЙ ПОСТУП
·Ірландський прем"єр-міністр організовує рок-концерти
·Знущання над королевою - найкраща обкладинка
·Ерік Клептон: "Таке може не кожен"

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·"МИР" упокоївся з миром
·Забути і згадати... за наказом
·Писемність як засіб вирішення проблем

ОСОБИСТІСТЬ В ПОСТУПІ
·Об"єднання політичних партій за В"ячеславом Чорноволом

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Найближчі до Бога
·Святі покровителі

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Американець надіслав шматок Акрополя
·Шекспір був католицьким шпигуном
·Ісус заговорив на лондонському жаргоні
·Знайдено невідомий твір Моцарта
·Скрипку Страдіварі продано
·Викрали мармурову руку
·Концерт для 21 фортепіано
·Сцена в квадратний метр

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні Україна - Білорусь
·Брати Клички на університетській кафедрі та на рингу
·СПОРТ-БЛІЦ
·Гладіаторські бої у Ванкувері

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР