BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 24-25 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Навруз - новий рік мусульман

ЗВИЧАЇ

Мирослав ПЕРУН© ПОСТУП
Коли в день весняного рівнодення Сонце у своєму русі по небесному склепінні пересікає площину екліптики і входить в сузір’я Овена, наступає новий астрономічний рік, який у багатьох народів святкується як Новий рік. В Україні 21 березня Новий рік святкують кримські татари, пов’язуючи з цим днем свої надії на краще.

Тож не випадково саме 23 березня у Львові відбувся День кримськотатарської культури у Львівському національному університеті ім. Івана Франка, де успішно діє кафедра сходознавства. Організаторами святкувань виступили фонд “Кримськотатарська ініціатива” та Товариство Лева. У рамках святкувань в університеті було відкрито виставку кримськотатарського прикладного мистецтва та відбулася презентація збірника “Кримські татари у хроніці поточних подій,” яка містить матеріали про Національний рух кримських татар за повернення на батьківщину. Члени делегації, які прибули до Львова з Криму, прочитали ряд лекцій, а на закінчення з концертом виступив дитячий фольклорний ансамбль “Теселли”.

Отож, святкування Навруза можна проілюструвати прикладом відзначення цього свята у кримських татар. За традицією, до початку Навруза протягом тижня проводжають старий рік – ремонтують будинок, викидають старі та непотрібні речі. Кримськотатарські дівчата за два дні до Навруза збираються в одному з будинків і проводять приготування для ворожіння у новорічну ніч. У день Навруза люди похилого віку після ранкового намазу відвідують цвинтарі та впорядковують могили і територію навколо них, читають поминальні молитви, у яких просять у Бога і душ покійних гарного врожаю.

Напередодні свята жінки варять яйця, готують білу халву, печуть кобете (пиріг із м’ясом), готують суп з курки. Діти ходять по будинках і співають пісні про Навруз. Вони всі одягнені у святковий одяг переважно зеленого кольору. До волосся дівчат прикріплені проліски. Навруз у кримських татар вважається початком польових робіт. Чоловіки виходять у поле і найшанованіший старець, прочитавши молитву, проводить першу борозну і кидає в землю першу жменю насіння майбутнього врожаю.

Витоки святкування Нового року у день весняного рівнодення, відомого нині під назвою Навруз (у кримських татар – Наврез) – у Центральній Азії та на Кавказі, а також серед тюркомовних народів. Хоча Навруз відзначають лише мусульмани, зокрема кримські татари, корені цієї традиції набагато давніші, ніж в ісламу. Зародилося це свято в Межиріччі з культу Митри. Саме це слово не тюркського і не арабського походження і в перекладі з давньоперської означає “новий день”. Навруз також святкують в Ірані та ще донедавна відзначали в Афганістані. Однак правлячий рух “Талібан” заборонив афганцям святкувати мусульманський Новий рік і попередив, що ті, хто не послухає заборони, будуть вважатися невірними. Таліби продовжують вести непримиренну боротьбу з усім, що, на їхню думку, суперечить ісламу. Слідом за знищенням значної частини буддійських святинь на території Афганістану, у тому числі двох статуй Будди у Баміані, вони заборонили афганцям святкувати Навруз.

Для курдів Навруз є не лише Новим роком, а й національним святом. У курдів існує легенда: 2613 років тому кровожерному царю Зухаку, у якого на голові виросли роги, лікарі прописали щодня пити кров двох молодих курдів. У місцевого коваля Каве було сім синів і, коли підійшла чергу вмирати останньому сину, Каве взяв молот і сказав: “Я піду й уб’ю Зухака. Якщо я зможу це зробити, то запалю вогонь, а якщо вогню не буде, значить я загинув.
Тирана було вбито, і з тих пір по всьому Курдистану в день Навруза запалюються тисячі вогнів на знак боротьби за свободу і незалежність. Цього року у Туреччині більше 50 тисяч курдів взяли участь у святкуванні Навруза.
Десятки тисяч осіб зібралися поблизу містечка Діярбакир на південному сході країни, де проживають курди. У Туреччині Навруз був донедавна заборонений, бо власті країни не визнають 12-мільйонне курдське населення країни етнічною меншиною. У цьому році свято Навруз в Діярбакирі було дозволене, однак у самому Стамбулі воно й досі заборонене.

POSTUP - ПОСТУП
№47 (705),
24-25 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Несподіванка для Гладія
·"МИР" упокоївся з миром

ПОГЛЯД
·Депутати збираються висловити недовіру керівництву "Львівводоканалу"
·Десять запитань до нового голови Львівської облдержадміністрації
·Кінець романтичного періоду

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·ЛТБ бракує потужності для опозиційних програм
·Начальником львівської СБУ знову став Богдан Ваврик
·УНА-УНСО проти Служби безпеки України
·Львівщині загрожує повінь
·Нейтралізація львівського КУНу
·КІЛЬКА СЛІВ

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Хто поставить крапку у слідстві?
·Юлія Тимошенко з"явилася у суді
·Форум нацпорятунку попереджає Кучму

ПОСТУП У СВІТ
·Вакцинація порятує від ящуру?
·Навруз - новий рік мусульман
·Албанці повертаються в Косово
·"Дипломатична" контратака росіян

МУЗИЧНИЙ ПОСТУП
·Ірландський прем"єр-міністр організовує рок-концерти
·Знущання над королевою - найкраща обкладинка
·Ерік Клептон: "Таке може не кожен"

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·"МИР" упокоївся з миром
·Забути і згадати... за наказом
·Писемність як засіб вирішення проблем

ОСОБИСТІСТЬ В ПОСТУПІ
·Об"єднання політичних партій за В"ячеславом Чорноволом

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Найближчі до Бога
·Святі покровителі

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Американець надіслав шматок Акрополя
·Шекспір був католицьким шпигуном
·Ісус заговорив на лондонському жаргоні
·Знайдено невідомий твір Моцарта
·Скрипку Страдіварі продано
·Викрали мармурову руку
·Концерт для 21 фортепіано
·Сцена в квадратний метр

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні Україна - Білорусь
·Брати Клички на університетській кафедрі та на рингу
·СПОРТ-БЛІЦ
·Гладіаторські бої у Ванкувері

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР

 


hot milf wife wants another man