МВФ зрозумів, що помилявся, й обіцяє виправитися
НЕВЖЕ?
Тарас СМАКУЛА
Міжнародний валютний фонд обіцяє пом’якшити умови надання кредитів, оскільки зараз багато країн світу невдоволені занадто жорсткими вимогами до них.
Щоправда, як наголошують у Фонді, пом’якшення стосуватиметься тільки тих держав, які впроваджують необхідні зміни в економічній політиці.
Протягом останнього десятиріччя Фонд розширював сфери свого втручання, зокрема, вимагаючи скорочення паливних субсидій Індонезією та припинення підтримки цукрових заводів Мозамбіком і встановлюючи жорсткі терміни приватизації турецьких підприємств.
Заява керівництва Фонду про пом’якшення умов надання кредитів надійшла одночасно з оголошенням 24-годинного страйку аргентинських профспілок на знак протесту проти скорочення бюджетних витрат, які уряд Аргентини змушений був здійснювати на вимогу МВФ. За тиждень до цього з аналогічними протестами виступили турецькі профспілки.
Критики нинішньої політики МВФ уже давно вказували на неприпустимість подібних вимог, зазначаючи, що вони призводять до соціальних потрясінь.
Тепер і сам МВФ визнав, що зайшов задалеко.
З цього приводу аналітик фонду Масуд Ахмед заявив: “Програми МВФ спрямовані на підтримку дуже багатьох змін одночасно, що перевищує здатність країн втілити їх у життя”. З його слів, багато які вимоги є “дуже настирливими”.
Разом з тим, Ахмед вважає, що МВФ повинен рішучіше припиняти фінансування країн, які не впроваджують необхідних змін в економічній політиці.
У травні 2001 року МВФ збирається провести першу конференцію, присвячену перегляду умов надання кредитів, у якій братимуть участь учені, аналітики і представники урядів різних країн.
|
|