BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 22-28 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Роздуми Леоніда Кучми

Хвиля відставок ключових державних чиновників, яка прокотилася цього тижня, може означати, що Кучма вирішив остаточно "розібратися" з опозицією. Щоправда, ще не придумав, як саме

ІНТРИГА

Олег ОНИСЬКО

Що відбувається в країні? З минулої суботи, коли вперше стало відомо про відставку (ще й досі офіційно не підтверджену) міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, громадськість потрясають постійні новини про нові кадрові зміни. Чутка про відставку глави президентської адміністрації Володимира Литвина теж наразі не знайшла свого підтвердження. Зате точно відомо, що Леонід Кучма відправив у відставку двох намісників – Степана Сенчука (Львівська обл.) і Олексія Кучеренка (Запорізька обл.). До речі, саме ці дві області вирізняються яскраво вираженими антипрезидентськими настроями.

У вівторок з’явилася інформація про відставку прес-секретаря Президента Олександра Мартиненка, якого нібито має змінити теперішній головний редактор газети “День” Лариса Івшина. Знову говорять про відставку Генерального прокурора Михайла Потебенька, яка нібито має відбутися у найближчі не те що дні – години. Досі нічого певного не відомо про хворобу спікера парламенту Івана Плюща, який вирізняється винятковим політичним нюхом. Цілком імовірно, що він вирішив просто перечекати непевний час.

Сьогодні можна лише припускати, що саме стоїть за такою кадровою активністю Леоніда Кучми.

Першою з’явилася версія, яка втішила опозицію, однак мало схожа на правду: Президент пішов на поступки. Леонід Кучма минулого тижня мав особисту розмову з президентом Польщі Александром Кваснєвським. Припускають, що місія Кваснєвського полягала у тому, аби переконати Кучму добровільно поступитися владою – за умови гарантій особистої безпеки. Такої ж думки дотримується опозиція, чільні представники якої мали розмову з Кваснєвським за день до його зустрічі з Кучмою. Але навряд чи Кваснєвський був у розмові з Кучмою настільки ж прямолінійним, як опозиція. Напередодні він консультувався з лідерами Франції та Німеччини Жаком Шираком і Герхардом Шрьодером. А Захід наразі не демонструє непереборного бажання усунути Кучму від влади. Усі останні заяви європейських лідерів із приводу України свідчать, що для них важливим є не так прізвище українського президента, скільки мирне і безкровне вирішення нинішньої політичної кризи.

Тому кадрові перестановки Леоніда Кучми навряд чи означають поступки опозиції, оскільки Захід, думку якого Кучма все-таки змушений враховувати, мислить стереотипно: якщо опозиція дуже голосно вимагає відставки силовиків (і має для цього вагомі підстави), то її вимоги краще задовольнити. Але ж головною вимогою української опозиції є відставка самого Леоніда Кучми, і з цього приводу вже зроблено стільки гучних заяв, що її лідерам важко буде пояснити зниження активності опозиції в обмін на відставки лише силовиків.
Так само буде важко знайти пояснення, якщо опозиція отримає добро Президента на проведення наступних парламентських виборів на партійній основі – і погодиться залишити його у спокої. Для багатьох учасників ФНП саме це, а не відставка Кучми є принципово важливим. Адже в такому випадку вибори стають значно менш контрольованими з боку президентських намісників на місцях.

Більше скидається на те, що Кучма, задовольнивши Захід, одночасно намагається підготуватися до рішучого наступу на опозицію. Президентські аналітики, схоже, добре розуміють, що, попри настирливу пропаганду, населення все ж негативно ставиться до нинішніх силовиків, причому значна частина цього негативного ставлення переноситься на Президента. Тому відставка силовиків може зміцнити довіру до Леоніда Кучми. У Президента тоді з’являється чудовий шанс показати, що він, мовляв, зробив усе для громадянського миру в країні, але “вуличні крикуни” не заспокоюються і продовжують заважати мирним громадянам України будувати світле майбутнє. Тим більше, що опозиція й сама робить чимало помилок, які серйозно шкодять зростанню її популярності – і, що не виключено, зробить їх у майбутньому ще більше...

У тому, що опозиція має приготуватися до гірших часів, немає сумніву.
Президент уже продемонстрував свої наміри у разі потреби придушити заворушення силою. Інша річ, що силові акції не повинні проводити політики з заплямованою репутацією, до того ж так незграбно. Схоже, Леонід Кучма остаточно переконався у неспроможності людей на кшталт Кравченка, Литвина чи Мартиненка працювати у “воєнний час”, коли особливої цінності набувають такі якості, як рішучість, безжальність і беззастережна чесність та покора своєму патронові, тобто самому Леоніду Кучмі. Не виключено, що Президент, розчарувавшись у терапевтичних методах, обрав хірургічний шлях. Це означатиме, що вже найближчим шляхом слід чекати дуже жорстких дій, включно з арештами лідерів опозиції, у тому числі й парламентських; знищення бізнесу вітчизняних донорів опозиції; арештів і виключення з вузів особливо активної студентської молоді; введення цензури у ЗМІ і т. д.

За деякою інформацією Кучма, який усе ж більше схиляється до силового шляху подолання кризи, ще не прийняв остаточного рішення. Суперечливі повідомлення про відставки Кравченка і Литвина, чотириденне мовчання Кучми, нарешті – його вчорашня заява про те, що він нікого не звільняв (хоч і з прозорим натяком, що звільнити таки може), – усе це свідчить, що в президентському оточенні зараз йде справжня підкилимна битва. І подальший розвиток ситуації в країні значною мірою залежатиме від переможців у цій битві. Адже, окрім войовничих соратників Кучми, які радять силоміць розправитися з опозицією, в його оточенні існує також умовна “партія миру”, яка зараз активно нав’язує йому значно вишуканіший план. Ідея полягає в тому, аби звільнені посади зайняли ключові представники опозиції – з числа поміркованих. У президентському оточенні немає сумнівів у тому, що деякі лідери ПРП чи Руху погодяться на такі пропозиції. Зрештою, у Форум національного порятунку входять багато народних депутатів, і знайти серед них перебіжчиків буде дуже просто. У цьому випадку опозиція, яка вже й зараз є досить неоднорідною (і де існують різні групи, які відверто конкурують між собою), буде ще більше розмита й ослаблена. Відповідно, на провідні ролі можуть вийти радикали, щодо яких застосування жорстких заходів буде позитивно сприйматися громадськістю.

Тому “гірші часи” для опозиції можуть полягати не лише у застосуванні батога, але й у використанні пряника. І тим більшим буде розчарування тієї частини політично активних українців, які зараз підтримують опозицію. Саме цей варіант розвитку є набагато небезпечнішим не лише для опозиції, яка, образно кажучи, “втратить обличчя”, але й для суспільства, одна частина якого переживе глибоке розчарування, а інша тільки утвердиться на думці, що всі політики – паскуди...

Коментарі – стор. 2
Продовження теми – стор. 4

POSTUP - ПОСТУП
№45 (703),
22-28 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Роздуми Леоніда Кучми

ПОГЛЯД
·Для чого Президентові кадрові чистки?
·Гладій знову очолить Львівщину?
·Режим у наших головах

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Чорноволу оголосили догану
·Учителі визначили дату страйку
·Байдужість держави призведе до екокатастрофи
·Влада має намір сприяти розвиткові підприємництва
·Колишні правоохоронці утримували заручницю

ПОСТУП З КРАЮ
·МАС-МЕДІА
·Справа Гонгадзе підійшла до початку
·Колишній міліціонери пікетували парламент

ТЕМА ПОСТУПУ
·Чи зміниться сума від перестановки доданків?
·Прокуратура затримала Володимира Бондаря

ПОСТУП У СВІТ
·ТРАГЕДІЯ
·Ультиматум для албанських бойовиків
·Gestapo-Мюллер на службі "стрийка Сема"
·Читання чужих листів як професія

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Замах не вдався
·Голосуй, не голосуй...
·Зразкове подружжя

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Клавіатура для всіх і для кожного
·Duke Nukem Forever. Інтерв"ю зі Скотом Міллером
·PC-NEWS

АРТ-ПОСТУП
·"Еммануїл Мисько зблизька..."
·Сельський? Звіринський? - Ні, Новоженець!
·Призер Берлінського кінофестивалю хоче знімати кіно на студії ім. Довженка

СПОРТ-ПОСТУП
·За рік до Олімпіади Україна зробила крок назад
·Найкращий гонщик століття
·Сергій Турянський: "Я хочу, щоби чемпіоном став "Шахтар"
·Пари розпочали боротьбу

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Джон Гальяно. Рокери в діамантах
·Баскетбол