BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 22-28 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Найкращий гонщик століття

Учора Айртонові Сенні виповнилося б 41...

ЗІРКА

Віктор ГАРВОНА

Він був людиною, яка пережила свою епоху. Мільйони фанатів автоспорту в усьому світі буквально молилися на нього. І саме його, Айртона Сенну да Сілву, вони визнали найкращим гонщиком століття, що минуло.

Опитування, які минулого року провів WEB-сайт formula1.com (паралельно з міжнародною федерацією автоспорту та асоціацією конструкторів (FIA та FOCA)), засвідчило, що перевага Айртона Сенни над рештою пілотів була просто фантастичною. Його результати було оприлюднено у перші ж дні нового тисячоліття, а вчора, у день народження Айртона, почесну нагороду від організаторів опитування отримала його рідна сестра, Вівіан Сенна Лаллі.
Другим в опитуванні став вічний суперник Айртона на трасі – француз Ален Прост, третім – абсолютний рекордсмен “Формули-1” за кількістю чемпіонських титулів (п’ять) аргентинець Хуан Мануель Фанхіо. Із пілотів, що продовжують змагання, до чільної десятки увійшов лише Міхаель Шумахер.

У рідній Бразилії всі подібні опитування визнали Айртона не лише найкращим автогонщиком, а й найкращим спортсменом усіх часів та народів. Таке ж визнання Сенна отримав і в багатьох інших країнах. Та це і не дивно. За роки його виступів у “Формулі-1” він здобув стільки прихильників, скільки не мав (і, напевно, не матиме) жодний інший пілот, і саме він – на пару з Аленом Простом – зав’язав таку інтригу та безкомпромісну боротьбу, яка привабила до “Формули-1” мільйони глядачів і зробила з “королівських перегонів” один із найпрестижніших видів спорту.

Айртон був рішучою, безкомпромісною та водночас дуже вразливою людиною. Усі, хто спостерігав за перегонами у 80-х – на початку 90-х років, насамперед пам’ятатимуть його неординарні вчинки. Тільки він міг ризикувати, поставивши на карту все, і здобувати яскраві, феєричні перемоги. Лише Айртон міг зі сльозами на очах пояснювати якомусь глядачеві, чому не ввімкнулася у повороті п’ята передача. Зрештою, лише в Сенни відразу ж після переможного фінішу закінчувався у баці бензин – як ризикувати, то вже ризикувати! Він ніколи не стримував власних емоцій – як на трасі, коли його міг “підрізати” хтось із кругових, так і за її межами. Його душа була книгою, відкритою для всіх. Такі щирість та відкритість, що були “візитною карткою” Айртона Сенни, здавалося, не притаманні жодній іншій людській натурі. Уболівальники, оглядачі, зрештою, навіть суперники з першого погляду починали захоплюватись Айртоном.

Сенна назавжди увійде в історію спорту ще й як приклад професіоналізму в ставленні до роботи. Справді, професія пілота “Формули-1” – це не лише екзотичні переїзди та розкішні прийоми. Це й каторжна праця на тестах заради кількох тисячних секунди, і настроювання боліда вночі, і постійне колосальне напруження, коли треба переступити через “не можу” і здійснити маленький трудовий подвиг. Айртон працював, не покладаючи рук. Він ще й “заводив” команду, примушував її працювати на результат, не пробачаючи жодного прояву незібраності. Він “витягував” навіть тоді, коли поспіхом зібрана машина не їхала. Усе одно він на ній приїздив першим. Він витягував “за вуха” “Тоулмен” та “Лотус”, а також напіврозібраний “МакЛарен” у 92-93-му.

Його справи на любовному фронті завжди були предметом пліток та спекуляцій, і не дивно: в Айртона завжди було більше прихильниць, ніж у будь-якого іншого спортсмена. Свої фінансові справи він повністю довіряв своїм численним, як мухам на меду, агентам, бо цей бік життя його ніколи не цікавив.

Він ріс хворобливим хлопчиком: від народження в Айртона була порушена координація рухів. Щоби виправити цю ваду, Мілтон да Сілва, його батько, подарував п’ятирічному синові вживаний карт із двигуном від газонокосилки.
Відтоді й до кінця життя Айртон не розлучався з машинами довше, ніж на кілька годин. Він загинув внаслідок жахливої аварії на Гран-прі Сан-Марино 1 травня 1994 року. У повороті “Тамбурелло” його “Вільямс” на швидкості 320 км./год зійшов із траси і вдарився у бетонну стіну. Що саме стало причиною сходження боліда з траси, не встановлено й досі.

Очевидці кажуть, що Айртон передчував недобре і не хотів брати старту.
Напередодні дві жахливі аварії стали причиною смерті австрійця Роланда Ратценбергера та госпіталізації Рубенса Бариккело. Ще в суботу Айртон написав протест з приводу жахливої якості треку. Протест відхилили...

...А поворот “Тамбурелло” і досі завалений квітами. Там іще проглядається згорілий слід боліда “Вільямса” під номером 2. Згорілий слід зірки, яка зійшла на землю, щоби дарувати людям радість, – і передчасно згасла. Згасла, щоби залишити вічний слід у серці всього людства.

Айртон Сенна да Сілва. Народився у Сан-Паулу (Бразилія) 21 березня 1960 року. Перші офіційні перегони провів 1 липня 1973 року. Чемпіон Бразилії 1977, 1978, 1979, 1980 і 1981 років. Сезон 1980/81 – “Формула RAC 1600”. Сезон 1981/82 – 1984 рр. – британська “Формула-3” (два чемпіонські титули). У “Формулі-1” дебютував у 1984 році. Команди: “Тоулмен-Форд” (1984), “Лотус-Рено/Форд” (1985-87), “Макларен-Хонда/Форд” (1988-93), “Вільямс-Рено” (1994). Провів 161 Гран-прі, здобув 41 перемогу, 65 поул-позишн. Володар 3-х титулів Чемпіона світу.

POSTUP - ПОСТУП
№45 (703),
22-28 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Роздуми Леоніда Кучми

ПОГЛЯД
·Для чого Президентові кадрові чистки?
·Гладій знову очолить Львівщину?
·Режим у наших головах

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Чорноволу оголосили догану
·Учителі визначили дату страйку
·Байдужість держави призведе до екокатастрофи
·Влада має намір сприяти розвиткові підприємництва
·Колишні правоохоронці утримували заручницю

ПОСТУП З КРАЮ
·МАС-МЕДІА
·Справа Гонгадзе підійшла до початку
·Колишній міліціонери пікетували парламент

ТЕМА ПОСТУПУ
·Чи зміниться сума від перестановки доданків?
·Прокуратура затримала Володимира Бондаря

ПОСТУП У СВІТ
·ТРАГЕДІЯ
·Ультиматум для албанських бойовиків
·Gestapo-Мюллер на службі "стрийка Сема"
·Читання чужих листів як професія

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Замах не вдався
·Голосуй, не голосуй...
·Зразкове подружжя

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Клавіатура для всіх і для кожного
·Duke Nukem Forever. Інтерв"ю зі Скотом Міллером
·PC-NEWS

АРТ-ПОСТУП
·"Еммануїл Мисько зблизька..."
·Сельський? Звіринський? - Ні, Новоженець!
·Призер Берлінського кінофестивалю хоче знімати кіно на студії ім. Довженка

СПОРТ-ПОСТУП
·За рік до Олімпіади Україна зробила крок назад
·Найкращий гонщик століття
·Сергій Турянський: "Я хочу, щоби чемпіоном став "Шахтар"
·Пари розпочали боротьбу

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Джон Гальяно. Рокери в діамантах
·Баскетбол