BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Албанці - європейські таліби

ВІЙНА

Святослав ЦЕГОЛКО

Уже шість днів навколо другого за величиною македонського міста Тетово ведуться безперервні бої. Учора на допомогу македонській поліції прибули чотири танки. Ситуація вельми складна, бо самопроголошена Національна визвольна армія албанців сідати за стіл переговорів не поспішає.

Інформаційне агентство Reuters повідомляє, що албанські екстремісти закріпилися у передтетівських гірських селах, звідки обстрілюють місто.
Підрозділи македонської поліції намагаються відтіснити бойовиків з гірських позицій. Однак поки що всі їхні намагання були невдалими. Учора понад шість годин точилися бої за дороги, що ведуть до Тетово. Через вибухонебезпечну ситуацію в країні міністерство оборони Македонії оголосило про початок мобілізації резервістів сухопутних військ. У самому Тетово ввели комендантську годину. Загальну мобілізацію оголосили також албанці Македонії (які становлять чверть населення країни). Уже три дні македонські війська застосовують важку артилерію. Понад 20 тисяч албанців покинули місто, яке на вісімдесят відсотків вважається албанським.

Ряд політичних партій Македонії у понеділок запропонували парламенту проголосувати за введення у Македонії воєнного стану. На час верстки “Поступу” це рішення ще не було проголосоване. Напередодні парламентських слухань уряд Македонії, аби перекласти з себе частину відповідальності, звинуватив у всьому країни Заходу. Прем’єр-міністр Любчо Георгієвскі заявив, що США та Німеччина навмисне відмовляються вживати заходів проти албанських повстанців, тим самим сприяючи виникненню в Європі “нового Талібану”. За його словами, більшість мешканців Македонії переконані в тому, що керівництво США і Німеччини знало про підготовку екстремістами нападу на Тетово, але нічого не зробило ні для того, щоб зупинити албанців, ні для того, щоби попередити владу Македонії. Георгієвскі переконаний, що американці та німці мали вичерпну інформацію про приготування бойовиків, оскільки в Косово активно працює військова розвідка НАТО.

Учора Захід та Схід активно намагалися розв’язати конфлікт мирно. До Скоп’є прибув шеф зовнішньої політики Європейського Союзу Хав’єр Солана та міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов. Хав’єр Солана заявив, що Європейський Союз повністю підтримує територіальну цілісність Македонії. Він різко засудив вилазки албанських бойовиків. Солана зазначив, що албанським повстанцям доведеться прийняти демократичні правила гри. Північноатлантичний альянс вирішив у понеділок збільшити свою військову присутність у Македонії. Поки що невідомо, наскільки, проте в німецьких ЗМІ йде мова про передислокацію частини німецького контингенту в Косово.

Міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов попередив, що стабільність усього балканського регіону опинилася під загрозою. “Ми є свідками нової вилазки міжнародного тероризму. Сьогодні жертвою є Македонія, але якщо не покласти кінець цій агресії, на її місці може виявитися будь-яка країна регіону,” – сказав Іванов.

Командування міжнародного миротворчого контингенту в Косово оголосило про плани повністю блокувати гірський кордон між Косово і Македонією, щоби перекрити шляхи постачання боєприпасів для бойовиків. Міжнародний контингент поки що діє доволі налякано. Німецькі миротворці минулого тижня вже потрапили під обстріл у районі боїв бойовиків з македонськими військами. Спеціальний посланник ООН у регіоні Карл Більдт попередив, що якщо ситуацію тут не вдасться взяти під контроль, то наслідки будуть дуже серйозними: “На карту поставлена зараз не тільки доля Македонії, але й практично все, чого ми намагаємося добитися на Балканах: демократія, мирне співіснування, міжнаціональна співпраця. Якщо стабільність буде підірвана екстремістами-націоналістами зі зброєю в руках, то це може бути дуже небезпечним для всієї Європи”.

Блок НАТО ще минулого тижня заявив, що не має мандату на втручання в цей конфлікт. Сполучені Штати зараз очолює президент, який дав зрозуміти, що збирається скорочувати участь американських військ у конфліктах за межами країни. Таким чином, політика правлячих нині у США республіканців прямо протилежна демократичній, за якої під час правління Клінтона у 1999 році без мандата Ради Безпеки ООН Альянс уже втрутився в конфлікт сербів та албанців.
Після фактичної підтримки НАТО албанці вирішили відновити так звану Велику Албанію.

POSTUP - ПОСТУП
№44 (702),
20-21 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Таємнича відставка
·Андрій Шевченко залишає "Мілан"

ПОГЛЯД
·Фіаско Степана Сенчука
·Існуюча влада протримається лічені місяці?
·Суспільство де ти є?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Франківські ЖЕКи опиняться на лаві підсудних?
·Хочеш лежати в могилі? Плати за оренду землі
·Відкриється Українсько-Польський Університет
·КІЛЬКА СЛІВ
·Ситуація із захворюванням на кір залишається складною
·Тарифи на водопостачання можуть зрости
·Директор "Райдуги" обіцяє віддати борги

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львів"яни невдоволені пасивністю НАТО
·З"явилися перші політв"язні

ПОСТУП З КРАЮ
·Урядово-парламентська торгівля портфелями
·Повінь уже забрала життя 8 осіб
·Лазаренко не став американцем
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Албанці - європейські таліби
·Болгарія виганяє російських дипломатів
·Таліби спокутують свою провину
·Канадські українці проти Кучми

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Україна - на межі дефолту
·Італійська поліція також б"є студентів
·Українська карамель в облозі
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Пристрасті за Аджані
·Переклад давніх віршів
·Астерікс і Латравіата
·Десять років тому помер Серж Генсбур

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ

СПОРТ-ПОСТУП
·Подвиги ветерана
·Львів готується до чемпіонату Європи
·Шевченко і Ребров знову забивають
·Велике "переселення народів" у Ванкувері
·І знову нічия з Києвом
·Переповнені трибуни не врятували "Карпати"
·Тропічна злива на фоні беззаперечної переваги "Феррарі"

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Вінні-Пуха продали Діснею
·Кілери моди