BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

З"явилися перші політв"язні

АРЕШТИ

Зоряна ІЛЕНКО, Остап ДРОЗДОВ

Учора керівник слідчого управління Служби безпеки України Володимир Пристайко повідомив про арешт дванадцяти і затримання двох учасників масових безчинств у Києві 9 березня. Із дванадцяти арештованих десять безробітних, один студент технікуму, один учень коледжу. За словами Володимира Пристайка, у рамках розслідування справи про масові безчинства працівники СБУ провели кілька обшуків і, виявляється, відтепер результати обшуків стверджують, що “справа значно серйозніша, ніж вважали на початках”. Також ішлося і про вагоміші докази, які буцімто свідчать про ретельну підготовку масових заворушень, що “світить” арештантам від 2 до 10 років тюрми.

Тим часом до нас надійшла інформація про перші обшуки помешкань осіб, яких затримали 9 березня. Зокрема, у квартирі Сергія Гальчика, студента екологічного факультету “Львівської Політехніки”. Як розповіла мати Сергія Любов Гальчик, працівники УСБУ провели обшук усього помешкання, вилучивши листівки “За правду!”, а також інші особисті папери Сергія. Цікавий той факт, що, за словами Любові Гальчик, “есбеушники” не мали санкції прокурора на обшук квартири. До помешкання вони ввійшли з дозволу батька Володимира, який до цього змушений був добровільно погодитися на обшук в одному із кабінетів на Степана Бандери, 1. Як розповіла Любов Гальчик, лише цими днями вона отримала листа про те, що її синові інкримінують участь у масових безчинствах і що він протягом трьох днів перебував у райвідділі міліції, а решту часу – у СІЗО СБУ.

Свого часу “Поступ” задавав питання прес-центрові УСБУ у Львівській області, чи не почнуться переслідування їхніми працівниками тих осіб, котрі були затримані 9 березня. Прес-центр УСБУ переконував, що жодних дій з боку їхніх працівників не буде. І на припущення “Поступу”, що після 173-ї статті Адміністративно-процесуального кодексу деяким затриманим можуть інкримінувати ст. 71 ККУ, прес-центр відповідав, що всі події відбувалися в Києві і жодного стосунку до Львова не мають. Однак минуло десять днів (саме тих днів, коли було вичерпано термін висунень кримінального звинувачення) – і ось перші обшуки саме львівськими “есбеушниками”. Окрім Сергія Гальчика, обшукали помешкання іншого чоловіка. Як повідомив начальник прес-центру УСБУ у Львівській області Анатолій Войтович, він ніде не працює і раніше був двічі суджений.

Цікаво, але тільки вчора УСБУ у Львівській області вдалося до відвертих оцінок київських подій 9 березня. Це сталося під час зустрічі Івана Войтовича з лідерами основних політичних партій, зосереджених у комітеті “Україна без Кучми!”. Хоча ця зустріч мала всі шанси перетворитися у не дуже приємний для СБУ прецедент, адже з формальних неузгоджень генерал Войтович готувався прийняти не весь комітет, а лише одну уповноважену особу. Тим не менше, загроза маленького скандалу спонукала керівництво обласної СБУ організувати екстренний діалог з опозицією. Причому на зустрічі, окрім пана Войтовича, були присутні його заступник Олег Жидецький, керівник юридичної групи Роман Шевчук, начальник відділу у боротьбі з організованою злочинністю Анатолій Задерей і заступник начальника слідчого відділу Олексій Карпін. Таке вражаюче представництво (враховуючи службу, яка не надто “розбещена” публічними звітами) можна пояснити й досить різкими вимогами речників львівської опозиції.

Проте Іван Войтович відмовився давати правову оцінку дій міліції стосовно арештів і побиття учасників мирної маніфестації. “Це справа прокуратури, – заявив він. – Але я б хотів, щоби все це пішло в минуле, бо це лягає плямою на народ України та її міжнародний авторитет”. Таке хвилююче питання щодо 14 ув’язнених осіб у СІЗО СБУ пан Войтович ніяк не пояснив, відмежувавшись таємницею слідства. “Я впевнений, що проти цих людей є вагомі докази їхньої участі у злочинних діях”, – сказав Войтович, маючи на увазі відеозаписи та вилучені пляшки із запальною сумішшю й арматури. Крім того, Іван Войтович не спростував і не підтвердив інформації, що львівські студенти перебувають у СІЗО СБУ, а також не спростував і не підтвердив того, що львівське СБУ бере участь у розслідуванні кримінальних справ. А обшуки, які влаштували “есбеушники” на львівських помешканнях, виявляється, “робилися із санкції прокурора”. Відтак вимоги антикучмівців негайно звільнити усіх затриманих “по лінії СБУ” (адже після акцій протесу МВС таки зробило це) викликало хіба що мовчазний посміх генерала... До того ж, переконання у винятково захисних діях київської міліції від “людей із різним ступенем стану психіки” (вислів Івана Войтовича) явно вказує на те, що СБУ – не МВС, і для неї, знову ж таки, цитата Войтовича, “справедливість буде, як завжди”...

Окрім усього іншого, шеф нашої СБУ заперечив факти прослуховування квартир та офісів. На слова пана генерала, що його домашній телефон також “страждає” на різні клацання тощо, лідери комітету “Україна без Кучми!” відреагували не менш категорично: “Значить, вас теж прослуховують!”. Також досить жваву реакцію спричинила інформація Войтовича про щорічні навчально-бойові заходи бійців СБУ із локалізації терористичних акцій з теоретичними і навіть практичними елементами. Іван Войтович також заперечив використання сили під час допитів і зізнань, ба навіть від імені усієї Служби безпеки образився, коли її СІЗО було названо катівнями.

Своєрідним апофеозом позапланової для “есбеушників” зустрічі став експромт довголітнього політв’язня Юрія Шухевича: “Били й катували тих студентів, які не брали участі у заворухах. Причому били за львівську прописку й українську мову. Крім того, з 14 арештованих 13 є унсовцями. Мені так здається, що ви хочете сьогодні нацькувати громадськість на УНСО, завтра на Соцпартію, позавтра на УКРП і т.д. Та перед вами сидить єдина опозиція. Тому або ви судіть усіх, або нікого. Однак вам не вдасться ні провокаціями, ні арештами роздробити опозицію”.

POSTUP - ПОСТУП
№44 (702),
20-21 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Таємнича відставка
·Андрій Шевченко залишає "Мілан"

ПОГЛЯД
·Фіаско Степана Сенчука
·Існуюча влада протримається лічені місяці?
·Суспільство де ти є?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Франківські ЖЕКи опиняться на лаві підсудних?
·Хочеш лежати в могилі? Плати за оренду землі
·Відкриється Українсько-Польський Університет
·КІЛЬКА СЛІВ
·Ситуація із захворюванням на кір залишається складною
·Тарифи на водопостачання можуть зрости
·Директор "Райдуги" обіцяє віддати борги

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львів"яни невдоволені пасивністю НАТО
·З"явилися перші політв"язні

ПОСТУП З КРАЮ
·Урядово-парламентська торгівля портфелями
·Повінь уже забрала життя 8 осіб
·Лазаренко не став американцем
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Албанці - європейські таліби
·Болгарія виганяє російських дипломатів
·Таліби спокутують свою провину
·Канадські українці проти Кучми

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Україна - на межі дефолту
·Італійська поліція також б"є студентів
·Українська карамель в облозі
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Пристрасті за Аджані
·Переклад давніх віршів
·Астерікс і Латравіата
·Десять років тому помер Серж Генсбур

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ

СПОРТ-ПОСТУП
·Подвиги ветерана
·Львів готується до чемпіонату Європи
·Шевченко і Ребров знову забивають
·Велике "переселення народів" у Ванкувері
·І знову нічия з Києвом
·Переповнені трибуни не врятували "Карпати"
·Тропічна злива на фоні беззаперечної переваги "Феррарі"

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Вінні-Пуха продали Діснею
·Кілери моди