BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20-21 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Таємнича відставка

Суперечлива інформація навколо відставки всесильного шефа МВС Юрія Кравченка свідчить про загострення стосунків серед найближчого президентського оточення

КРИЗА ВЛАДИ

Зоряна ІЛЕНКО, Олег ОНИСЬКО

У п’ятницю ввечері серед журналістів і політиків блискавично поширилася чутка про відставку міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка. Усі при цьому посилалися на “поінформовані джерела”, однак офіційного підтвердження (зокрема – оприлюднення відповідного указу Президента) не було. Першою наважилася повідомити про це у ефірі в суботу вранці Бі-Бі-Сі – з посиланням на ті ж “поінформовані джерела.

Кравченко має репутацію дуже сильного кулуарного політика. Люди, які його добре знають, кажуть, що навіть Президент Кучма трохи побоюється головного міліціонера країни. Про політичний талант Кравченка свідчить хоча б той факт, що він – найбільш довговічний міністр в новітній історії України – очолював МВС з липня 1995 року.

Кравченка ніколи особливо не хвилювали речі, основоположні для політиків, – ні особистий рейтинг, ні добрі стосунки з парламентом чи з його окремими фракціями. Він визнавав лише одного патрона – Леоніда Кучму. Навіть після початку “касетного скандалу”, до якого він виявився безпосередньо причетним, Юрій Кравченко – принаймні ззовні – залишався незворушним, на відміну від того ж Кучми. Його відставки вимагала опозиція, депутати вимагали його детальних звітів у Верховній Раді, але Кравченко дозволяв собі відверто ігнорувати ці вимоги, покладаючись, вочевидь (і небезпідставно), на східну мудрість: “Собаки гавкають, а караван іде”.

Тому зрозуміло, що відставка Юрія Кравченка є далеко не черговою перемогою опозиції, як це трактують зараз багато політиків і оглядачів. Більш ніж імовірно, що тиск опозиції не має нічого спільного зі справжніми причинами відставки всесильного шефа МВС. Кравченко, без сумніву, знав про наміри Президента і, можливо, навіть узгодив із ним умови відставки. Бо якщо припустити, що Кучма одноосібно ухвалив рішення про відставку, то можна твердити, що Президент приречений. У цьому разі Леонід Кучма здобув ворога набагато серйознішого, ніж уся нинішня опозиція разом узята, включно з Юлією Тимошенко.

Насторожує, однак, незрозумілий флер таємничості навколо цієї відставки. Протягом двох днів ніхто не бачив указу про відставку. Лише в понеділок представник Президента у Верховній Раді Роман Безсмертний підтвердив існування цього указу. Але і в МВС, і в прес-службі Президента, яка оприлюднює такі укази, відмовляються від таких підтверджень (рівно ж як і від спростувань). Це може свідчити, що щось усе ж таки до кінця не узгодили. І знову ж таки, якщо зачепленими виявляться інтереси Кравченка, то Леонідові Кучмі не позаздриш.

Прикметно, що одночасно з інформацією про відставку Кравченка з’явилася чутка про його наступника – керівника головного управління МВС у м. Києві Юрія Смірнова. Джерело “Поступу” в МВС твердить, що Смірнова і Кравченка пов’язують, м’яко кажучи, не зовсім приязні стосунки. Якщо це правда, то затримка з оприлюдненням указу про відставку може бути пов’язана зі спробами Кравченка запобігти цьому призначенню. Для нього життєво важливим є залишити після себе на чолі МВС лояльну до нього людину. Джерело “Поступу” також підтвердило інформацію, яку активно спростовує прес-служба МВС: Юрій Смірнов таки літав у Крим, де зараз відпочиває Президент Кучма. Однак, за словами цього джерела, в Криму Леоніда Кучму відвідав і Геннадій Москаль, начальник дніпропетровського УМВС, якого ще минулого тижня називали основним претендентом на місце Кравченка.

Проте список можливих наступників Кравченка не обмежується Смірновим і Москалем. Серед кандидатів називають і заступника Кравченка генерал-полковника Михайла Корнієнка, і депутата Віктора Короля, який раніше працював першим заступником голови ДПА.

До речі, призначення міністром Юрія Смірнова навряд чи заспокоїть опозицію. Деякі джерела твердять, що саме Смірнов віддавав накази про арешти студентів у Києві й координував дії міліції під час масових безпорядків 9 березня. У Верховній Раді Смірнов також має не надто добру репутацію: серед депутатів поширена думка, що він ігнорує парламент.

Стосовно ж подальшої долі Кравченка (якщо чутки про його відставку підтвердяться офіційно), то оглядачі припускають, що він може очолити новостворену структури в Адміністрації Президента, яка займатиметься чи то перевіркою, чи то організацією роботи в органах внутрішніх справ.

Учора ж іще одну гучну заяву зробив депутат Юрій Кармазін. За його словами, у відставку відправлений ще один власник голосу, дуже схожого на голоси на скандальній аудіоплівці майора Мельниченка, – глава Адміністрації Президента Володимир Литвин. На час підписання цього числа “Поступу” до друку ніхто не підтвердив цієї інформації. Не виключено, що таким чином опозиція, до якої належить Кармазін, просто намагається посіяти паніку у президентському таборі. Однак якщо заява Кармазіна буде підтвердженою, то це означатиме, що Президент Кучма залишився сам... І до звістки про ще одну відставку – тепер уже самого Президента – залишилося зовсім трохи...

А тому не дивно, що один із опитаних “Поступом” експертів, який побажав залишитися анонімним, припускає, що вся ця інформація про відставки може виявитися всього лише “качкою” – з метою прозондувати суспільну реакцію.

POSTUP - ПОСТУП
№44 (702),
20-21 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Таємнича відставка
·Андрій Шевченко залишає "Мілан"

ПОГЛЯД
·Фіаско Степана Сенчука
·Існуюча влада протримається лічені місяці?
·Суспільство де ти є?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Франківські ЖЕКи опиняться на лаві підсудних?
·Хочеш лежати в могилі? Плати за оренду землі
·Відкриється Українсько-Польський Університет
·КІЛЬКА СЛІВ
·Ситуація із захворюванням на кір залишається складною
·Тарифи на водопостачання можуть зрости
·Директор "Райдуги" обіцяє віддати борги

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Львів"яни невдоволені пасивністю НАТО
·З"явилися перші політв"язні

ПОСТУП З КРАЮ
·Урядово-парламентська торгівля портфелями
·Повінь уже забрала життя 8 осіб
·Лазаренко не став американцем
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Албанці - європейські таліби
·Болгарія виганяє російських дипломатів
·Таліби спокутують свою провину
·Канадські українці проти Кучми

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Україна - на межі дефолту
·Італійська поліція також б"є студентів
·Українська карамель в облозі
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Пристрасті за Аджані
·Переклад давніх віршів
·Астерікс і Латравіата
·Десять років тому помер Серж Генсбур

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ

СПОРТ-ПОСТУП
·Подвиги ветерана
·Львів готується до чемпіонату Європи
·Шевченко і Ребров знову забивають
·Велике "переселення народів" у Ванкувері
·І знову нічия з Києвом
·Переповнені трибуни не врятували "Карпати"
·Тропічна злива на фоні беззаперечної переваги "Феррарі"

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Вінні-Пуха продали Діснею
·Кілери моди