BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 17-18 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Сучасна Польща очима українського дипломата

РЕЦЕНЗІЯ

Володимир ПАВЛІВ

С. Герман “Обличчя сучасної Польщі. Так це сталося”, Аз-Арт 2001
Стало вже традицією серед дипломатів, що після закінчення свого терміну перебування у певній країні вони пишуть про неї книги: про політику, економіку, культуру, звичаї тощо.

Сергій Герман, перший секретар посольства України в РП, знає Польщу добре – цікавився нею ще як львівський журналіст, потім уже як дипломат працював у Гданську, Варшаві. Його книга становить симбіоз уважного спостерігача (дипломата) і людини, яка вміє описати свої спостереження (журналіста).
За останнє десятиліття наше уявлення про Польщу докорінно змінилося. У 80-х роках ми бачили на вулицях наших міст натовпи польських шоп-туристів, які вимітали з магазинів усе – від золота і побутових товарів і до продуктів і горілки. А ще з закордонних радіоголосів можна було щось дізнатися про страйки і “Солідарність”. У 90-х ситуація змінилася на всі 180 градусів: до Польщі потяглися натовпи українських торгашів, заробітчан, злочинців, а також стипендистів, докторантів, різного рівня урядовців і науковців. Навіть мешканці прикордонних регіонів почали їздити до Польщі по продукти харчування, бо там дешевше.

Першими, звичайно ж, потяглися галичани і волиняки, а вслід за ними вже й російськомовні мешканці східних, південних та центральних регіонів, які раніше й думати про це не хотіли, успадкувавши зверхність радянських чиновників – “куріца нє птіца – Польша нє заграніца”. Біда навчила.

Ті, хто їздив до Польщі більш-менш регулярно, бачили, як усе в цій країні міняється на очах. Як співав Висоцький, “поверить трудно – не верить глупо”.
Різкий контраст між погіршенням ситуації в Україні і покращанням ситуації у західного сусіда породжував цілий ряд запитань. Як це сталося? Як їм це вдається? Чому не вдається нам? Відповіді на ці запитання кожен знаходив різні (часто це залежало і від того, читав він місцеві газети – чи не читав).

Сергій Герман у своїй книзі намагається підказати відповіді на ці питання, в популярній формі розповісти пересічному українцеві про своє бачення того, що протягом останнього 10-ліття відбувалося у Польщі. Автор майже не проводить паралелей із ситуацією в Україні, але вони аж просяться самі. Як кажуть, хто має очі, нехай бачить.

Відповіді на запитання: “А що ж сталося у Польщі наприкінці 20-го століття?” – намагаються дати дослідники в усьому світі. Про це пишеться і ще будуть писатися десятки книг і сотні розвідок. Тому годі сподіватися від книжки на 100 сторінок відповіді на всі запитання, глибинний аналізів політичних, економічних чи історичних процесів. Це швидше тезовий виклад короткої історії останнього десятиліття. Белетризована форма робить з нього цікаве, а часом і захоплююче чтиво. Форма трьох портретів основних осіб сьогоднішньої політичної сцени дає можливість глянути – від конкретного до загального – на три основні нурти польського політичного життя: новітній лівий, консервативно-правий і ліберальний.

Портрет Лешека Бальцеровича – “батька польських реформ”, віце-прем’єра і міністра фінансів у кількох урядах, донедавна голови правоцентристської партії “Унія Свободи”, а зараз керівника Національного банку Польщі – це розповідь про польське “економічне чудо” і, водночас, – про становлення польського лібералізму.

Портрет Олександра Кваснєвського – президента Польщі вже в другому терміні, представника лівих сил – це спроба показати не лише те, як зуміла трансформуватися частина членів колишньої Об’єднаної робітничої партії Польщі (PZPR), але й який шлях становлення пройшла сучасна польська соціал-демократія, яка нині тішиться підтримкою майже половини виборців.

Портрет Мар’яна Кшаклевського – лідера профспілки “Солідарність” після Валенси, донедавна ще керівника блоку правих і правоцентристських сил “Виборча Акція Солідарність” – це розповідь про стежки, на яких опинилися польські праві та профспілки після розпаду єдиного антикомуністичного блоку.
Про те, що ці “стежки” були далеко не простими, свідчить факт відсутності окремого портрета колишнього легендарного лідера “Солідарності” і першого некомуністичного президента Польщі – Леха Валенси. Він ще раніше практично зникнув із політичної сцени, тому його портретові не вистачало б актуальних фарб.

Передмову до книжки написав посол України в РП Дмитро Павличко. В ній, зокрема, пан Павличко зазначає: “Три найголовніші актори на політичній сцені сучасної Польщі – Бальцерович, Кваснєвський і Кшаклєвський – обрисовані в книжці Сергія Германа не просто як діячі, які обирають певну ідеологію, але і як живі люди, яким доводиться розплачуватися за помилки, переживати епізод за епізодом свої вдалі й невдалі кроки. Книжка читається з цікавістю, майже як художня оповідь, бо в ній розгортаються біографії одиниць на тлі широких соціальних і політичних подій”.

Очевидним є також і те, що в авторові перемогло дипломатичне начало над журналістським, оскільки в жодному з портретів практично немає “чорних барв”. З цим не погодився б, мабуть, польський читач, але ця книга призначена для читача українського, та й ставить вона перед собою інше завдання – на мою думку, значно важливіше. Розповідь про трьох лідерів політичного життя Польщі ведеться в контексті розвитку суспільства і держави. “Ця держава існує для нас, а не ми для держави”, – впевнено заявляють поляки. І чи не в цьому короткому твердженні знаходимо відповідь на запитання, чому одним народам вдається так багато, а іншим – так мало?” – визначає суть книги сам її автор.

POSTUP - ПОСТУП
№43 (701),
17-18 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Генпрокуратура бавиться в "зіпсутий телефон"
·Викрадений літак узяли штурмом

ПОГЛЯД
·Пікети та страйки завадять візиту Папи Римського?
·Кендзьор хоче виключити Чорновола з Руху
·МЕНІ СОРОМНО

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Із закриттям шахт на Львівщині поспішати не варто
·Енергетики України та США зустрічалися у Львові
·Всенародний рух України продовжує "бомжувати"
·КІЛЬКА СЛІВ
·У Львові з"явилося Дерево правди
·Фах медика можуть здобути і люди з вадами слуху
·Впродовж семи годин люди блокували залізницю

ПОСТУП З КРАЮ
·ПОЛІТЧУТКИ
·КРАЄВИД
·Є жертви серед представників УНА-УНСО?
·Польська інтрига Леоніда Даниловича
·Генпрокуратура бавиться в "зіпсутий телефон"

ПОСТУП У СВІТ
·Лукашенко готує собі перемогу
·Фіделя Кастро висунули на Нобелівську премію
·Викрадений чеченцями літак узяли штурмом
·На Балканах американців поменшає
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Пастеризоване молоко - небезпечне
·Генетики радять майбутнім батькам
·Секрет здорового життя "івановців"
·Шум у вухах - проблеми із кровообігом
·Мозольний діагноз

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Останню гарячку станції остудить океан
·Мобільні телефони - поза етикетом
·Чи знайдуть бронтозавра?
·Вікно із собачої сечі
·Як стати "людиною дощу"?

ДОСЛІДЖЕННЯ ПОСТУПУ
·У грудні нас мають переписати

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Українські "магазини" - перші кроки
·Сучасна Польща очима українського дипломата
·Книга маразмів України

АРТ-ПОСТУП
·Львівський художник Роман Романишин: Реальна Японія інша, ніж на репродукціях
·Це наш нестаріючий Львів...
·Кажани на горищі
·ФЕСТИВАЛЬ "ПЕРЛИНИ СЕЗОНУ"
·УТОЧНЕННЯ

СПОРТ-ПОСТУП
·Василь Іванчук у Монако
·У півфіналі - баски та каталонці
·Формула-1: у новому тисячолітті - нове покоління
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Сендвіч