BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 17-18 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Польська інтрига Леоніда Даниловича

Леонід Кучма пообіцяв Александрові Кваснєвському почати переговори з опозицією, але тільки з комуністичною

ПІДСУМКИ ВІЗИТУ

Дмитро ЯЦЕНКО

Зустріч глави української держави Леоніда Кучми з польським президентом Александром Кваснєвським не розставила всіх крапок над “і”. Кучма заявив, що розмовлятиме лише з опозицією, яка дотримується правових норм, а не з “фашистами”. А тому намагання Александра Кваснєвського стати посередником під час майбутнього “круглого столу” між Президентом України та українською опозицією виявилися даремними.

Нагадаємо, що напередодні візиту Кучми Александр Кваснєвський зустрічався з делегацією української опозиції й пообіцяв її членам передати Леонідові Даниловичу три умови: розпочати діалог з опозицією, досягнути порозуміння зі суспільними елітами і дати політичний імпульс для економічних реформ в Україні. Однак Леонід Кучма назвав найбільш впливовою українською опозицією Комуністичну партію: мовляв, вони мають стійкий електорат 25-30%, із яким слід рахуватися. Решта опозиційних сил, на думку Леоніда Кучми, прагнуть реваншу, не чекаючи наступних виборів: “Якщо ці сили йдуть на Адміністрацію Президента з пляшками з запалювальною рідиною, скажіть, будь ласка, це – опозиція?” – риторично запитав український Гарант. Ось у цьому і полягає марність польської зустрічі, адже серед опозиційних візитерів Кваснєвського представників Компартії не було... Зрештою, сама КПУ не вимагала від Кучми необхідності сісти за стіл переговорів.

До зустрічі президент Польщі обіцяв Леонідові Кучмі символічний подарунок – “круглий стіл” зі свого кабінету для переговорів із опозицією, проте якби це сталося, то Леонід Данилович мусив би розпиляти цей стіл навпіл, щоби за нього могли сісти лише комуністи. Таким чином, можна говорити, що в політичній свідомості українського Президента сталася чергова трансформація.
Доречно нагадати, що гасла періоду останньої виборчої кампанії Леоніда Кучми 1999 року звучали так: або Кучма, або “червона загроза”. Але тепер із комуністами варто поговорити – і зробити з них друзів нинішньої влади, аби Захід побачив: діалог з опозицією відбувається, тож які можуть бути претензії? Крім того, український Президент заспокоїв Кваснєвського ще й тим, що пообіцяв вести переговори лише з тою опозицією, яка підтримує європейський вибір України. Таку позицію Кучми один із некомуністичних опозиціонерів Анатолій Матвієнко назвав інтригою, оскільки під час зустрічі президентів у Казімєжі в Києві комуністи провели масові акції протесту за створення союзу України, Росії та Білорусі, і це, за словами лідера “Собору”, ініційоване з відома Адміністрації Президента.

Вибіркову позицію українського Президента щодо переговорів з опозицією політолог Володимир Полохало розцінив так, що Кучма “слухав Кваснєвського одним вухом”: “Другим він сприймає сигнали частини своїх радників, які заохочують його до ще більших репресій проти опозиції. Кучма, який вихований в радянській культурі, ще не готовий до сприйняття європейських цінностей – і так само не готовий до використання дуже цінного польського досвіду”. Саме 12 років тому Польща пережила протистояння між комуністичною владою та опозицією, яке завершилося мирною передачею влади. Дійсно, Леонід Кучма не вважає Форум національного порятунку конструктивною опозицією лише тому, що це об’єднання бажає зміни конституційного ладу. Учора, щоправда, стало відомо, що Кучма готовий до переговорів із ФНП, однак спочатку ця організація повинна зареєструватися у Міністерстві юстиції. У свою чергу, представники ФНП вважають, що діалог має початися лише після відставки міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка.

Очевидно, що оцінка візиту відбуватиметься і в найближчі дні. Однак уже вчора заступник глави Адміністрації Президента Анатолій Орел заявив на брифінгу, що президенти Польщі, Франції, а також канцлер ФРН висловили підтримку главі української держави Леоніду Кучмі у політичній ситуації, що склалася в Україні. Водночас, за його словами, керівники цих держав занепокоєні політичними проблемами в Україні, у тому числі й загрозою подальшому розвитку демократії. “Оцінки діям Кучми під час подій 9 березня президент Польщі не давав”, – зауважив Анатолій Орел.

У той же час, екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк заявив, що питання розвитку двосторонніх відносин під час останніх зустрічей Президента України Леоніда Кучми зі стратегічними партнерами відійшли на другий план, поступившись місцем спробам залагодити на міжнародному рівні внутрішньополітичні проблеми, пов’язані з політичною кризою в Україні.

Зрештою, на увагу Кваснєвського до українських проблем впливає і геополітичний чинник: небезпечне зближення Києва з Москвою, що відбувається останнім часом, є дуже неприємним для Польщі, яка бажає мати під боком не державу-сателіта Росії, а незалежну, сильну і демократичну Україну.

POSTUP - ПОСТУП
№43 (701),
17-18 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Генпрокуратура бавиться в "зіпсутий телефон"
·Викрадений літак узяли штурмом

ПОГЛЯД
·Пікети та страйки завадять візиту Папи Римського?
·Кендзьор хоче виключити Чорновола з Руху
·МЕНІ СОРОМНО

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Із закриттям шахт на Львівщині поспішати не варто
·Енергетики України та США зустрічалися у Львові
·Всенародний рух України продовжує "бомжувати"
·КІЛЬКА СЛІВ
·У Львові з"явилося Дерево правди
·Фах медика можуть здобути і люди з вадами слуху
·Впродовж семи годин люди блокували залізницю

ПОСТУП З КРАЮ
·ПОЛІТЧУТКИ
·КРАЄВИД
·Є жертви серед представників УНА-УНСО?
·Польська інтрига Леоніда Даниловича
·Генпрокуратура бавиться в "зіпсутий телефон"

ПОСТУП У СВІТ
·Лукашенко готує собі перемогу
·Фіделя Кастро висунули на Нобелівську премію
·Викрадений чеченцями літак узяли штурмом
·На Балканах американців поменшає
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Пастеризоване молоко - небезпечне
·Генетики радять майбутнім батькам
·Секрет здорового життя "івановців"
·Шум у вухах - проблеми із кровообігом
·Мозольний діагноз

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Останню гарячку станції остудить океан
·Мобільні телефони - поза етикетом
·Чи знайдуть бронтозавра?
·Вікно із собачої сечі
·Як стати "людиною дощу"?

ДОСЛІДЖЕННЯ ПОСТУПУ
·У грудні нас мають переписати

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Українські "магазини" - перші кроки
·Сучасна Польща очима українського дипломата
·Книга маразмів України

АРТ-ПОСТУП
·Львівський художник Роман Романишин: Реальна Японія інша, ніж на репродукціях
·Це наш нестаріючий Львів...
·Кажани на горищі
·ФЕСТИВАЛЬ "ПЕРЛИНИ СЕЗОНУ"
·УТОЧНЕННЯ

СПОРТ-ПОСТУП
·Василь Іванчук у Монако
·У півфіналі - баски та каталонці
·Формула-1: у новому тисячолітті - нове покоління
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Сендвіч