BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 16 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Прощання із Романом Федорівим

ВТРАТА

Його назвали Романом, бо народився 1 грудня. Упродовж сімдесятирічного земного шляху не раз переконувався, що смерть не могла досягнути його, бо її обдурили ще на початку: мати, у якої померло 11 дітей, аби охрестити Романа, передала батькові немовля через вікно, а не через поріг,– давній обряд, який побутував у Братківцях, що на Тисменщині. Відчував: гуцульські ритуали таки оберігають його життя, що б часом не траплялося.

Щоправда, мав один забобон. Боявся ставити крапку в кінці свого чергового твору, не розпочавши іншого. А всі дивувалися з його працездатності. Хоч, можливо, це легенда. Один із тих міфів, які він, невтомний оповідач, умів вигадувати краще за будь-кого з міфотворців. Та й згадати мав що! Після завершення навчання на факультеті журналістики Львівського університету ім. Ів. Франка працював у республіканській періодиці, отож здобув життєвий досвід, якого б вистачило не на одного.

Відзначався даром не тільки історичного белетриста чи публіциста, а й цікавого співбесідника. Свої розповіді супроводжував неперевершеною мімікою й артистичним жестикулюванням. Міг розрядити будь-яку напружену атмосферу заливистим щирим сміхом, а міг, як треба, і кресати перуни, стрясаючи розкішною гривою сивого волосся. Недарма такі постаті називають олімпійськими...

У суспільній свідомості вже від шістдесятих років здобув опінію класика української літератури (до останнього десятиліття до цього формулювання ще додавали – “радянської”). Утім, будучи належним державній Системі, автор книжок “Жбан вина”, “Отчий світильник”, “Кам’яне поле”, “Ворожба людська”, Турецький міст”, “Танець Чугайстра”, “Плуг у борозні” свої письменницькі орієнтири вбачав таки у НАЦІОНАЛЬНОМУ.

Щоправда канонізований “визначний український письменник” вельми сумнівався, чи колеги по перу спромоглися бодай перечитати його доробок (тому дуже шанував Ігоря Калинця – як світлий виняток).

Писали про нього багато, однак чи так само читали? Утім на визнання це не впливало: за роман “Єрусалим на горах” 1995 року письменник Роман Федорів отримав державну премію України імені Т. Шевченка. А мав же іще премії ім. А. Головка, М. Горького, Фонду родини Антоновичів. Були й переклади його творів “мовами народів світу”...

Відколи 1967 року очолив редакцію журналу “Жовтень” ( тепер “Дзвін”), упродовж більш як тридцяти років незмінно обіймав посаду головного редактора. На ній пережив і небувалий пік найвищих тиражів “Дзвона” у 1990-1993 рр., і ту сумнозвісну кризу, загальну для всієї книговидавничої й журнальної справи. Завжди непокоївся наступником, котрому міг би полишити “Дзвін”...

Завдяки “потеплінню” у суспільному житті перед останньою декадою минулого століття і персональній впливовості зміг відновити видавництво “Червона Калини”, засноване 1922 р., і журналу “Літопис Червоної Калини”, що продовжив традицію видання, започаткованого 1929 р. Подвижницькою була його праця над формуванням бібліотеки “Червоної Калини”, де побачило світ понад 60 книжок, зокрема і його історичні романи. Останні із них “Чорна свіча від Їлени”, “Житіє ізографа Штефана”, “Чудо святого Георгія о зміє” й “Палиця для прокажених” торкалися усіх його облюбованих тем: історії, героя й народу, митця і замовника, кохання й ненависті, самозречення й зради, життя і смерті.

Ніколи не декларував себе нонконформістом. Тяжів до простої народної мудрості. Окрім творчої роботи, сповняв і громадські обов’язки. Був членом Президії Національної спілки письменників України, депутатом Верховної ради СРСР двох скликань, зокрема і того історично останнього... По суті як громадський, державний, культурний діяч і номенклатурна одиниця відставки не мав. Був ангажований державою до останніх днів. Система, не без його власної згоди, використовувала його як бренд. А він, доостанку віддаючись роботі, вважав, що митцеві це завадити не може, адже не раз мав змогу насправді пересвідчитися, який авторитет має його ім’я.

Життєлюбність не зраджувала його до останнього дня. Здається, тільки нещодавно спілкувався із художниками на відкритті Шевченківської виставки в Палаці мистецтв. Задається, тільки вчора після зйомок у документальному фільмі Ярослава Сватка, сміючись поспішав з редакції до... коханої дружини.
Здається, ось ще тільки вчора, радіючи весняному теплу, він купував із своєю Ольгою насіння, – це ж скоро треба вже сіяти, а робота в саду завжди приносила йому справжню втіху! Здається, тільки вчора...

Але 14 березня раптовий поширений інфаркт зупинив серце Письменника назавжди...

Сьогодні парох церкви с. Кривчиць, де останні роки мешкав Роман Федорів з дружиною, відслужить панахиду за упокій його душі. Від 10 до 13 години труна із тілом покійного буде встановлена для прощання у Національному музеї на проспекті Свободи, 20. Останній спочинок Роман Федорів знайде завтра на Личаківському цвинтарі – некрополі визначних діячів української культури. Вічная йому пам’ять.

POSTUP - ПОСТУП
№42 (700),
16 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Журналістських посвідчень на всіх не вистачить

ПОГЛЯД
·Вони повернулися!
·"Деяким міліціонерам подобалося бити студентів..."
·НЕАНДЕРТАЛЬЦІ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Звіт про роботу виконкому публікувати не поспішають
·Озброєний напад у військовій частині
·У міліції - чергові кадрові зміни
·КІЛЬКА СЛІВ
·Київські та львівські кунівці з"ясовують стосунки
·Протестуючи, люди перекрили залізничний рух
·Медики готуються до приїзду Папи

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·За кулісами конкурсів
·SOS! Неякісні продукти!

ПОСТУП З КРАЮ
·Три горішки для Кучми
·Президент став філологом року
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Чеченці викрали російський літак
·Нова громадянська війна на Балканах
·Педофілам - бій!
·На Шеварднадзе готується замах?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Акції бувають різними...
·Подарунок українській Незалежності
·Хто у світі "найкрутіший"?
·ЕКОНОВИНИ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Вони платять за вступ
·Чого треба у нас мормонам?
·І на тім рушничкові...

АРТ-ПОСТУП
·ОГОЛОШЕННЯ - ПОЗА МЕЖАМИ ЖАНРУ
·Прощання із Романом Федорівим
·А як би ти змінив світ картинами?

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Весна... Час на техогляд
·Хто врятує Daimler Chrysler від долі Daewoo
·Автопригода з історією

СПОРТ-ПОСТУП
·Україна знову опустилася на дві сходинки у рейтингу ФІФА
·Іспанія та Англія - плюс чемпіони Німеччини та Туреччини
·Хаджи погрожує залишити великий футбол
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·АВВА зробить мюзикл
·Плеєр