BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 16 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

І на тім рушничкові...

Життя і доля Ярослави Заневчик-Менкуш

ГЕРОЇНЯ

Ганна СТОЦЬКА

Кажуть, що феномен постає з любові. А митець народжується тоді, коли душа починає сприймати красу. Талант, як і душа, не має віку...

І в усьому цьому я ще раз переконалася, коли побувала на персональній виставці творчих робіт 78-літньої Ярослави Заневчик, котрі зараз експонуються в Музеї народної архітектури та побуту у Львові.

Веселковий народний одяг – свити, кептарі, суконки, такі різні за стилем, рисунком, манерою виконання, вишиті рушники, блузки, подушки, мережки...

Можна уявити, що створила це чудо-мистецтво тендітна, лагідна, з добрим, погідним поглядом жінка. Так воно і є. Яскравий талант – це одне крило Ярослави Заневчик. А друге – це її життя, устелене колючим терням, що лягає червоними і чорними нитками на полотні. Це шлях жінки, сповнений боротьби і праці, краси і муки.

Вона прийшла на світ у лютому. Кажуть, що зимові діти найзагартованіші. Не знаю, чи готували добрі пустомитівські ґазди Менкуші малу Славцю до великих життєвих випробувань. Але вже змалку дбали, аби дівчинку післати за великі на той час гроші до Львова в українську школу ім. Б. Грінченка, а потім на науку до професійної школи в організації “Сокіл-Батько”, де вчили і кравецтва.

А ще – батько був активним діячем місцевої “Просвіти”, мати чудово вишивала, гаптувала, шила. В хаті панував дух українства. Він і привів вісімнадцятирічну Ярославу до організації Українських націоналістів. А в 20 років вона вже організувала й очолила жіночу сітку ОУН-УПА в Городоцькому районі. Там і познайомилася з повітовим провідником ОУН Іваном Білим. Поєднали свої долі. На гроші, котрі їм дали на весіллі, купили зброю і на третій день пішли в ліс.

Щастя було недовгим. У вересні 1944-го сталася одна із тисяч українських трагедій. Невеличке село Сайки, що в Миколаївському районі, оточили три енкаведистські загони. Тоді загинуло шістнадцять хлопців, серед них – Іван Білий. Ярослава ж залишилася з дитям під серцем і стала вдовою на довгих двадцять років.

Як вона вижила? Як через два місяці після героїчної смерті чоловіка народила дитину? Про це можна розповідати окремо і довго.

Переховувалася деякий час у тітки Ксені у Львові, котра не мала власних дітей і з радістю прийняла маленьку Галинку. Так назвала Ярослава Менкуш свою донечку, бо це було її підпільне “псевдо” – “Галина”. Невдовзі Галина стала називати тітку Ксенію матір’ю. Ярослава ж пішла у підпілля. За нею шукали, про неї розпитували. Вона рідко навідувалася до тітки Ксені і на своє вже дванадцятирічне дівча дивилася крізь щілину у дверях.

Та чи могло це довго витримати серце матері? І ось одного дня року 1956-го прийшла “пані Маруся”, так вона назвалася для Галинки, і почали вони читати “Наймичку” Шевченка. А як дочитали, зібрала Ярослава всю свою мужність і призналася, що вона – її мати. Яке ж то було щастя, коли Галинине личко засвітилося радістю.

Переховувалася далі, тітка приносила замовлення від людей і вона шила, вишивала. Кожна її робота була витвором мистецтва, зразком рукотворної краси. Влаштувалася навіть у Будинок мод швачкою, а потім і модельєркою.

Галинка вчиться в музичній школі, має гарний голос, поступає до консерваторії. Здається, життя входило в норму, ось тільки прописки у неї не було...

Та одного прекрасного дня прийшов до Ярослави Менкуш її знайомий – Іван і попросив передрукувати на машинці деякі матеріали. Вона знала, чим це загрожує. Передрукувала. Обшук. Ярославу Менкуш засуджують на два з половиною роки, Івана Геля – на три. Мордовія. Явас. Столиця “архіпелагу” концтаборів.

І знову повернулися до Львова. І знову нема роботи. І знову нема прописки. Переслідування.

...Минуло вже понад 30 років відтоді, як за кордоном, а точніше, в Парижі вийшла книжка В’ячеслава Чорновола “Лихо з розуму” з підзаголовком “Портрети двадцяти... злочинців”. Після того В’ячеслав Чорновіл надовго “загримів” у брежнєвські табори, а вже в роки незалежності за цю ж книжку отримав Шевченківську премію. Так ось серед тих двадцяти “злочинців”, про яких розповідав Чорновіл, було три жінки. Серед них – Ярослава Менкуш.

Як же склалося подальше життя пані Ярослави?

Пані Ярослава виходить заміж за чоловіка, який приносив їй у тюрму передачі, чекав її з табору. Вона ж стає матір’ю двох його діток. І тепер уже має прізвище Заневчик. Вона й надалі залишається активною. Вона заводить стосунки з Оксаною Мешко, Аллою Горською, тим же В’ячеславом Чорноволом.

Вона бореться далі, навіть з допомогою мистецтва. Дисидентка і правозахисниця Оксана Мешко допомагає Ярославі стати відомою художницею-майстринею народного одягу. 12 разів її роботи відзначають нагородами на різних виставках.

А ось методист Львівського будинку народної творчості Блаватний влаштовує тут же, в Шевченківському гаї, у залі, де зараз експонуються її роботи, персональну виставку мистецьких виробів, кожен з яких є яскравим спалахом таланту Ярослави.

Якийсь молодий наївний журналіст пише захоплений репортаж про виставку і Ярославу. Звичайно ж, у КДБ забили на сполох. Виставку терміново закрили, Блаватного звільнили з роботи, не дали допрацювати до пенсії чотири місяці.
А для Ярослави Заневчик почався новий етап переслідувань. Та й не тільки для неї, але тепер уже і для дочки – Галини Менкуш – однієї з найталановитіших артисток у хорі імені Григорія Верьовки, відтак – в “Укрконцерті”. Вона ж – відома бандуристка, кобзарка. Але як тільки артистичні колективи виїжджали за кордон, Галину Менкуш завжди викреслювали зі списків.

Слава Богу, минулося. Сьогодні Галина Менкуш – заслужена артистка України, дійсний член Академії мистецтв, одна з найяскравіших зірок на небосхилі української культури.

А мати? А мати теж дочекалася волі. І сьогодні розквітає її талант. Вона, 78-річна, бере в руки голку, нитку і на полотні творить диво.

Тіла зотліють, держави згинуть, може, й цілий світ спалахне, як оберемок сухого хмизу, але останніми іскрами, що просяють над віковічним мороком, будуть творіння рук людських.

Цілий рік Ярослава Заневчик пробула в Канаді, мала там 26 персональних виставок. А незабаром ця львівська персональна виставка творчих робіт Ярослави Заневчик буде експонуватися у Києві. Так що поспішіть, виберіть годину-дві часу і підіть на виставку-зустріч з Ярославою Заневчик. Може, стрепенеться душа ваша. Бо не вмерла ж вона. Не могла вмерти.

А як же громадська робота, громадянська позиція? Ярославу Заневчик важко застати вдома. Вона у Спілці політв’язнів, Братстві воїнів УПА, Союзі Українок, Лізі Українських жінок. Щодень постійна праця, рух. Вона таки дочекалася часу, який потребує її душі, її таланту, її громадської активності. Тож усі квіти – до ніг цієї великої Українки!

POSTUP - ПОСТУП
№42 (700),
16 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Журналістських посвідчень на всіх не вистачить

ПОГЛЯД
·Вони повернулися!
·"Деяким міліціонерам подобалося бити студентів..."
·НЕАНДЕРТАЛЬЦІ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Звіт про роботу виконкому публікувати не поспішають
·Озброєний напад у військовій частині
·У міліції - чергові кадрові зміни
·КІЛЬКА СЛІВ
·Київські та львівські кунівці з"ясовують стосунки
·Протестуючи, люди перекрили залізничний рух
·Медики готуються до приїзду Папи

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·За кулісами конкурсів
·SOS! Неякісні продукти!

ПОСТУП З КРАЮ
·Три горішки для Кучми
·Президент став філологом року
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Чеченці викрали російський літак
·Нова громадянська війна на Балканах
·Педофілам - бій!
·На Шеварднадзе готується замах?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Акції бувають різними...
·Подарунок українській Незалежності
·Хто у світі "найкрутіший"?
·ЕКОНОВИНИ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Вони платять за вступ
·Чого треба у нас мормонам?
·І на тім рушничкові...

АРТ-ПОСТУП
·ОГОЛОШЕННЯ - ПОЗА МЕЖАМИ ЖАНРУ
·Прощання із Романом Федорівим
·А як би ти змінив світ картинами?

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Весна... Час на техогляд
·Хто врятує Daimler Chrysler від долі Daewoo
·Автопригода з історією

СПОРТ-ПОСТУП
·Україна знову опустилася на дві сходинки у рейтингу ФІФА
·Іспанія та Англія - плюс чемпіони Німеччини та Туреччини
·Хаджи погрожує залишити великий футбол
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·АВВА зробить мюзикл
·Плеєр