BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 16 БЕРЕЗНЯ 2001 року |

Нова громадянська війна на Балканах

МАКЕДОНІЯ

Святослав ЦЕГОЛКО

На Балканах – знову неспокій. Тепер погляди світових телекамер прикуті до маленької Македонії, ситуацію в якій упродовж останніх двох місяців нагнітають етнічні албанці. Більшість країн Європейського Союзу, а також Сполучені Штати реагують на фактичний початок громадянської війни в Македонії мляво, а Болгарія та Греція попереджають, що напруження може виникнути й на їхніх територіях.

У четвер уряд Македонії обговорював можливість введення в країні надзвичайного стану. На момент верстання газети ще не було відомо, чи офіційний Скоп’є прийняв відповідне рішення. Серед можливих кроків уряду – повне закриття всіх кордонів країни, а також загальна мобілізація. Усіх резервістів військові вже викликали до війська. Проте навряд чи застосування армії у цій ситуації буде ефективним, хоча б зважаючи на той факт, що чисельність її – всього 12 тисяч осіб. Паростки громадянської війни з’явилися ще в селищі Танушевці, яке македонські військові заблокували танками й понад два тижні утримували в облозі, заявляючи, що там переховуються албанські польові командири. Проте на початку тижня частині албанців вдалося вибратися з оточення. Ескалація конфлікту відбулася в той час, коли в демілітаризованій зоні на сербсько-косовському та на косовсько-македонському кордонах з’явилися югославські війська. Дозвіл на це дав Північноатлантичний альянс, переконавшись, що через неконтрольовану буферну зону албанці провозять зброю та наркотики.

У середу македонське державне радіо повідомило, що в країні почалася громадянська війна. Того ж дня у другому за величиною місті країни Тетово точилися перестрілки. Усе почалося, як повідомляють інформаційні агентства, під час мітингу прихильників албанських бойовиків. У мітингу брали участь майже п’ять тисяч осіб, які криками привітали постріли з боку гір. Того дні у місті пролилася кров. Один албанець загинув. Як сказав прем’єр-міністр країни Любчо Георгієвскі, албанця вбив албанський снайпер. Очевидно, помилково. Під час зіткнень албанських демонстрантів з поліцією поранення отримали 15 поліцейських. Є поранені і серед самих демонстрантів. Стрілянина повторилася також і в четвер, як повідомив кореспондент CNN, більшість тетівських магазинів і ресторанів закрито, на вулицях – багато поліцейських. “Вулиці опустіли, і пострілів майже не чутно. Жителі зачинилися в будинках і з тривогою чекають настання наступного дня. Багато хто з городян вже спакувався і готовий будь-якої хвилини покинути Тетово”.

Ситуація викликає таке занепокоєння через те, що вперше бойовики отримали широку підтримку від населення. Самі представники Визвольної армії Косово кажуть, що воюють за рівні для албанського населення права в Македонії (албанці становлять понад чверть населення Македонії), але навряд чи їх вимоги про прямі переговори з македонським урядом можуть бути почуті, бо в нього і так входять представники основних албанських партій. Четверо албанців мають міністерські портфелі. Лідери основних албанських партій – при тому, що не тільки вони входять у коаліцію, – вже засудили насильницькі методи бойовиків.

Громадянська війна може, як вогонь, перекинутися й на сусідів Македонії – Грецію та Болгарію, де є 500 тисяч і 200 тисяч етнічних албанців відповідно. Якщо міжнародна спільнота й далі вичікуватиме зі своїми діями, то на Балканах знову будуть етнічні чистки та громадянські війни.

POSTUP - ПОСТУП
№42 (700),
16 БЕРЕЗНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Журналістських посвідчень на всіх не вистачить

ПОГЛЯД
·Вони повернулися!
·"Деяким міліціонерам подобалося бити студентів..."
·НЕАНДЕРТАЛЬЦІ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Звіт про роботу виконкому публікувати не поспішають
·Озброєний напад у військовій частині
·У міліції - чергові кадрові зміни
·КІЛЬКА СЛІВ
·Київські та львівські кунівці з"ясовують стосунки
·Протестуючи, люди перекрили залізничний рух
·Медики готуються до приїзду Папи

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·За кулісами конкурсів
·SOS! Неякісні продукти!

ПОСТУП З КРАЮ
·Три горішки для Кучми
·Президент став філологом року
·КРАЙ

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Чеченці викрали російський літак
·Нова громадянська війна на Балканах
·Педофілам - бій!
·На Шеварднадзе готується замах?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Акції бувають різними...
·Подарунок українській Незалежності
·Хто у світі "найкрутіший"?
·ЕКОНОВИНИ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Вони платять за вступ
·Чого треба у нас мормонам?
·І на тім рушничкові...

АРТ-ПОСТУП
·ОГОЛОШЕННЯ - ПОЗА МЕЖАМИ ЖАНРУ
·Прощання із Романом Федорівим
·А як би ти змінив світ картинами?

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Весна... Час на техогляд
·Хто врятує Daimler Chrysler від долі Daewoo
·Автопригода з історією

СПОРТ-ПОСТУП
·Україна знову опустилася на дві сходинки у рейтингу ФІФА
·Іспанія та Англія - плюс чемпіони Німеччини та Туреччини
·Хаджи погрожує залишити великий футбол
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·АВВА зробить мюзикл
·Плеєр