BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Американський суддя заблокував компенсації

OSTARBEITER

Любко ПЕТРЕНКО, Кьольн

Неприємна звістка як холодним рядном накрила минулого тижня тих наших співвітчизників, які терпеливо очікують виплат компенсацій за примусову працю на III Рейх. Рішення окружного суду в Нью-Йорку про задоволення позову жертв націонал-соціалізму до німецьких підприємств на довгий час заблокує виплати компенсацій остарбайтерам.

Той, хто уважно стежить за справами, пов’язаними з відшкодуваннями колишнім остарбайтерам і в’язням німецьких концтаборів, щораз більше утверджується в переконанні, що Німеччина й Америка ніби навмисне грають вар’ята, затягуючи виплати, аби лише гроші не потрапили до мешканців Центральної та Східної Європи.

Багато хто підозрює, що німці чекають, коли питання відпаде саме собою, тобто поки остарбайтери, а їм уже далеко за 70, самі не повимирають. Але це – помилкова думка. Як пояснив уповноважений уряду Німеччини з питань відшкодувань Отто фон Лямбсдорф, “Зволікання з початком виплат не дозволить зекономити гроші. Адже виплати з фонду належать усім, хто був живим до 14 лютого 1999 року. Саме в цей день було ухвалено рішення про створення фонду. За тих, хто вмер після цієї дати, гроші отримають спадкоємці”.

Тобто гроші нібито ніде й не подінуться, але де ж вони, у бісової матері, є? Давайте собі пригадаємо, як розвивалися події у річній ретроспективі. Отже на початку року фонд “Пам’ять, відповідальність, майбутнє”, який повинен займатися виплатами компенсацій, завершує всі формальні процедури, пов’язані зі своїм створенням. На його рахунок мають надійти 5 мільярдів – від федерального німецького уряду й стільки ж – від німецьких підприємств. Уряд, треба віддати йому належне, виконав свої фінансові зобов’язання без зайвих зволікань. Окрилені таким успіхом, представники фонду відразу ж почали розсипатися обіцянками, що до кінця 2000 року всі остарбайтери отримають належні їм грошенята.

Зарано втішилися: німецькі бізнесмени не бачили особливої необхідності, аби розлучатися зі своїми мільйонами заради примарної історичної справедливості. Суто моральне виправдання своєї байдужості вони вбачали, зокрема, в тому, що Німеччина й так заплатила світові анексіями та контрибуціями. Окрім того, ФРН ще до об’єднання виплатила у вигляді різноманітних компенсацій за злочини нацизму близько 100 мільярдів марок.

Але головним гальмом на шляху виплат із боку підприємців були законодавчі недоробки. Німецько-американські переговори про юридичні гарантії для німецьких підприємців тривали кілька місяців. Справа стосувалася того, аби американські суди всі позови від ображених німецькими націонал-соціалістами переадресовували до фонду “Пам’ять, відповідальність, майбутнє”. У липні минулого року переговори завершилися досить непевною угодою, в якій, грубо кажучи, йшлося про те, що американський уряд – хоч він і не в змозі тиснути на незалежні суди (основу демократичної системи) – нібито пильнуватиме за тим, щоб позови з вимогами компенсацій відхилялися. Що ж, краще щось, аніж нічого.
Тож лише 12 серпня 2000 року бундестаг ухвалив закон про діяльність фонду “Пам’ять, відповідальність, майбутнє”. Грошовиті німецькі промислові монстри, скрегочучи зубами, почали все ж таки віддавати свої гроші. Знову успіх, знову оптимістичні заяви, знову надія для остарбайтерів... Але зненацька процес зашкутильгав, а на цифрі 3,6 мільярда марок і взагалі загальмував. Вольфґанґ Гібовскі – представник фонду, який відповідає саме за підприємницьку частину наповнення рахунку, – пояснив це лихо так: “Практично всі концерни вже внесли до каси фонду належні суми. Справа тепер за середнім бізнесом – а це приблизно 10 тисяч фірм, оборот яких досягає 250 мільйонів марок. Керують цими фірмами здебільшого їхні ж власники, для яких кошти фірми – це їхні власні гроші. Важко змусити їх розлучитися з грошима, апелюючи до моральності”.

І що його далі робити? Відповіді не знає ніхто. Уже публікувалася маса найрізноманітніших заяв і закликів – від німецьких інтелектуалів, від партій і митців тощо. Була навіть спроба окремих осіб зібрати пожертвування від німецьких громадян (зайве казати, що сума вийшла доволі мізерна). Самі підприємці на апеляції до сумління дають дуже чітку відповідь: американська сторона не забезпечила судового імунітету, тож де гарантія, що й після переказу грошей до фонду якийсь американський суд не винесе рішення про відшкодування окремій особі від конкретного підприємства? І ця подія не змусила на себе довго чекати.

Нью-йоркський суддя пані Ширлі Крам минулого тижня створила прецедент. Якщо раніше американські суди за домовленістю з урядом усім таким позивачам радили звернутися до відповідного фонду, то пані Крам проігнорувала це правило. У вироку вона обґрунтувала своє рішення небажанням німецької промисловості завершити справу наповнення рахунків компенсаційного фонду. “Багато підневільних працівників протягом десятиліть очікують компенсацій. Тому було б несправедливо відхиляти їхній позов і переадресовувати його фонду, фінансування якого досі залишається під питанням”, – заявила суддя.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Народження українського бацьки

ПОГЛЯД
·Депутати міськради дали оцінку політичній ситуації
·Студенти вийшли на вулиці
·Лист із тюрми...

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Квитки продаватимуться без паспортів?
·Правоохоронцям допомагатимуть дружинники
·На дощову воду також потрібен господар
·КІЛЬКА СЛІВ
·Працівники "Райдуги" пікетували своє підприємство
·Страйку учителів уникнути не вдасться
·На капітальні ремонти бракує коштів

ТЕМА ПОСТУПУ
·Преса про арешт журналіста "Поступу" Дмитра Шурхала
·Ніна Карпачова: Ніякого адвоката на суді над журналістом "Поступу" не було
·Опозиція впевнена, що Львів - на її боці
·Барикади як останній аргумент
·КОМЕНТАРІ

ПОСТУП У СВІТ
·Бомбардування по своїх
·Ящур вже на континенті
·Американський суддя заблокував компенсації

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Мишки нижньої і середньої цінової категорії
·Нова версія вірусу I Love You
·PC-NEWS

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Змій виявився шизофреніком
·Оковита до добра не доводить
·Образився і... убив
·Випотрошений сейф

АРТ-ПОСТУП
·Весна у Вінниці розпочалася з авангарду!
·Слово і музика: 2х2
·Картина Кранаха знайдена через 27 років

СПОРТ-ПОСТУП
·Наші суперники вже визначилися
·"Мілан" Шевченка "вмер" останнім
·Великий Джордан може повернутися
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Київ - великий Париж
·Чай