BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Барикади як останній аргумент

Коли народ перестає вірити своїм володарям, він виходить на вулицю

ІСТОРИЧНІ ПАРАЛЕЛІ

Остап ВОЛЯНСЬКИЙ

Коли народ перестає вірити своїм володарям, він виходить на вулицю. Як правило, революція починається з виходу на вулицю. Байдужий – сидить у теплій квартирі. Небайдужий – набирається адреналіну й намагається продемонструвати невдоволення всіма доступними методами.

Дуже часто до революційної ситуації спричинялися жінки. У 1789 році у Парижі одним із вихідних моментів Великої Французької революції був жіночий бунт.
Сотні жінок вийшли тоді на вулиці французької столиці. Ця жіноча активність спонукала і чоловіків до більш активних дій. Лютнева революція у Росії у 1917 році також почалася із жіночої демонстрації вулицями Петрограда. Видатний французький історик Томас Карлейль писав: “Чоловіки не знають, що таке порожня комора, це знають лише матері сімейств. Патрулі можуть стримати партіотів-чоловіків, а патріотів-жінок? Чи наважиться гвардія, що йменується національною, встромити штики в груди жінки?” Саме тому в цивілізованих країнах жінки, виходячи на демонстрацію, практично обеззброювали чоловіків: у французів рука на жінку не піднімалася. Чого не скажеш про українських правоохоронців.

У Франції було винайдено метод вуличної боротьби – барикади. У 1830 і 1848 роках французи, вийшовши на вулицю, починали валити стовпи, які згодом використовувалися як основа барикади. Далі руйнувалася бруківка. З сусідніх магазинів і шинків виносилися майже всі меблі й діжки. Виходила доволі безформна гора, яка ставала перепоною для кінноти і доволі зручним бастіоном для революціонерів.

Наполеон ІІІ (який став першим Президентом Франції завдяки підтримці революційних мас, а згодом проголосив себе імператором) у середині ХІХ століття наказав перебудувати центральну частину Парижа. З’явилися широкі проспекти і бульвари, основною метою яких стало унеможливлення барикадних боїв. Вузьку вулицю легко перегородити. Проспект – значно важче. Одна з причин поразки “Паризької комуни” полягала саме у наполеонівському нововведенні.

У 20-х роках демонстрації часто призводили до мирного взяття влади. У жовтні 1922 року Беніто Муссоліні організував мирний “Похід на Рим”. У результаті він отримав владу, а фашистський режим в Італії було встановлено без жодної краплі крові. Наступного року в Німеччині подібна акція (“Пивний путч”) відбулася 16 жертвами.

Дуже часто влада застосовувала силу для розгону мирних демонстрацій. Найбільш резонансні події відбувалися 9 січня 1905 року в Петербурзі та навесні 1989 року в СРСР і Китаї. У квітні 1989 року в Тбілісі військові застосували силу проти мирних демонстрантів, використовуючи при цьому саперні лопатки. У Пекіні місяцем пізніше проти студентів, які вимагали демократизації китайського суспільства, було застосовано танки. Центральна площа Пекіна – Тяньаньмень – стала символом сваволі влади.

Історія знає й інші випадки, коли мирні маніфестації оберталися трагедіями. Скажімо, в 1962 році трагедією закінчилася демонстрація робітників у Новочеркаську. У 1956 і 1970 роках силою було придушено демонстрації у Польщі.

В арсеналі правоохоронців із другої половини ХХ століття почили з’являтися водомети, гумові і пластикові кулі, гумові кийки. І якщо у 70-80-х роках ця зброя була атрибутом репортажів з Латинської Америки (насамперед Чилі), то у 90-х роках вони стали нормальним явищем на пострадянському просторі. Найчастіше їх можна було побачити у державах Закавказзя та у Росії й Білорусі.

Часто рушіями стихійних бунтів виступали саме студенти. Студентство виходило на барикади у Парижі у 1968 році. Привід для бунту був банальним – адміністрація Сорбонни заборонила студенткам залишатися на ніч у кімнатах студентів. Наслідки були малопрогнозованими. По-перше, у відставку пішов президент де Голль. По-друге, було закрито Сорбоннський університет.
По-третє, Європою прокотилася хвиля сексуальної революції. У 1990 році в Україні студенти домоглися відставки прем’єр-міністра Віталія Масола. У 1989 році “оксамитова революція”, ініційована студентством, відбулася у Чехо-Словаччині. У 2001 році студенти перетворилися на найактивніший елемент нової революції.

Як свідчить досвід, стихійний бунт лише тоді становив певну цінність, коли у його ході викристалізовувалася нова провідна верства. Як, скажімо, це було в Угорщині чи Польщі. У цих країнах революційні процеси відбулися мирно. Влада зуміла вчасно зрозуміти хиткість свого становища і відійти, поступившись місцем новим елітам. Цього не сталося в Румунії, де Ніколає Чаушеску довго і вперто чинив наперекір революційно налаштованому народу. Як результат, революція змела режим румунського диктатора. Ті ж процеси помітні в Албанії та у Югославії.

Кучма має шанс стати українським Ярузельським, якому все пробачать і залишать спокійно доживати віку – у разі, якщо він дійсно спокійно передасть владу в руки опозиції. Проте він може стати й українським Чаушеску. Події 9 березня показують, що терпіння народу не є безмежним…

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Народження українського бацьки

ПОГЛЯД
·Депутати міськради дали оцінку політичній ситуації
·Студенти вийшли на вулиці
·Лист із тюрми...

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Квитки продаватимуться без паспортів?
·Правоохоронцям допомагатимуть дружинники
·На дощову воду також потрібен господар
·КІЛЬКА СЛІВ
·Працівники "Райдуги" пікетували своє підприємство
·Страйку учителів уникнути не вдасться
·На капітальні ремонти бракує коштів

ТЕМА ПОСТУПУ
·Преса про арешт журналіста "Поступу" Дмитра Шурхала
·Ніна Карпачова: Ніякого адвоката на суді над журналістом "Поступу" не було
·Опозиція впевнена, що Львів - на її боці
·Барикади як останній аргумент
·КОМЕНТАРІ

ПОСТУП У СВІТ
·Бомбардування по своїх
·Ящур вже на континенті
·Американський суддя заблокував компенсації

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Мишки нижньої і середньої цінової категорії
·Нова версія вірусу I Love You
·PC-NEWS

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Змій виявився шизофреніком
·Оковита до добра не доводить
·Образився і... убив
·Випотрошений сейф

АРТ-ПОСТУП
·Весна у Вінниці розпочалася з авангарду!
·Слово і музика: 2х2
·Картина Кранаха знайдена через 27 років

СПОРТ-ПОСТУП
·Наші суперники вже визначилися
·"Мілан" Шевченка "вмер" останнім
·Великий Джордан може повернутися
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Київ - великий Париж
·Чай