BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Лист із тюрми...

ШУРХАЛО

Подіями 9 березня влада ще раз довела свою неспроможність адекватно діяти в теперішній ситуації. Єдине, що повноцінно вдалося зробити правоохоронцям – виявити і затримати біля МВС людину із дев’ятьма пляшками із запальною сумішшю.

Все решта – повний провал. Біля адміністрації президента десь 40-50 чоловік “нарваних” змогли добряче пом”яти міліцію, якої було кілька тисяч. Що ж міліція? Оточила штаб-квартиру УНА-УНСО (цілий квартал) і затримувала усіх поголовно. Що це дало? Тільки те, що більшості затриманих дали арешт за хуліганство, за матюки. До речі, 60 людей довелося госпіталізувати після спілкування з “Беркутом”. Все це правоохоронці пояснювали потребою дотримуватися закону. І те, що люди в цивільному, не покауючи ніяких документів, разом із “Беркутом” хапали на вокзалі студентів і взагалі всіх, хто їм видавався підозрілим. Очевидно, дотриманням закону пояснюють розбиті відео та фоткамери біля Республіканського стадіону і те, що на вокзалі в мене забрали журналістське посвідчення та диктофон, які згодом зникли.

“А те, що ви нас везете чотирьох у відділенні авто (для затриманих), розрахованому на двох, це теж законно?” – запитав я міліціонерів. “А це, щоб вам тепліше було” – почув у відповідь. З порушниками закону (гіпотетичними!), яким здебільшого нічого не змогли інкримінувати, повелися абсолютно не по-законному, за правилами “безпредела”, до якого звикли. Так само повелися суди. Але що з цього отримала влада? Дуже мало хто зламався після спілкування з міліцією та з судом. Навпаки, люди на власній шкірі переконалися у злочинності влади. Ті, хто не готові були підтримати унсовців біля АПУ, тепер все-таки більш прихильні до них, ніж до влади. Студенти, просидівши в райвідділі чи спецприймальнику здебільшого радикалізуються. Так що влада сама розпалює радикальні настрої в середовищі невдоволених. А їх багато.

Зрештою, з теперішнього сценарію розвитку подій, сутички на Банковій були цілком передбаченими. Не реагуючи на вимоги опозиції, вдаючись до арештів її лідерів, влада однозначно розлютила радикалів, які спочатку утримувалися від прямої дії. З кожним днем їх стає більше – тих, хто готовий йти на штурм, якщо влада і надалі ігноруватиме опозицію. Ситуація все більше набирає ознак революційності: влада стає все репресивнішою, опозиція радикалізується, помірковані політики і їх мудрі промови все рідше привертають до себе увагу.
Влада хоче перетворити ситуацію за білоруським сценарієм, опозиція – за югославським. Але враховуючи все більшу репресивність та непоступливість влади, а також радикалізацію опозиції, цілком реальних обрисів набирає румунський варіант розвитку подій.

“Вони нас загартовують, а себе ганьблять”, – влучно зауважив львівський студент-політехнік, сидячи в камері Харківського райвідділу міліці м. Києва.
Влада в країні, президент якої привселюдно визнає, що матюкається (мовляв він колишній парторг і директор, інакше не може розмовляти з підлеглими) затримує в столиці більше сотні людей і всім їм висуває звинувачення, що вони голосно лаялись. Уявіть собі, всі вони приїхали до Київа, аби поматюкатися в громадських місцях...

Про сваволю тих, хто нас оберігає

Я знав, що є міліцейський “бєспредел”, про нього нам всім довелося багато чути, а декому навіть відчути на собі. Але виявляється поряд із міліцейською сваволею є не менш безкарна сваволя суддів.

Коли показували народний трибунал над Кучмою, то всі зауважували його театралізованість. Я особисто переконався, що справжні народні суди також не виправдовують своєї назви.

Суд виглядав так: жінка-суддя, поруч – міліціонер-майор, який щось нотує і міліціонер за спиною підсудного. Вислухавши підсудного, задають кілька питань, серед яких і те, чи визнає він себе винним. Почувши, що не визнає, суддя промовляє: 15 діб, ні словом не пояснюючи, за що.

Авторитаризм у наш час – це не кривава диктатура, це не Піночет і не військові на вулицях. Це не обов’язково закатовані і розстріляні. Це може бути міліціонер, який, порушуючи закон, виконує волю свого начальника, це жіночка в райсуді, яка за одним і тим самим звинуваченням може дати і 15 діб, і 17 гривень штрафу. Нічого не пояснюючи. Репресивна система прикривається законом.

У київському спецприймальнику мені довелося почути безліч історій про сваволю міліції і суддів. Деякі з них досить анекдотичні (наприклад, чоловік застав жінку з коханцем і почав бити коханця, жінка викликала міліцію – обидвоє опинилися в суді, чоловік отримав 10 діб, коханець – штраф. Кажуть, чоловікові в камері було вельми незатишно). Згадується розмова Жиглова з Ручєчніком, зокрема, кинута фраза: “Дружків своїх ти боїшся більше, ніж закону”. Власне, проблема в тому, що міліціонери та судді більше бояться начальства, ніж відповідальності перед законом.

Про закон найбільше згадують ті, хто найменше узгоджує з ним свої дії. Все було б не так погано, якби ці дії було б так само легко опротестувати, як втілити в життя.10.03.2001 р. мене разом із групою студентів судило два судді – одна давала переважно 15 діб або 17 грн. штрафу, друга 51 грн. або 5-7 діб. За одні й тіж звинувачення!

Дмитро ШУРХАЛО,
14 березня, Київський спецприймальник

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Народження українського бацьки

ПОГЛЯД
·Депутати міськради дали оцінку політичній ситуації
·Студенти вийшли на вулиці
·Лист із тюрми...

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Квитки продаватимуться без паспортів?
·Правоохоронцям допомагатимуть дружинники
·На дощову воду також потрібен господар
·КІЛЬКА СЛІВ
·Працівники "Райдуги" пікетували своє підприємство
·Страйку учителів уникнути не вдасться
·На капітальні ремонти бракує коштів

ТЕМА ПОСТУПУ
·Преса про арешт журналіста "Поступу" Дмитра Шурхала
·Ніна Карпачова: Ніякого адвоката на суді над журналістом "Поступу" не було
·Опозиція впевнена, що Львів - на її боці
·Барикади як останній аргумент
·КОМЕНТАРІ

ПОСТУП У СВІТ
·Бомбардування по своїх
·Ящур вже на континенті
·Американський суддя заблокував компенсації

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Мишки нижньої і середньої цінової категорії
·Нова версія вірусу I Love You
·PC-NEWS

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Змій виявився шизофреніком
·Оковита до добра не доводить
·Образився і... убив
·Випотрошений сейф

АРТ-ПОСТУП
·Весна у Вінниці розпочалася з авангарду!
·Слово і музика: 2х2
·Картина Кранаха знайдена через 27 років

СПОРТ-ПОСТУП
·Наші суперники вже визначилися
·"Мілан" Шевченка "вмер" останнім
·Великий Джордан може повернутися
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Київ - великий Париж
·Чай