BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Народження українського бацьки

Леонід Кучма демонструє готовність силою придушити опозицію, а міліція вимагає "розв"язати їй руки і дати можливість захистити державу від громадянської війни". Це називається - військова хунта...

КРИЗА

Дмитро ЯЦЕНКО

9 березня Україна пережила наймасовіші заворушення за не таку вже й тривалу історію своєї нової незалежності. Більше того, протести біля стін Адміністрації Президента або інших владних установ можуть повторитися з іще більшою силою. Чи свідчить це про те, що українська історія зайшла в тупик, що державний курс необхідно змінити? І яким чином? Адже між загальноприйнятими в політично-журналістських колах термінами “мирний процес” та “громадянська війна”, “революція” чи “державний переворот” насправді пролягає дуже вузька та хистка межа – межа здорового глузду.

Можна займатися самозаспокоєнням, яке так полюбляє влада, можна погрожувати новими акціями протесту, в дієвість яких так вірить опозиція, однак за всією цією метушнею більшість українців може й не помітити, що в суспільстві з’явилися барикади (ідейні вони чи справжні, вуличні – то не суттєво), що поділена на дві частини нація фактично вже морально готова до фізичного знищення своїх опонентів. Проте це ще не найгірший наслідок політичної кризи.
Бо буде набагато страшніше, якщо влада, озброєна міліцейськими кийками та сльозолийним газом, і опозиція, зі своїми палицями та камінням, спроможуться лише на взаємні звинувачення у провокаціях. Тоді переговорів між ними ніколи не буде, натомість у Європі може з’явитися ще одна гаряча точка – Україна...

Місяць тому “Поступ” уже писав про наростання загрози громадянської війни. З того часу політичне протистояння в країні стало ще глибшим. За короткозорим з’ясовуванням відповіді на питання, хто ж винен у масових сутичках 9 березня, якось забулося, що за кілька днів до уродин Т. Шевченка міліція та комунальники розгромили наметове містечко акції “Україна без Кучми” на Хрещатику. До цього влада кілька місяців не звертала уваги на вимоги її учасників, так само не було зроблено жодних кроків до переговорів між Президентом та нещодавно створеним опозиційними силами Форумом національного порятунку. Відтак п’ятничні сутички та масові арешти є не випадковими подіями, а закономірністю.

Останні факти свідчать, що головну ставку Леонід Кучма поки що робив на силові методи. Більше того, одразу після сутичок 9 березня стало відомо, що Президент зібрався у відпустку у Крим на невизначений термін. Як уже писав “Поступ”, це може означати, що тепер уся відповідальність за ситуацію лягає на керівників СБУ та МВС.

Однак чи силовий ресурс і надалі буде для Президента головним? Під Адміністрацією Президента міліція показала м’язи, потім пообіцяла, що в разі повторення подій 9 березня правоохоронці наведуть порядок за допомогою брандспойтів та сльозолийного газу. Цими днями чимало представників МВС, коментуючи п’ятничні сутички, заявили, що міліція займатиме суто оборонну позицію. Щоправда, всі ці заяви міліцейських чинів дуже важко пов’язати з арештами, які відбувалися на станції метро “Вокзальна”, адже більшість заарештованих студентів виявилися лише делегатами установчого з’їзду комітету “За правду” (він також відбувався 9 березня), які не брали участі в сутичках на Банковій. Тому ці арешти можна розцінювати саме як репресії проти опозиції та останнє попередження.

Ще одне дуже прикметне попередження прозвучало у вівторок, коли колегія Управління МВС у Вінницькій області зробила безпрецедентну заяву з вимогою “розв’язати руки міліції та надати їй можливість захистити державу від громадянської війни”. Схоже, що начальник вінницького УМВС генерал-лейтенант Валерій Бевз раптово перетворився з міліціонера на політика, коли почав звинувачувати “лідерів екстремістських організацій, всіх цих панів луценків, чемерисів та їм подібних у політичному бандитизмі”, а Соцпартію закликав розпустити як антидержавну організацію. Не виключено, що подібні заяви зроблять керівники МВС інших регіонів. Якщо ж до міліції приєднаються ще й СБУ і армія, а Президент задовольнить вимоги “бравих вояків”, то... У політології це називається “військова хунта”...

Крім активізації силового ресурсу, Леонід Кучма зараз проводить “чистку” серед державних чиновників, які мають або розірвати всі політичні зв’язки з опозицією, або подати заяви на звільнення. Тепер Леонід Кучма вже може не заявляти, що він не помічає опозиції, адже мобілізація чиновництва та правоохоронців свідчить про існування потужної сили, яка не згідна з офіційним державним курсом. Наслідком цієї мобілізації можуть стати нові, більш масштабні сутички на вулицях Києва та інших українських міст.

Усе це, між іншим, тільки на руку Президентові. Останнім часом його позиції дещо послабилися: далися взнаки акції опозиції. Тому нагнітання психозу громадянської війни або принаймні масових заворушень вигідне тим, що Президент матиме всі підстави оголосити надзвичайний стан.

Продовження теми – стор. 4 – 5

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Народження українського бацьки

ПОГЛЯД
·Депутати міськради дали оцінку політичній ситуації
·Студенти вийшли на вулиці
·Лист із тюрми...

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Квитки продаватимуться без паспортів?
·Правоохоронцям допомагатимуть дружинники
·На дощову воду також потрібен господар
·КІЛЬКА СЛІВ
·Працівники "Райдуги" пікетували своє підприємство
·Страйку учителів уникнути не вдасться
·На капітальні ремонти бракує коштів

ТЕМА ПОСТУПУ
·Преса про арешт журналіста "Поступу" Дмитра Шурхала
·Ніна Карпачова: Ніякого адвоката на суді над журналістом "Поступу" не було
·Опозиція впевнена, що Львів - на її боці
·Барикади як останній аргумент
·КОМЕНТАРІ

ПОСТУП У СВІТ
·Бомбардування по своїх
·Ящур вже на континенті
·Американський суддя заблокував компенсації

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Мишки нижньої і середньої цінової категорії
·Нова версія вірусу I Love You
·PC-NEWS

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Змій виявився шизофреніком
·Оковита до добра не доводить
·Образився і... убив
·Випотрошений сейф

АРТ-ПОСТУП
·Весна у Вінниці розпочалася з авангарду!
·Слово і музика: 2х2
·Картина Кранаха знайдена через 27 років

СПОРТ-ПОСТУП
·Наші суперники вже визначилися
·"Мілан" Шевченка "вмер" останнім
·Великий Джордан може повернутися
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Київ - великий Париж
·Чай