BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Спецкора "Поступу" Дмитра Шурхала кинули за грати на 15 діб

Масові арешти в Києві учасників антипрезидентських виступів. Міліція затримувала всіх, у кого у паспорті була львівська прописка. За гратами опинилися понад 80 львівських студентів, деякі з них перебувають там і досі

РЕПРЕСІЇ

Зоряна ІЛЕНКО

Їх “брали” увечері 9 березня – на вокзалі, у метро, в переходах... Учасники з’їзду громадської організації “За правду” і просто студенти розповідали, що саме затримання переважно відбувалося у грубій формі. Люди у цивільному, не представляючись, вимагали показати документи. За непокору затримували всіх молодих осіб від 16 до 30 років.

Найстрашнішим “вироком” у той вечір була львівська прописка. Таким умить заламували руки і відправляли у невідомому напрямку. Їх вантажили у машини (“катафалки”, як їх прозвали студенти) по двадцять і більше осіб. Ті, у кого вистачало сили пручатися, “спілкувалися” зі “змопівцями”, які гумовими палицями заставляли підкоритися... Можливо, такі дії стали помстою після масових безпорядків у день, коли до лікарні потрапило тридцять міліціонерів.

Начальник СБУ України Володимир Радченко заявив, що 9 травня було затримано 94 особи – усіх, кого нібито було знято на плівку під час масових безпорядків. Інші джерела стверджують, що цифра сягає понад 200 осіб. За попередніми підрахунками, з львів’ян затримано лише 81 особу. Однак, як стверджують ті, кого вже звільнили, у камерах були люди, які не мали жодного відношення до акції “Україна без Кучми”, однак, за примхою долі, опинилися у п’ятницю ввечері на Вокзальній площі.

Затримані переважно потрапляли у Жовтневий та Харківський райвідділи міліції Києва. В останній потрапив і спеціальний кореспондент “Поступe” Дмитро Шурхало. Його заарештували, коли він намагався взяти коментар в одного з правоохоронців про причини затримання студентів на вулицях Києва вже після завершення мітингів. Під час арешту Дмитрові серйозно пошкодили руку. На його вимогу до правоохоронців поважати українське законодавство, яке дозволяє журналістам перебувати у місцях масових безпорядків, у Дмитра вилучили редакційне посвідчення, а наостанку добряче побили, аби не пред’являв своїх претензій...

Далі Дмитра Шурхала відправили у Харківське відділення міліції, де він перебував з іншими – принаймні десятьма – мешканцями Львова у невеликій камері. У них забрали продукти і конфіскували особисті речі без складання протоколів, крім того, їм не давали води.

Свідчення львівських студентів, яким уже вдалося повернутися додому, просто вражають.

Віталій Троць, студент правничого коледжу, перебував в одній камері разом із нашим кореспондентом: “Як його затримували, я не знаю, але відомо, що при затриманні ніхто нічого нікому не пояснював. Нас у машині було 27. Працівники міліції спроваджували хлопців у камери десь по десять чоловік, постійно допомагаючи собі кулаками. У Дмитра забрали диктофон, посвідчення. Його також били...”

Сергій Вальчук, студент: “Ми вже їхали до вокзалу, коли побачили, як одного з наших забирають працівники міліції. Хтось підбіг і сказав, що на вокзалі всіх заарештовують, тож довелося бути неподалік і попереджати всіх наших, хто підходив до вокзалу, про небезпеку. Крім того, за день до масових арештів до нас підходив якийсь підполковник, який просто просив згорнути всі символи і прапори акції “За правду”. А в той день ніхто нічого не говорив, хлопців “скручували”, били і спроваджували до машин. Мене і ще багатьох не затримали лише тому, що ми перед Вокзальною площею намагалися попереджати інших про небезпеку. Нам дуже допомагали наші подруги, яких правоохоронці не чіпали...”

Народний депутат Вадим Місюра, голова парламентського підкомітету молодіжної політики, був перед Харківським відділенням міліції у той час, коли студенти перебували за його стінами. Однак керівництво цього райвідділу стверджувало, що всі студенти давно відпущені, але як тільки депутати відійшли від стін, студентів повантажили у машини і відправили до суду. Усім затриманим, за попередньою інформацією, інкримінували адміністративні правопорушення – хуліганські дії та брутальну лайку.

Павло Александров, студент факультету журналістики: “Мене взяли в залі очікування. По дорозі мене побили хлопці з “Беркута”. А коли вантажили у фургон, говорили, що ми – “бандерівці”. У фургоні нас було 15. Усіх “відвантажили” біля Харківського відділення міліції, суд відбувся наступного дня. Мене “судили” кілька хвилин, не зачитуючи обвинувачення. Уже коли після суду ми зустрічалися, то з’ясувалося, що нікому не зачитували, в чому саме звинувачують, і ніхто не мав змоги навіть спробувати захистити себе, не кажучи вже про якихось адвокатів. Суд відбувався для кожного по кілька хвилин, і фактично все зводилося до того, аби залякати нас, аби нам не захотілося наступного разу приїжджати до Києва”.

Юрко Федоришин, студент факультету прикладної математики: “Мені пред’явили звинувачення: мовляв, я подібний на небезпечного злочинця. Пізніше я зустрівся з “Беркутом”... Коли ж виявилося, що я не маю жодного відношення до криміналу, ніхто навіть не вибачився, хоча мене протримали понад добу. Я був присутній під час масових безпорядків і бачив, що відбувалося. Правоохоронці не зважали ні на кого. Вони навіть топтали стареньких бабусь, які лише спостерігали за подіями й не брали жодної участі в акції...”

Микола Єрега, студент електроенергетичного факультету “Львівської Політехніки”: “Взяли мене з метрополітену. В машині вже було понад 20 хлопців. Потім – Харківський райвідділ. Хлопців били. А згодом – суд, що складався з жінки-судді та двох міліціонерів. Суддю, схоже, забрали з дому поспіхом, бо, здається, була вона у домашньому халаті, а зверху – суддівська мантія.”

Юрій Волкогон, студент факультету філософії: “Моє затримання нічим не мотивували. Взагалі, для всіх студентів львівська прописка була головним аргументом обвинувачення. А далі морально тиснули на нас у застінках, аби ми підписували якісь протоколи, в яких нас фактично звинувачували у масових заворушеннях і хуліганських діях. Хто з хлопців був слабший духом, ті підписували ці протоколи. Саме вони й отримали адмінправопорушення, а ті, хто намагався юридично пояснити, що такі дії правоохоронців є порушенням законодавства, і вимагали адвокатів, отримали термін ув’язнення від 5 до 15 діб. Говорили про дві статті – нібито 206 і 71. У суботу мене судили, а за що – не повідомили...”

Закінчення – стор. 5

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Спецкора "Поступу" Дмитра Шурхала кинули за грати на 15 діб

ПОГЛЯД
·Свобода журналістові!
·Львівські студенти оголосили масовий страйк
·Вічний революцьонер

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Новітніх остарбайтерів депортують з Німеччини
·У Стрийському парку знову з"являться лебеді
·Кожного з нас пограбували на 50 тисяч доларів
·Студенти з різних країн вивчатимуть бізнес
·КІЛЬКА СЛІВ
·Відійшла у вічність Галина Гордасевич
·Міліція Львівської залізниці має нового начальника
·Вулиці не прибиратимуть та не митимуть

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Як львів"яни Михайла Горбачова вітали
·Міни сповільненої дії

ПОСТУП З КРАЮ
·Спецкореспондента "Поступу" Дмитра Шурхала запроторили за грати на 15 діб
·Закарпатці до війська не підуть
·УНА-УНСО можуть заборонити
·Леонід Кучма пішов у від...пустку
·Тимошенко можуть випустити

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мером Парижа стане гомосексуаліст?
·Святковий протест партизанів
·Найбільша в історії беатифікація
·Сербські війська увійдуть у буферну зону

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Паризький клуб поки що невблаганний
·Продається біржа NASDAQ
·Друга спроба
·Україна "влипла" у чорний список
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·АНОНС
·Холодне божевілля рок-н-рольного кохання
·Японія очима українця
·Хотіли якнайкраще, а вийшло...
·"Вдова" не так весела, як сороміцька

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·"У.Б.Н.": Нехай будуть вислухані всі голоси
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

СПОРТ-ПОСТУП
·Важлива перемога у Донецьку
·"Карпати" "вкрали" два очки в оновленого "Металіста"
·Вейн Гретцкі повертається
·Запорізький спурт в овертаймі
·В активі українців - лише два "срібла"
·"Лаціо": прощання зі скудето
·СПОРТ-БЛІЙ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР