BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Як відзначали роковини Шевченка у 1926 році

СПОГАДИ

Дарія ЦВЕК

До Шевченківських днів починали готуватися вже з вересня. Відбирали студенток із добрими співочими голосами для створення хору та музикантів для створення симфонічного оркестру, в якому і я брала участь, граючи на флейті.
Організатором був викладач музики Роман Рубінгер. Танцювальною групою керував відомий хореограф Авраменко.

І ось наставали Шевченківські дні. Урочисто-піднесений і гордий настрій панував серед глядачів і виконавців. У концертному залі чергували студентки, які вказували гостям їх сидячі місця. Вони також безплатно роздавали програмки концерту, які власноручно малював тодішній учень української гімназії, а в пізніших роках відомий художник Лукавецький.

Надзвичайно приємне враження на глядачів справляли декорації. Організатори концерту заздалегідь дуже велику увагу приділяли оформленню сцени і концертного залу. У залі всі балкони були прибрані килимами. Сцена являла собою “садок вишневий коло хати”. А готували це так: після занять усі студенти залишалися і з білого ніжного паперу робили квіти вишні. Цим керувала вчителька ручної праці, спеціаліст своєї справи. Зроблені квіти закріплювали на вишневих галузках, принесених зі своїх садів. На задній частині сцени стояла хатинка Шевченка, навколо неї був вишневий садок. Усі присутні в залі були надзвичайно вражені декорацією сцени і дуже зворушені.
Як піднімалася завіса, хор тихенько починав співати за сценою пісню на слова Т. Шевченка “Садок вишневий”. Усі присутні слухали стоячи.

Програма концерту була зложена так, що хорові виступи перепліталися з сольними. Звучали акорди то фортепіано, то скрипки, то лунали декламації віршів Шевченка. Я читала вірш “Розрита могила”. Бачила зі сцени, як дехто з присутніх витирав сльози. У ті часи (як і завше) польська влада не схвалювала будь-яких проявів національної самосвідомості, а тим більше – коли це стосувалося святкування пам’яті видатного сина українського народу, патріота, духовного вождя нації Тараса Шевченка. Тому в присутніх так защеміло в серці, так радісно стало на душі. Враження було таке величне, що пам’ятаю його, ніби це було сьогодні. Хор виконував й інші пісні на слова Шевченка: “Думи мої”, “Реве та стогне Дніпр широкий”, “Радуйся, ниво”. Співали пісні на слова Шевченка за композиціями Лисенка – “На городі, коло броду”, “Сонце заходить”, Стеценка – “Зелений гай”, Нижанківського – “Минули літа молодії”, Людкевича – “Кавказ”, “Косар”, Вербицького – “Заповіт” та інші.

Усі хористи були у темно-синіх формах, а золоті паски на комірцях блюзок вказували, на якому курсі навчалася студентка. Тільки танцювальна група була в народних костюмах-строях: вишивані сорочки, з вінками на голові та різнокольоровими стрічками.

Ще згадую свою товаришку, з якою просиділа за одною партою протягом п’яти років. Вона була дуже доброю піаністкою. І як заграла щось із творів Шопена, то це було так вдало, що в залі загриміли оплески, а вона тоді знову сіла за інструмент і заграла ще раз, але вже твори-мініатюри композитора Лисенка.
Жінка тодішнього директора педсемінару пригощала всіх учасників, які сходили зі сцени, помадковим тортом, рецепт якого я зберегла в “Солодкому печиві” на добру згадку про ті концерти і студентські часи.

На дуже високому рівні давали концерти в Шевченківські дні не тільки студенти, але й музичне товариство “Боян” міста Коломиї, в якому брали участь усі співаки та скрипалі Коломиї.

У сина організатора тих вечорів пана Андрія Ставничого збереглися програмки тих концертів, які допомогли мені відновити спомин про ці незабутні дні мого студентського життя. Минули роки, а спомин залишився, як солодкий сон.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Битва за Шевченка
·Земля покарана водою

ПОГЛЯД
·У Львові утворилась "Українська правиця"
·Хто ж убив Ігоря Білозора?
·І МЕРТВИМ, І ЖИВИМ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Примусові заробітчани ще можуть отримати компенсації
·Вільні зони на Львівщині не закриватимуть
·Проблеми з роботодавцем? Зверніться до правників
·КІЛЬКА СЛІВ
·З домашнім насильством боротимуться професійно
·Біля музею етнографії ходити небезпечно
·Богдан Сапелюк залишиться поміж нас

ПОСТУП З КРАЮ
·Юлія Тимошенко заговорила з-за грат
·Радикальна опозиція
·Петро Симоненко: Це вони так обирають наступника Кучми
·Земля покарана водою

ПОСТУП У СВІТ
·Тупий, та ще тупіший
·Франція - миротворець Кавказу
·Небезпечна пліснява з космосу
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Чоловіків закликають іти... в декрет
·Молочний тато для дітей
·Усі ліки - у склянці соку
·Долаємо депресію-2

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·У космос - на прогулянку
·Стережіться "Голої дружини"!
·Ерос - недорозвинута планета?
·Космічний корабель під сонячним вітрилом
·Труїтися - то з музикою!
·Промені проти демонстрантів

ПЕРСОНАЛІЇ В ПОСТУПІ
·Пригоди українського письменника в Хорватії
·Як відзначали роковини Шевченка у 1926 році

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Півжиття - за рекорд
·Рецепт приготування бестселера-2

АРТ-ПОСТУП
·ХХ століття в альпійському шале
·Розливи весняних емоцій "Музики на воді"

СПОРТ-ПОСТУП
·Турецький крах "Мілана" та феєрична перемога "Депортиво"
·Бої іспанського значення
·"Карпати" і "Таврія" - у Кубку Інтертото?
·Календар другого кола 10-го Чемпіонату України з футболу. Вища ліга

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР