BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Кухня за розкладом

АТАВІЗМИ

Прихід весни ще до початку городньо-польових робіт знаменується в нашому пострадянському просторі нарізанням олів’є, приготуванням канапок та застіллями безпосередньо на робочих місцях. Свято приходить: 8 березня.
Свято, яке втратило свою історичну прив’язку, залишивши і від дня юдейських блудниць за версіями одних, і від дня вшанування Клари Цеткін за версіями інших, прив’язку лише статеву. У мою бутність учителькою свято 8 березня було для мене помітним, адже його сміливо можна було назвати філією Дня вчителя. І важко навіть сказати, що святкувалося (святкується) по школах гучніше. Через відверто переважаючу статеву приналежність і традиційний консерватизм наших освітян Міжнародний жіночий день 8 березня можна вважати їхнім професійним святом. Зараз я не завжди пам’ятаю про нього. І не завмираю у солодкому передчутті. Зрештою, не таке воно і свято.

Його придумали, правда, не вчителі. Його придумали, правда, і не більшовики. Його придумали у 1910 році в Копенгагені як день солідарності всіх трудящих жінок світу. Як жінка, яка працює у поті чола, я могла би вважати свято своїм професійним. Але якось мені так не вважається.

Задумане феміністками, це свято набуло якогось злегка принизливого відтінку. Чого лише вартує реклама, яка пропонує купувати цукерки у неймовірних кількостях (або не цукерки, але все одно у неймовірних кількостях): “Вони – дивні істоти”, – попереджають чоловіків! Ну, дивні, то дивні. Бог із ними. Але окреме жіноче свято у році таки попахує сексизмом, що додає йому ще одного “духмяного” відтінку, домішуючись до запахів совковості та ковбаси у великий піст. Але і до запаху перших квітів, талого снігу, до дуже специфічного, збуджувального запаху ранньої весни.

Приємно отримувати подарунки, квіти, сходити зайвий раз на каву з коханим (або чоловіком, або коханим чоловіком). Тим більше, що весна почалася, тим більше, що вихідний і не треба рано вставати й випихати у школу дитину (правда, моя дитина чоловічої статі має вихідний нарівні з однокласницями. У його віці мені це здавалося несправедливим. Зараз – усе одно). До речі, про дітей. Пам’ятаю, у старі (свідомо не кажу “добрі”) часи ми дарували подарунок обраному однокласнику на 23 лютого і чекали, хвилювалися, чи він зробить подарунок на 8 березня. Як правило, дарували. Але свято 23 лютого я не приймаю як чоловіче свято і взагалі як свято категорично, жодним чином не бажаючи ототожнювати всіх одним махом із солдатами. А 8 березня? А хто його знає... Весна прийшла.

Можливо, цілком чужий день Святого Валентина я приймаю ще менше. Хоча подарунки дарую і приймаю. Під настрій. Хелловіна не приймаю. І подарунків не дарую. Але до нього далеко. Зараз 8 березня. І виходить так, що День Валентина – бісексуальний, але чужий, 8 березня – сексистське і совкове, День матері – наш, близький і традиційний, проте жінку сприймає лише під одним кутом зору. От було би щось таке, щоб усім на радість. Адже весна таки прийшла!

8 березня, безперечно, є атавізмом нашого радянського побуту. Як виснажливе домашнє господарство, яке нагадує щоденні перегони на виживання. Як літри алкоголю з будь-якої нагоди. Як феноменальна неуважність один до одного. Як маніакальне бажання запхати своє життя у прокрустове ложе приписів, регламентів, режимів і законів.

Ну, чому потрібні спеціальні санкції, щоб випити з колєжанками пляшку сухого вина, бо “в нас сьогодні жіноче свято”, щоб подарувати коханій (дружині, коханій дружині) букетик видертих із корінням пролісків (а вони занесені у “Червону книгу”), піти на каву зайвий раз? Десь я чула, що “в цей день можна відчути себе жінкою”. Це як? Щось воно нагадує кохання за розкладом. Або спеціально відведений час для того, щоби помріяти.

Але, з іншого боку, важко усвідомити, чому це свято викликає протести мало не стільки ж, скільки 7 листопада? Можливо, через феміністичні комплекси?
8 березня – совковий атавізм. Це у мене сумнівів не викликає. Але подарунки я отримувати люблю (правда, без календарних санкцій вони приємніші і несподіваніші). І весняні квіти також (правда, в інші дні вони дешевші). А найбільше я люблю свята без заздалегідь розписаних регламентів і примусу.
Найбільше я люблю свята, коли є святковий настрій. Може, до мене завалиться серед ночі старий приятель (подруга, новий цікавий знайомий) і ми проговоримо до ранку. І це буде свято. Може, воно припаде на 3 березня, може – на 7 квітня, може – на
11 липня, а може на 8 березня. Не шкодить. Аби Свято не перетворювалося на День олів’є.

Катерина СЛІПЧЕНКО

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Нові варвари

ПОГЛЯД
·Учителі мають намір звернутися до Європейського суду
·Повінь забирає людські життя
·Кухня за розкладом

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Розкол УРП хоче спровокувати влада?
·Обговорювалися проблеми нелегальної міграції
·У Львові сталася серія загадкових убивств
·КІЛЬКА СЛІВ
·Львівщині знижено ліміт споживання електроенергії
·Пологові будинки відключали від тепла
·Данило сидітиме на коні на площі Галицькій

ПОСТУП З КРАЮ
·ПОЛІТЧУТКИ
·"Поступ" придумав план порятунку Президента
·За образу депутата - 100 тисяч гривень
·Квіти та гроші для Юлі

ТЕМА ПОСТУПУ
·Нарешті відкрийте очі
·КОМЕНТАР ПОСТУПУ
·Нові варвари
·Як нищать культуру

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Президенти і розбійники
·У ЄС на два тижні закрито ринки ВРХ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Акустична система для твого РС
·Real Time Strategy для українця
·PC-NEWS

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Помилилися квартирою...
·Депутат прикривав злодіїв
·Труп на дереві

АРТ-ПОСТУП
·Мистецтво - генетичний код Землі. Візія третя
·Ця недосконала, але весела розкіш
·Театральна міні-енциклопедія
·Гармонії поетичні та релігійні

СПОРТ-ПОСТУП
·Шахи напередодні "капітального ремонту"
·Компроміс чи початок великого протистояння?
·Народну команду Росії "поховали" у Лондоні
·ФУТБОЛ
·Через ящур в Ірландії скасували футбольні матчі
·Татаркова нагадала про себе

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·У Львові виступатиме зірка