| Головна сторінка | INDEX |

Шахи напередодні "капітального ремонту"

ДЕКОНСТРУКЦІЯ

Іван ГЕЛЕМЕЙ

Завершився Лінарес – свого часу найпрестижніший супертурнір року. Свого часу тому, що останній Лінарес поступився за складом турніру у Вейк-ан-Зеє, причому це було зрозуміло ще до початку турніру. Відтак і глядацький інтерес був значно слабший. До того ж, переможець турніру став відомий тури за чотири до кінця змагань...

Щодо складу учасників, то ще перед початком турніру Ґаррі Каспаров бідкався, що не гратиме Василь Іванчук. Без львів’янина – одного з останніх романтиків шахів (Василь, до речі, нещодавно піднявся вже на
6-у сходинку у світовому рейтингу) – будь-яке змагання втрачає значну частину привабливості саме для глядачів. Утім, останній – 10-й тур Лінареса видався чи не найцікавішим. У ньому Каспаров переміг росіянина Олександра Грищука, іспанець Олексій Широв переграв угорку Юдит Полґар, зустріч між Петером Леко (Угорщина) й Анатолієм Карповим (Росія) завершилась унічию. Таким чином, Каспаров, здобувши 7,5 очка з 10, посів перше місце, а всі інші учасники набрали по 4,5 очка і поділили 2-6 місця.

Тим часом у шаховому світі розгортається активна дискусія, викликана, на думку багатьох, потребою суттєвих реформ. Причому, стосуватися вони мають як системи нарахування очок, так і, можливо, самих шахових правил! Причина цих “заворушень” – засилля нічиїх у турнірах і матчах високого рівня. Втім, у матчах система нарахування очок не надто важлива. Важливо тільки не враховувати нічиїх. Можна згадати Фішера з його пропозицією грати до шести перемог. Якби Каспаров і Крамник грали за цією схемою в Лондоні, то матч був би зараз саме в розпалі. А от у турнірах за коловою чи швейцарською системою зміна правил нарахування очок мала би серйозний вплив на підсумок боротьби.
Ще понад сто років тому робилися спроби боротися з миролюбністю гравців. Нічиї перегравалися згідно зі системою Рів’єра. Переможцеві в переграній партії давали 3/4 очка, переможеному – чверть. Якщо ж знову була нічия, то кожен отримував пів-очка, та при цьому обидва ставали втомленішими, ніж інші учасники. Ця система не прижилася. Де взяти час для перегравань? Та й підрахунок із чверточками незручний.

Зараз агітують, аби мобілізувати гравців на боротьбу, давати за перемогу більше очок, аніж за дві нічиї. Але скільки? Тут важливо врахувати різні нюанси. По-перше, система повинна бути математично простою, без сотих і складних дробів. І щоби кожен, особливо арбітр, міг її зрозуміти. По-друге, треба враховувати сильні нічийні тенденції, закладені в самих правилах шахів.
Є пат, є вічний шах, є турові закінчення, які “не виграються” тощо. У шахах при правильному захисті можна втримати навіть позицію зі серйозними проблемами. При цьому обидва суперники можуть діяти блискуче і гарно, а в підсумку – мир. По-третє, і це продовження другого, є нічиї і є НІЧИЇ! Можна 15 ходів за 10 хвилин покидати фігурки по шахівниці й, посміхнувшись, поставити автографи на бланку. А можна боротися з усіх сил, пройти під час гри крізь радість і відчай і догратися до голих королів і сивини на скронях. Як це врахувати? По-четверте, доводиться зважати на реалії нашого недосконалого світу, тобто на так звані “сплави”. Якщо і зараз чимало “швейцарок” і навіть іноді “коловики” отримують штучних переможців, котрі потому діляться грошима з “постраждалими”, то що буде, коли перемогу стануть цінувати більше за дві нічиї?

Принципово альтернативний підхід – це зміна самих правил шахів. Гросмейстер Олександр Морозевич одним із перших запропонував скасувати правило пату.
Запатованому треба ставити поразку. Нічим ходити – вибач, треба було зберегти фігури. Але тоді дуже багато теоретичних закінчень перестануть такими бути, починаючи з найпростішого – король + пішак проти короля. І переучуватися доведеться всім! Що робити з вічним шахом? Перемога за очками того, хто шахує, щоби стимулювати атакантів і нагадати грамотним позиційним шахістам мету шахової партії? Але ж той, хто шахує, зазвичай у такий спосіб рятується від поразки! То скільки ж очок кому?..

Словом, тут є чимало суперечливих моментів. Зрозуміло одне: якщо відбудеться бодай одна зміна – вона спричинить вервицю інших. Гра може змінитися до невпізнанності, і чи будуть тоді це шахи взагалі?