BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

"Фердидурке" з аншлагом

ГАСТРОЛІ

Наталка СНЯДАНКО

Переповнений зал театру “Воскресіння” – таке буває (принаймні під час фестивалів “Золотий лев” – гарантовано), але щоразу свідчить про те, що в тихому і дощовому житті нашого не розбещеного надміром культурних подій місті трапилося щось особливе. Цього разу, 27 лютого, про подію було попереджено, – “Поступ” уже писав про плановану виставу театру “Провізоріум” з Любліна. Залишається додати хіба те, що сподівання публіки не було обмануто і вона віддячила за це гучними і тривалими оплесками.

Після довгої черги до гардеробу, розтягнутої на всю довжину театральних сходів, озираєшся довкола в густому натовпі знайомих облич і шукаєш, кому ж показати перепустку, у якій зворушливо зазначено “мають честь запросити”, і це приємно гріє. Але перепусток, точніше запрошень, ніхто не перевіряє, усі поспішають до залу, бо “Воскресіння” – театр для пунктуальних. Хто спізнився, – на виставу не потрапить.

Отже, усі сидячі і стоячі місця заповнені, стільчики з холу донесені, світло згасло. На сцені – троє опасистих дядечок розмовляють про цноту. Один із них – Йозіо, 17-річний герой “Фердидурке”. Для когось – це шок, для когось – логічна пародія на пародію, створену самим Ґомбровичем. У тій же манері дійство проходить і далі: один із “хлопчиків” пишається своєю цнотливістю, інший намагається довести йому, що такого треба радше соромитися. Іронічні за своєю суттю діалоги проголошуються в патетичній манері і від цього їхня іронія стає ще ґротесковішою, викликаючи в глядача сміх, а часом і гомеричний регіт.

У наступній сцені з’являється вчитель літератури і намагається довести неслухняному Йозьові, що Юліуш Словацький – великий поет. “Але ж мене його поезія не зачіпає, я засинаю на третій строфі”, – вперто наполягає на своєму Йозьо. “Це не заперечує того, що Юліуш Словацький – великий поет”, – щоразу з більшим надривом у голосі доводить своє учитель. Гра побудована на контрастах: “дурник” Йозьо не може збагнути глибинної премудрості гімназіальної науки, тим самим викриваючи її схоластичність і відірваність від живих людських емоцій. Йому не подобається Словацький, він не відчуває краси латинського відмінка Ablativus, не може збагнути, в чому ж полягає чеснота невинності, якщо плотське кохання дає стільки насолод.

Кожна із досконало відрежисованих та майстерно зіграних сцен п’єси демонструє постійний конфлікт Йозя із соціальними ролями, які нав’язує йому суспільство. Він не приховує примітивності своїх бажань і того, що за будь-яких обставин у людській натурі перемагають найпростіші інстинкти. Таким чином, сцену романтичної замріяності свого закоханого друга він поступово перетворює на звичайнісіньку пиятику, розділити яку другові зовсім не заважають його високі почуття.

Вистава починається і завершується сценою символічного поховання: герої несуть крихітну труну і маленькі дерев’яні хрести. Із труни перед початком п’єси один із них із підкресленою серйозністю витягає тільце мертвої пташки і викидає його. Хрести в процесі вистави використовуються і для гри в щось трохи схоже на шахи. На завершення дійства ритуал поховання відбувається все з тою ж серйозністю і пафосом. Що ховаємо в усіх значеннях цього слова?
Власну нещирість, зарозумілість, байдужість, сліпе наслідування наперед розподілених ролей, недопасованих до кожного індивідуально, а часто смішних і обвислих, як костюми з чужого плеча? Чи зневажання чиєїсь простодушності, у якій часто світиться істина, яку нам не дано збагнути? Як кожен хороший письменник, Ґомбрович лише ставить питання. Відповіді – менш або більш ґротескні, більш або менш правильні, зовсім і не зовсім вчасні – шукати кожному з нас. При бажанні, звичайно. А гастролерам – величезне “дякую” за неймовірну естетичну насолоду. Приїжджайте частіше!

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Нове серце
·Трагічний початок сезону "Формкли-1"

ПОГЛЯД
·Трансплантація дарує шанс на життя
·Степан Хмара боїться, що Юлію Тимошенко можуть зламати
·Краєвид на тлі наметів

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Для боржників опалювальний сезон закінчився
·Вісімнпдцять осіб госпіталізовано після ДТП
·У питтєву воду потрапили нечистоти
·В Олеську стався витік пального
·КІЛЬКА СЛІВ
·У неділю відбувся несанкціонований мітинг
·Підвищуючи тарифи, латають кишені чиновників?
·Освятили хрест на єврейському цвинтарі

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Концепція розвитку Львова переростає у програму
·ЖЕКи вважають ліфти баластом?

ПОСТУП З КРАЮ
·Микола Азаров рветься у прем"єри?
·Закарпаття знову "пливе"
·Квартири конфіскують за борги
·Генпрокуратура займається рекетом?
·Десять років у чеченському полоні

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Підкоп під російське посольство
·За півроку до війни
·Швейцарці не хочуть у ЄС
·Чи зупинить міністр-араб насильство?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Скромна велич шахових королів
·Coca-Cola i Procter&Gamble нарешті разом
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·"Фердидурке" з аншлагом
·"Нова" музика у новій акції
·Звук місячного сяйва, схожий на собачу тугу

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·Повернення до "У.Б.Н."
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

СПОРТ-ПОСТУП
·Холіфілд упав під натиском Руїса
·Йожеф Сабо недобачає...
·Чемпіон України "вмер" у Львові
·Великі перегони, великі призи
·"Реал" і "Барселона" залишилися "при своїх"
·Спорт під музику, або Мистецтво за правилами

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕДНАР
·Сан-Ремо: мода минула, фестиваль залишився...