BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Спорт під музику, або Мистецтво за правилами

ФІГУРНЕ КАТАННЯ

Катерина СЛІПЧЕНКО

Спорт чи мистецтво? Фігурне катання – безперечно, спорт. Та ще й, щоби не сумнівалися скептики, його олімпійський вид. Проте певні його атрибути час від часу змушують шанувальників “чистого” спорту ставитися до катання на ковзанах під музику і намагання ліпити на льоду драматичний образ з деякою неповагою. Що ж, поговоримо саме про те, що у фігурному катання до спорту не стосується. Музика та, як правило, дизайнерські костюми – незаперечні атрибути мистецтва. Але оскільки у даному випадку вони належать спорту, то на їх рахунок складено суворі правила.

Музика

Музика (точніше, музичний супровід) відіграє дуже важливу роль у фігурному катанні та є лімітованою. В одиночному і парному катанні музичний супровід повинен бути без слів. Голос може бути присутнім у ньому тільки як вокаліз, тобто використовуватися як музичний інструмент. У танцях на льоду, починаючи з сезону 1999-2000 року, дозволена музика зі словами, однак там музика повинна містити яскраво виражений ритм – і саме під нього, а не під слова, повинні кататися фігуристи. Саме ж поняття “музичний супровід” трактується дуже широко. У правилах стосовно цього нічого не сказано, єдині обговорені покарання стосуються вибору музики зі словами або без ритму. Завдяки цьому фігуристи можуть кататися практично під усе, що завгодно, оскільки суддя не має права зняти з них бали просто тому, що “музика погана”. Але на ділі щось оригінальне вибирають досить рідко. Лише французька збірна (та й то лише її паризька частина), з легкої руки Філіппа Канделоро, замовляє для своїх програм оригінальну – спеціально для цього випадку написану – музику.
Фігуристи, як правило, бояться ризикувати втратою симпатій публіки.

Інша причина такого “консерватизму” – складність постановки програми. Одна з вимог до “презентації” – вираження характеру музики. Крім того, музика повинна підходити до ритму, темпу й амплітуди ковзання фігуриста, до його (або її) манери виконання елементів. Бажано, щоб у музики були якісь акценти й фрагменти з різною швидкістю. Усі ці нюанси накладають на музичний супровід досить багато “неофіційних” обмежень.

Можливо, тому у фігурному катанні існує досить довгий список “заїжджених” мелодій, які добре підходять для фігурного катання, а тому використовуються дуже часто. Одні з перших місць у цьому списку належать “Кармен” Бізе, “Лебединому озеру” Чайковського, а також різним “народним мелодіям” – “Чардашу” Монті, “Хава Нагілі”, циганським романсам, фрагментам із програм Riverdance, Lord of Dance і т. д. Крім того, часто використовуються саундтреки різних голлівудських фільмів і мультфільмів. Так, у цьому сезоні три (!) програми поставлено на музику з “Гладіатора”.

Узагалі, існує певна мода: у минулому сезоні чільне місце займали сучасні мелодії, цього ж року “головує” класика. У цілому ж, можна сказати, що шанси на те, аби почути “на ковзанці” щось надзвичайне, не такі вже й великі, більшість спортсменів і хореографів ідуть “торованим” шляхом. І якщо ви ненавидите техно або реп, то можете бути більш-менш спокійні: ваші шанси почути таку “музику” невеликі.

Костюми

Однією з найвагоміших причин, через яку багато хто відмовляє фігурному катанню в праві називатися видом спорту, вважаючи його мистецтвом, є те, що фігуристи, на відміну, скажімо, від лижників чи навіть гімнастів, виступають не в командній уніформі, а в яскравих барвистих костюмах.

Іноді ці костюми викликають дорікання і з боку вболівальників. Переважно – з точки зору пристойності. Загальне визначення, що дається ISU, досить розмите: appropriate for athletical competitions (тобто “придатне (або пристойне) для спортивних змагань”). Таким чином, майже все залишається на розсуд того чи іншого судді. У принципі, правила дозволяють їм знімати з другої оцінки 0,1 бала за “неправильний костюм”; крім того, мається на увазі, що якщо вдатися до цього заходу впливу, то фігуристи повинні бути поставлені до відома про це, щоби вони могли змінити костюм до наступного турніру. Найбільше нарікань у наші дні викликає використання так називаної flesh-coloured fabrics – тканини тілесного кольору, що створює враження оголеного тіла. Багато хто думає, що дівчина, виходячи на лід у сукні, верх якої зроблений із купальника тілесного кольору з мальовничо розкиданими по ньому квіточками, порушує всі правила пристойності, а тому прирівнює це до стриптизу. Автор цих рядків дуже скептично ставиться до такого визначення стриптизу і вважає, що немає великого лиха у використанні strategically placed material strips (тобто тих самих квіточок) доти, поки вони розташовані “стратегічно”. Мені особисто набагато більшим “гріхом” видається надмірне використання блискіток або поєднання в одному костюмі, скажемо, червоного і рожевого. Наприклад, чудова італійська пара Барбара Фузар-Полі та Мауріціо Моргаліо мала б втрачати купу балів за костюми... Але ж вони їх не втрачають! Тож, загалом, усе – справа смаку. Або його відсутності. Існують, однак, і більш чітко сформульовані правила:

1. Жінки повинні бути в спідницях (або сукнях). Це так зване Katarina Rule (правило Катаріни), яке одержало таку назву на честь легендарної німецької фігуристки Катаріни Вітт, яка якось виступала в костюмі, що складався з блискучого купальника і незначної кількості рюшів на стегнах. Після цього і було введене це правило. Утім, поняття “спідниця” і “сукня” трактуються дуже і дуже широко. Скажімо, чемпіонка світу 1999 року Марія Бутирська виступала в дуже елегантній “сукні” з білого купальника із довгими рукавами й абсолютно прозорої короткої білої спідниці. Судячи з того, що в цьому костюмі вона каталася протягом двох сезонів, ніяких претензій у судів такий підхід не викликав. Або інший приклад: француженка Ванесса Гусмеролі катала свою довільну програму в чорному оксамитовому трико, до пояса якого були прикріплені такі ж чорні шнурочки, покликані імітувати спідницю.

2. Чоловіки не можуть виступати в костюмах без рукавів. На відміну від правила “про спідницю”, ця вимога, як правило, виконується досить чітко.
У цілому ж, костюми учасників, як правило, нагадують карнавал, особливо це стосується танців на льоду. Можливо, це й не дуже спортивно, зате гарно. Іноді...

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Нове серце
·Трагічний початок сезону "Формкли-1"

ПОГЛЯД
·Трансплантація дарує шанс на життя
·Степан Хмара боїться, що Юлію Тимошенко можуть зламати
·Краєвид на тлі наметів

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Для боржників опалювальний сезон закінчився
·Вісімнпдцять осіб госпіталізовано після ДТП
·У питтєву воду потрапили нечистоти
·В Олеську стався витік пального
·КІЛЬКА СЛІВ
·У неділю відбувся несанкціонований мітинг
·Підвищуючи тарифи, латають кишені чиновників?
·Освятили хрест на єврейському цвинтарі

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Концепція розвитку Львова переростає у програму
·ЖЕКи вважають ліфти баластом?

ПОСТУП З КРАЮ
·Микола Азаров рветься у прем"єри?
·Закарпаття знову "пливе"
·Квартири конфіскують за борги
·Генпрокуратура займається рекетом?
·Десять років у чеченському полоні

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Підкоп під російське посольство
·За півроку до війни
·Швейцарці не хочуть у ЄС
·Чи зупинить міністр-араб насильство?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Скромна велич шахових королів
·Coca-Cola i Procter&Gamble нарешті разом
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·"Фердидурке" з аншлагом
·"Нова" музика у новій акції
·Звук місячного сяйва, схожий на собачу тугу

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·Повернення до "У.Б.Н."
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

СПОРТ-ПОСТУП
·Холіфілд упав під натиском Руїса
·Йожеф Сабо недобачає...
·Чемпіон України "вмер" у Львові
·Великі перегони, великі призи
·"Реал" і "Барселона" залишилися "при своїх"
·Спорт під музику, або Мистецтво за правилами

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕДНАР
·Сан-Ремо: мода минула, фестиваль залишився...