BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

На Червоній планеті таки існувало життя!

Принаймні у цьому твердо переконана група вчених зі США, Німеччини та Іспанії

МАРС

Денис МІНЧУК

За підтримки NASA вчені опублікували доповідь, у якій підтверджується гіпотеза, що на Червоній планеті колись жили бактерії. Такі висновки було зроблено на підставі дослідження метеорита марсіанського походження, знайденого в Антарктиді 1984 року.

Треба сказати, що подібне намагалися довести ще 1996 року фахівці з американського аерокосмічного агентства NASA. Однак чимало науковців тоді піддали сумніву їхні аргументи, вважаючи, що вони занадто слабкі. Подібні закиди звучать сьогодні і на адресу результатів нових досліджень. Попри це, навіть найбільші скептики поміж науковців погоджуються, що доповідь новоявлених відкривачів життя на Марсі заслуговує на увагу. Тим паче, що гіпотеза підтверджена вже вдруге.

Доказ міжнародної групи з чотирьох науковців на чолі з Імре Фрідманом з дослідницького центру NASA у Каліфорнії ґрунтується на віднайденні ланцюгів кристалів на метеориті марсіанського походження. Метеорит, знайдений в Антарктиді 1984 року, має назву ALH84001, його вік – 4,5 мільярда років і на Землю він впав аж 13 тисяч років тому. Віднайдені ж кристали є магнітним залізняком (Fe3O4). Науковці провели дослідження метеориту ALH84001, використовуючи при цьому мікроаналіз і техніку електронної мікроскопії, яка дозволяла розглядати кристали у трьох вимірах. І от результат – учені прийшли до висновку, що жоден неорганічний процес не в стані навіть теоретично сформувати таких ланцюгів. Тобто все вказує на те, що перш, аніж утворилися ці ланцюги кристалів, над камінцем з Червоної планети добре попрацювали якісь живі організми.

Річ у тому, що кристали магнітного залізняка неорганічного походження суттєво відрізняються від кристалів органічного походження. Останні, на відміну від перших, характеризуються насамперед зв’язуванням у ланцюги. Завдяки цим ланцюгам бактерії орієнтуються у земному (в даному випадку – марсіанському) магнітному полі. Тобто ланцюги кристалів магнітного залізняка слугували їм немов за компас. Ці ланцюги залишаються, навіть якщо бактерії врешті-решт помирають.

Вік кристалів з метеорита ALH84001 – 3,9 мільярда років, а це означає, що в той час на Марсі існували принаймні примітивні форми життя. Дослідники упевнені, що саме так воно і було, і спростовують закиди деяких учених, що, мовляв, ці ланцюги могли утворитися вже на Землі – від земних бактерій.
Основним аргументом на їхню користь є те, що кристали було знайдено всередині породи, а не на поверхні метеориту. Тобто вони точно прилетіли саме з Марса.

Що ж, давня суперечка про виникнення життя на Землі та існування позаземних форм життя знову отримала поживу для того, щоб не згаснути. Очевидно, що найбільше з цього скористають прихильники теорії панспермії, з якої випливає, що життя має існувати практично всюди у Всесвіті. Причому, воно не виникло на Землі, оскільки вона є занадто маленькою для цього. Для такого глобального процесу потрібні ресурси цілої галактики, якщо не цілого Універсуму.

Згідно з цією теорією, яку нещодавно на шпальтах німецького Der Spiegel представляв один з її творців, астроном Чандра Вікрамасінге, носіями життя є комети, які, падаючи на великі небесні тіла – планети, спричиняють зародження життя (згідно з дослідженнями, комети на 50-56 відсотків складаються з матерії, буквально насиченої продуктами розкладання бактерій). Тому Вікрамасінге абсолютно не виключає можливості існування життя на Марсі у минулому, причому, навіть у значно розвинутіших його формах – тобто життя розумного. Цікаво, що життя на Землі зародилося близько 4 мільярдів років тому, як уважає цей науковець, також внаслідок падіння комети. А приблизно 4 мільярди років – це і вік віднайденого метеорита, відтак, цілком логічним видається запитання, чи не було часом занесено життя на Землю саме з Марса?..

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Вони обирають нову владу

ПОГЛЯД
·"Україна без Кучми!" обіцяє перекрити основні дороги у Львові
·У прогресуючій русифікації нашого міста винні міліціонери
·Про правду і свободу слова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівські освітяни знову експериментуватимуть
·Карпати потребують міждержавного захисту
·Мистецтво дозволяє зцілювати недуги
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Львів-ТБ" у пошуках нового директора та грошей
·Осередок Всенародного руху опинився на вулиці

ЕКСКЛЮЗИВ ПОСТУПУ
·Степан Сенчук: Я сьогодні вірю Президентові!

ПОСТУП З КРАЮ
·Юлію Тимошенко скоро вб"ють?
·США незадоволені розгромом наметів
·Опозиція з Шевченком - проти Кучми
·КОМЕНТАРІ
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Таліби воюють з пам"ятниками на танках
·Михайлові Горбачову - 70!
·Україна захищатиме Хусейна
·Невинність за 300 тисяч марок

КРУГЛИЙ СТІЛ
·Тадеуш Івінський: Візи для українців повинні бути дешеві й багаторазові

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Лікар колекціонував... внутрішні органи
·Школа - кузня кривих хребтів?
·Як побороти депресію

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Рослини створюють музику
·Миша із мозком людини?
·На Червоній планеті таки існувало життя!
·Комп"ютери заговорять...
·Північна Корея - ворог Інтернету
·NASA підрізали крила

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Джерелом натхнення для сонетів Шекспіра виявилася марихуана
·Гаррі Поттера заборонять?
·Злодії викрали Самсона
·Помер останній "магічний реаліст"
·Велика китайська стіна стала довшою

СПОРТ-ПОСТУП
·Фінів можуть позбавити всіх нагород
·"Срібні стріли" в гонитві за "червоним бароном"
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Король Данило на поштовій марці