BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Як побороти депресію

СПРАВИ ДУШЕВНІ

Дмитро ДУБАНЕВИЧ

Усі вже давно підрахували, хто скільки у кого вкрав, яких збитків завдає те чи інше лихо (епідемія, до прикладу, або стихія) роду людському. Але, як це не прикро, ми дуже рідко задумуємося над тим, скільки ми втрачаємо через наш душевний стан. А дарма...

Депресія – це важкий емоційний стан, що порушує нормальне “функціонування” людини. За статистикою, жінки потерпають від депресій удвічі частіше, аніж чоловіки. Які ж основні фактори ризику для розвитку депресії?

Репродуктивна функція (менструація і вагітність) загалом, не веде до депресії, проте її джерелом може бути безпліддя у жінок, які хочуть мати дітей. Викидні або хірургічна менопауза є загальновизнаними джерелами депресивних симптомів.

Особистісні особливості: жінки пасивного, залежного і песимістичного складу більш схильні до депресії, особливо якщо вони характеризуються негативним сприйняттям життя.

Жертви сексуального і фізичного насильства: за статистикою, 37 відсотків жінок мають досвід сексуального або фізичного насильства у віці до 21 року.
Епізоди жорстокості, включаючи побиття і зґвалтування, ведуть до розвитку посттравматичного стресового порушення. Крім того, причиною розвитку депресивних симптомів можуть бути не діагностовані травми черепа.

Заміжжя і діти: встановлено, що шлюб більше захищає від депресії чоловіків, аніж жінок. Матері маленьких дітей особливо схильні до депресії, і чим більше дітей має жінка, тим більше вона піддатлива до депресивних станів.

Злидні: це, зрештою, звичайна і цілком зрозуміла причина депресивних станів.

Депресія характеризується такими психологічними симптомами: відчуття внутрішньої порожнечі; низький рівень енергії та відчуття апатії; втрата апетиту, почуття гумору, відчуття жалю до самого себе; негативна думка про себе, інших і майбутнє; втрата інтересу до життя, соціальні проблеми, прагнення до самоти; втрата інтересу до власної зовнішності, низька самооцінка.

“Внутрішня розмова” – ознака депресії

Люди, схильні до негативних уявних стереотипів, дуже часто буквально “заговорюють” себе в депресію. “Внутрішня розмова” відображає реакцію особистості на ситуацію і формує персоналізоване судження. Це – гранично суб’єктивна тенденція без зовнішніх об’єктивних орієнтирів. Ця “внутрішня розмова” фіксується в оперативній пам’яті людини і випливає навіть у мінімально значних ситуаціях. Це суб’єктивне відчуття формується роками і культивується у вигляді негативних уявних стереотипів, що порушують соціальну адаптацію особистості.

У такий спосіб формується стабільно низька самооцінка особистості. Людина починає автоматично фільтрувати інформацію, що надходить до неї. Вона може просто не відчувати позитивних аспектів дійсності. Типова відповідь людини в депресії на похвалу – стереотип “Так, але”. Ви говорите: “Мені дуже подобається ваша сукня”, – на що людина в депресії відповідає: “Так, вона гарна, але в мене немає мештів, що до неї підходять” (зрештою, ситуація доволі типова для нашого життя). Якщо ви хочете допомогти людині, яка перебуває у стані депресії, вам треба моментально звернути її увагу на це блокування позитивної інформації і показати їй, що вона пропускає в себе тільки негативні думки.

Як запобігти депресії
або послабити її

Дійте до того, як депресія стане очевидною. Якщо ви ігноруєте початкові ознаки депресії, то є велика імовірність того, що ви потрапите в стан, який серйозно загрожуватиме вашому здоров’ю і навіть життю: тоді ви потребуватимете фахової допомоги.

Плануйте позитивні відчуття для самого себе. Якщо ви відчуваєте, що ваші емоції вже переливаються через край, відмовтеся від всього і займіться справами, що завжди приносили вам задоволення.

Проводьте більше часу з людьми, які мають на вас позитивний вплив. Як правило, ці люди поділяються на три категорії: ті, які тонко відчувають і розуміють вас; люди, які можуть дати гарну пораду і допомогти розв’язати проблеми; люди, які можуть відвернути вас від проблеми і спрямувати вашу увагу на приємні відчуття.

Проте існують і справжні, а не вигадані проблеми, які можуть вас спіткати, і тоді кожен може сказати: “Мої проблеми реальні, і на моєму місці будь-хто впав би у депресію “.

А ось і “правильна” відповідь: “Так, ваші проблеми реальні, і трохи депресії – це нормально, але ви не маєте права “зав’язнути” у депресії й повинні боротися за життя (бо, за великим рахунком, усе не так уже й погано, а життя – таки гарна річ, якщо добре придивитися).

...“Ніщо не допоможе і навіть нема чого пробувати”...

Відповідь: “А все ж спробуйте! Ви нічого не втрачаєте, почніть із найпростіших речей, а потім уже вирішуйте, чи допомагають вам ці ідеї, чи ні”.

Головне – вчасно зупинити думки

Техніка “припинення думки” допомагає вам “вибити” її з голови, коли вир негативних думок лише починає закручуватися. Секрет полягає в тому, щоби почати діяти при першому ж натяку на появу негативної думки.

Голосно подумки вигукнути: “Стій!”. Ідея полягає в різкому пробудженні самого себе й усвідомленні можливості зав’язнути в болоті негативних думок (ви можете реально кричати, коли ви перебуваєте вдома на самоті, але краще, якщо ви відпрацюєте техніку “внутрішнього крику”).

Спробуйте детально уявити великий червоний сигнал “СТІЙ!”. Ви можете також повісити цей сигнал на стіні своєї кімнати і звертати на нього свій погляд при першій же появі потоку негативних думок.

Ударте себе долонею по зап’ястку. Це не фізичне покарання, це – нагадування собі, що настав час змінити потік думок.

Урешті, якщо справи зовсім кепські, змініть помешкання. Це дає можливість зміни “сценарію і декорацій”. У новій обстановці вам буде легше думати про інші речі.

І пам’ятайте, що життя коротке і прекрасне, тож чи варто ще й витрачати його на різноманітні непотрібні речі – наприклад, із серії “депресняку”?

Далі буде

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Вони обирають нову владу

ПОГЛЯД
·"Україна без Кучми!" обіцяє перекрити основні дороги у Львові
·У прогресуючій русифікації нашого міста винні міліціонери
·Про правду і свободу слова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівські освітяни знову експериментуватимуть
·Карпати потребують міждержавного захисту
·Мистецтво дозволяє зцілювати недуги
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Львів-ТБ" у пошуках нового директора та грошей
·Осередок Всенародного руху опинився на вулиці

ЕКСКЛЮЗИВ ПОСТУПУ
·Степан Сенчук: Я сьогодні вірю Президентові!

ПОСТУП З КРАЮ
·Юлію Тимошенко скоро вб"ють?
·США незадоволені розгромом наметів
·Опозиція з Шевченком - проти Кучми
·КОМЕНТАРІ
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Таліби воюють з пам"ятниками на танках
·Михайлові Горбачову - 70!
·Україна захищатиме Хусейна
·Невинність за 300 тисяч марок

КРУГЛИЙ СТІЛ
·Тадеуш Івінський: Візи для українців повинні бути дешеві й багаторазові

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Лікар колекціонував... внутрішні органи
·Школа - кузня кривих хребтів?
·Як побороти депресію

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Рослини створюють музику
·Миша із мозком людини?
·На Червоній планеті таки існувало життя!
·Комп"ютери заговорять...
·Північна Корея - ворог Інтернету
·NASA підрізали крила

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Джерелом натхнення для сонетів Шекспіра виявилася марихуана
·Гаррі Поттера заборонять?
·Злодії викрали Самсона
·Помер останній "магічний реаліст"
·Велика китайська стіна стала довшою

СПОРТ-ПОСТУП
·Фінів можуть позбавити всіх нагород
·"Срібні стріли" в гонитві за "червоним бароном"
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Король Данило на поштовій марці

 


доставка питьевой воды на дом и в офис - залог вашего