BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Школа - кузня кривих хребтів?

ДІАГНОЗ

Дмитро ДУБАНЕВИЧ

Про сколіоз чули, мабуть, усі. Ще зі школи нас лякають цим захворюванням, але чи багато хто знає, чим загрожує це захворювання? Сколіоз – це бічне скривлення хребта у фронтальній площині. Сколіоз зустрічається набагато частіше, ніж про це думають. За даними Петербурзького дитячого ортопедичного інституту ім. Турнера, у 40 відсотків обстежених школярів старших класів виявлені порушення статики, які потребують лікування. Сколіоз буває шийний, грудний або поперековий – відповідно до опуклої сторони скривлення.

Початкові явища сколіозу можуть бути виявлені вже в ранньому дитинстві, але в шкільному віці (10-15 років) він проявляється найбільш виражено. Розрізняють сколіози вроджені і набуті. Вроджені зустрічаються у 23 відсотків пацієнтів. В їх основі лежать різноманітні деформації хребців: недорозвинення, клиноподібна форма, додаткові хребці тощо.

До набутих сколіозів зараховують кілька їх видів. Насамперед – ревматичні, що виникають переважно раптово. Рахітичні сколіози дуже рано проявляються різноманітними деформаціями опорно-рухового апарата. М’якість кісток і слабкість м’язів, піднімання вантажів, тривале сидіння, особливо в школі, – усе це також сприяє виникненню і прогресуванню сколіозу.

Паралітичні сколіози найчастіше виникають після дитячого паралічу, інших нервових захворювань. І, нарешті, звичні сколіози виникають на ґрунті звичайної поганої постави (часто їх ще називають “шкільними”, тому що саме в цьому віці вони проявляються найбільш виразно). Безпосередньою причиною таких сколіозів можуть бути неправильно влаштовані парти, розсаджування школярів без урахування їхнього росту, носіння портфелів (особливо популярних нині торб через плече) з перших класів, тримання дитини під час прогулянки за одну і ту ж руку тощо.

Цим переліком, звісно, охоплюються не всі види сколіозів, а лише основні. Прийнято вважати, що поширеною причиною травми попереку є тренувальні перевантаження. Тим часом, болі в нижньому відділі хребта значно частіше бувають викликані звичайною повсякденною діяльністю людини. У цьому й криється пояснення, здавалося б, дивної суперечності, коли на біль у попереку скаржаться люди, які ніколи не займалися спортом. Виявляється, найбільш шкідливе для нашого хребта заняття – це сидіння (див. таблицю). Дивовижно, але під час сидіння хребет навантажений сильніше, аніж коли ми стоїмо! Утім, підвищене навантаження – це ще половина справи. Багато годин нам доводитися сидіти у найшкідливішій позі – нахилившись уперед. У такому положенні краї хребців зближаються і затискають міжхребцеві диски з хрящової тканини. Крім цього, треба враховувати, що під час сидіння сила тиску на зовнішній край диска зростає у 11 разів!

І, до того ж, це триває не лише протягом робочого або навчального дня, але часто ще й удома.

До речі, як же тоді пояснити той простий факт, що, стомившись від тривалого стояння, ми хочемо сісти? Причина в тому, що біль у попереку не завжди буває наслідком перевантаження міжхребцевих дисків. Часто біль провокують нижні м’язи спини, які під час стояння перебувають у стані статичного напруження. Варто лише сісти, як м’язи розслаблюються, а біль вщухає.

Лікування цього захворювання залежить від віку хворого, типу сколіозу і ступеня деформації хребта. Дитячий сколіоз при I і II ступенях викривлення хребта лікують консервативно. Важливою умовою успішного лікування є повноцінне і багате вітамінами харчування, регулярне перебування на свіжому повітрі, рухливі ігри. Постіль має бути жорсткою, для цього на ліжко кладуть дерев’яний щит. Стілець і стіл на робочому місці повинні відповідати зросту. Потрібно стежити, аби дитина сиділа за столом прямо, а ноги при цьому досягали підлоги. Важлива також правильна установка світла. Крім цього, для хворих на сколіоз систематично проводять лікувальну гімнастику і часто призначають носіння корсетів.

Фізичні вправи мають стабілізуючий вплив на хребет, зміцнюючи м’язи тулуба, поліпшують поставу. ЛФК позитивна на всіх етапах розвитку сколіозу, але краще, зрозуміло, застосовувати її на початкових стадіях захворювання. Натомість категорично протипоказані фізичні вправи, що збільшують гнучкість хребта і призводять його до перерозтягнення.

Профілактика сколіозу передбачає дотримання правильної постави. При тривалому сидінні необхідно дотримуватися таких простих правил:

сиди нерухомо не довше 20 хвилин;
намагайся підводитися якнайчастіше, мінімальна тривалість “перерви” – 10 секунд;
сидячи, якомога частіше змінюй положення ніг;
намагайся сидіти правильно: сядь на краю стільця, аби коліна були зігнуті точно під прямим кутом, ідеально випростай спину;
періодично роби спеціальні компенсаторні вправи: повисни на турніку і підтягни коліна до грудей, спробуй максимально вигнути спину назад, і потім якнайсильніше прогни її уперед.

І наостанку варто зауважити, що більшість захворювань, які ми вважаємо наслідком якихось травм, випадковостей чи невдалого розташування зірок, насправді є результатом нашої недбалості до власного здоров’я.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Вони обирають нову владу

ПОГЛЯД
·"Україна без Кучми!" обіцяє перекрити основні дороги у Львові
·У прогресуючій русифікації нашого міста винні міліціонери
·Про правду і свободу слова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівські освітяни знову експериментуватимуть
·Карпати потребують міждержавного захисту
·Мистецтво дозволяє зцілювати недуги
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Львів-ТБ" у пошуках нового директора та грошей
·Осередок Всенародного руху опинився на вулиці

ЕКСКЛЮЗИВ ПОСТУПУ
·Степан Сенчук: Я сьогодні вірю Президентові!

ПОСТУП З КРАЮ
·Юлію Тимошенко скоро вб"ють?
·США незадоволені розгромом наметів
·Опозиція з Шевченком - проти Кучми
·КОМЕНТАРІ
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Таліби воюють з пам"ятниками на танках
·Михайлові Горбачову - 70!
·Україна захищатиме Хусейна
·Невинність за 300 тисяч марок

КРУГЛИЙ СТІЛ
·Тадеуш Івінський: Візи для українців повинні бути дешеві й багаторазові

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Лікар колекціонував... внутрішні органи
·Школа - кузня кривих хребтів?
·Як побороти депресію

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Рослини створюють музику
·Миша із мозком людини?
·На Червоній планеті таки існувало життя!
·Комп"ютери заговорять...
·Північна Корея - ворог Інтернету
·NASA підрізали крила

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Джерелом натхнення для сонетів Шекспіра виявилася марихуана
·Гаррі Поттера заборонять?
·Злодії викрали Самсона
·Помер останній "магічний реаліст"
·Велика китайська стіна стала довшою

СПОРТ-ПОСТУП
·Фінів можуть позбавити всіх нагород
·"Срібні стріли" в гонитві за "червоним бароном"
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Король Данило на поштовій марці