BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

У прогресуючій русифікації нашого міста винні міліціонери

Виконком повернувся до питання "Про стан функціонування української мови як державної"

КОНСТАТАЦІЯ

Іван ГОР

Учора на засіданні виконавчого комітету Львівської міської ради розглядалося питання “Про стан функціонування української мови як державної у м. Львові”. Хоча це питання готувалося до розгляду понад півроку, члени виконкому так і не змогли прийняти програми вирішення цієї проблеми.

Директор департаменту гуманітарної та соціальної політики Геннадій Стасюк у своїй доповіді поділив існуючі проблеми на дві умовні групи. Ті, що пов’язані з недосконалістю законодавства та відсутністю відповідних коштів у бюджеті (інформаційний простір, книговидавництво та книгорозповсюдження, комплектація бібліотек, кінопрокат, концертна діяльність, інформатика) та ті, для усунення яких не все зробили виконавчі структури міської ради (реклама, вивіски, етикетки та інструкції для товарів, мова у сфері обслуговування, освіти, культури, звуковий режим вулиць, транспорту та закладів харчування і розваг).

Пан Стасюк ствердив, що у Львові фактично не виконується Закон “Про мови в Україні” та відповідна урядова програма. “При Брєжнєві не було такої русифікації. Село в селі та місті і галицька інтелігенція масово вживають російську лексику... А що роблять наші депутати Верховної Ради? Нічого – б’ють себе в груди та носять синьо-жовті значки”, – сказав він. Як уважає директор департаменту, понад 50% книжкового фонду міських бібліотек, 84% фільмів у кінопрокаті є російськомовними, а російська мова переважає також серед товариств національних меншин, нетрадиційних релігійних конфесій, у сфері бізнесу та реклами і у кримінальному середовищі. На його думку, треба, щоб не тільки ми усі, але і ті двісті родин, які складають політичну та бізнесову еліту держави, заговорили українською мовою, тоді ситуація може різко змінитися.

Натомість відомий громадський діяч Михайло Павлишин уважає, що є достатньо законодавчих важелів, щоб змінити справу функціонування української мови на краще. Треба просто використовувати ці можливості. Зокрема, Закон “Про якість харчових продуктів” вимагає подання на всіх товарах повної інформації про них українською мовою. Імпортні товари без такої інформації вважаються контрабандою. Треба вимагати від контролюючих та правоохоронних органів виконання цих норм законодавства. Багато можуть тут досягти самі споживачі та громадські організації, вважає пан Павлишин, котрий уже виграв кілька судових справ з виробниками та імпортерами, які ігнорують ці норми.

У проекті ухвали виконкому пропонувалося визнати незадовільною роботу Львівського міського управління внутрішніх справ та управління муніципальної дружини з виконання розпорядчих документів міської ради щодо забезпечення належного функціонування української мови у м. Львові. Проти цього рішуче запротестував начальник львівської міліції Богдан Шкарада, котрий уважає, що патрульні міліціонери не можуть визначати, скільки децибелів звучить з підсилювачів на літніх майданчиках чи яку літературу продають на ятках у центрі міста. Хоча для того, щоб мати підстави припинити після 23 години голосну музику на вулиці, ніяких спеціальних приладів, окрім годинника, не потрібно.

Голова Львівського товариства “Просвіта”, заступник голови Львівської обласної ради Ярослав Пітко повідомив, що з
9 об’єктів вуличної торгівлі, які у центрі міста торгують російськими книжками, у шести дозволи на таку торгівлю давно закінчилися, а три мали такі дозволи, але для торгівлі на інших вулицях. На його думку, Галицька райадміністрація та міліція просто не виконують своїх обов’язків.

У цілому виконком вирішив прийняти інформацію до відома, визнати стан функціонування української мови в місті незадовільним та розробити протягом трьох місяців заходи щодо його покращання. Причому, звернути більше уваги не на заборони, а на стимулювання використання державної мови.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Вони обирають нову владу

ПОГЛЯД
·"Україна без Кучми!" обіцяє перекрити основні дороги у Львові
·У прогресуючій русифікації нашого міста винні міліціонери
·Про правду і свободу слова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівські освітяни знову експериментуватимуть
·Карпати потребують міждержавного захисту
·Мистецтво дозволяє зцілювати недуги
·КІЛЬКА СЛІВ
·"Львів-ТБ" у пошуках нового директора та грошей
·Осередок Всенародного руху опинився на вулиці

ЕКСКЛЮЗИВ ПОСТУПУ
·Степан Сенчук: Я сьогодні вірю Президентові!

ПОСТУП З КРАЮ
·Юлію Тимошенко скоро вб"ють?
·США незадоволені розгромом наметів
·Опозиція з Шевченком - проти Кучми
·КОМЕНТАРІ
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Таліби воюють з пам"ятниками на танках
·Михайлові Горбачову - 70!
·Україна захищатиме Хусейна
·Невинність за 300 тисяч марок

КРУГЛИЙ СТІЛ
·Тадеуш Івінський: Візи для українців повинні бути дешеві й багаторазові

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Лікар колекціонував... внутрішні органи
·Школа - кузня кривих хребтів?
·Як побороти депресію

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Рослини створюють музику
·Миша із мозком людини?
·На Червоній планеті таки існувало життя!
·Комп"ютери заговорять...
·Північна Корея - ворог Інтернету
·NASA підрізали крила

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Джерелом натхнення для сонетів Шекспіра виявилася марихуана
·Гаррі Поттера заборонять?
·Злодії викрали Самсона
·Помер останній "магічний реаліст"
·Велика китайська стіна стала довшою

СПОРТ-ПОСТУП
·Фінів можуть позбавити всіх нагород
·"Срібні стріли" в гонитві за "червоним бароном"
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Король Данило на поштовій марці